Anlaşma Yapıldı: JBS USA’ya Karşı Açılan Ücret Düzenleme Davasında Uzlaşma Sağlandı

Colorado et işleme şirketi JBS USA, işçilerin şirketi ücret düzenlemesi ve yasadışı olarak ücretleri ve hakları baskılama iddialarıyla açtığı dava konusunda bir uzlaşmaya vardı. Uzlaşmanın ayrıntıları henüz kamuoyuna açıklanmasa da, işçileri temsil eden bir avukat ekibinin web sitesinde varlığı doğrulandı.

Cohen Milstein avukatlarının getirdiği dava, JBS USA’nın “2014’ten bu yana en azından kırmızı et işleme tesislerinde çalışanlara ödenen ücreti düzeltmek ve düşürmek için komplo kurduğunu” iddia etti. Özellikle dava, JBS USA yöneticilerinin diğer şirket yöneticileriyle ücretleri düzeltmek ve hakları belirlemek için gizli toplantılar ve iletişimler düzenlediği, aylık olarak ücret bilgilerini değiştirdiği ve birbirlerinin çalışanlarını işe almayacaklarına dair anlaşmalar yaptıkları iddiasında bulundu. Avukatlar, bu eylemlerin rekabet yasalarını ihlal ettiğini savundu.

Food Chain Workers Alliance üyesi ve Arkansas’taki Venceremos et işçileri grubunun yürütme direktörü Magaly Licolli, bu uzlaşmanın ülke genelinde daha iyi ücret ve çalışma koşulları için mücadele eden işçiler arasında umudu güçlendirdiğini belirtti. Licolli, “Bu şirketlerin birbirleriyle bu samimi ilişkiye sahip olduklarını, çalışanları nasıl muamele edeceklerini ve ne kadar para ödeyeceklerini belirlemek için” belirlemekte olduğunu söyledi. “Bu yüzden, bu işçilerin fırsatları yoktu.”

JBS USA ile olan bu uzlaşma duyurusu, işçilere umut veriyor ve “şirketleri yasal yönüyle sorumlu tutmaya devam etmeye” teşvik ediyor, dedi Licolli.

Bu uzlaşmanın şartlarını henüz bilmiyoruz, ancak Cohen Milstein’e göre, geçen yıl Seaboard Foods’a karşı açılan bir dava, işçiler için 10 milyon dolarlık bir uzlaşmaya yol açmıştı.

Denver7, uzlaşma hakkında JBS USA’ya başvurdu ancak yayına kadar cevap almadı.

Colorado et işleme şirketi JBS USA, işçi ücret düzenlemesi ve yasadışı baskı iddialarıyla açılan dava konusunda bir uzlaşmaya vardı. Uzlaşma hakkındaki detaylar henüz açıklanmadı, ancak işçileri temsil eden avukatlar tarafından doğrulandı.

Cohen Milstein avukatları tarafından getirilen dava, JBS USA’nın 2014’ten bu yana et işleme tesislerinde çalışanlara ücretlerin düzeltilmesi ve düşürülmesi için komplo kurduğunu iddia etti. Ayrıca, şirket yöneticilerinin ücretleri düzeltmek ve hakları belirlemek için gizli toplantılar düzenlediği, ücret bilgilerini değiştirdiği ve birbirlerinin çalışanlarını işe almayacaklarına dair anlaşmalar yaptığı iddia edildi. Avukatlar, bu eylemlerin rekabet yasalarını ihlal ettiğini savundu.

Food Chain Workers Alliance üyesi ve Venceremos et işçileri grubunun direktörü Magaly Licolli, bu uzlaşmanın ülke genelinde çalışma koşulları için mücadele eden işçiler arasında umudu güçlendirdiğini ifade etti. Licolli, şirketlerin çalışanları nasıl muamele edeceklerini belirlemek için birbirleriyle samimi bir ilişkiye sahip olduklarını söyledi. Bu nedenle, işçilerin fırsatları olmadığını ekledi.

Bu uzlaşma duyurusu, işçilere umut veriyor ve şirketleri yasal olarak sorumlu tutmaya teşvik ediyor.

Bu uzlaşmanın şartları henüz bilinmemektedir, ancak geçen yıl Seaboard Foods’a karşı açılan bir dava, işçiler için 10 milyon dolarlık bir uzlaşmaya yol açmıştı.

[İlgili linkler:](https://www.foodchainworkers.org/) – Food Chain Workers Alliance
[İlgili linkler2:](https://www.cohenmilstein.com/) – Cohen Milstein avukatlık firması