Australyalı İmalathane, İthal Ürünü Yerelmiş Gibi Satmakla Suçlanıyor

Avustralyalı bir şirket olan Made Group’un dağıttığı Cocobella Hindistan cevizi suyu, kutu ve şişelerde “dolandırıcı” bir logo kullanılarak ürünün Tayland menşeli olduğunu belirtmesine rağmen müşterileri yanıltmakla suçlandı. Üretim şirketinin adı olan Made, büyük harflerle avustralya haritasının üzerine basılı olarak markalanmış olmasına rağmen, ambalaj açıkça ürünün “Tayland Menşeli” olduğunu belirtiyor.

Suikastçı isimli bir Reddit kullanıcısı bu hafta öğeler arasındaki uyumsuzluğu fark edip, “Şimdi Taylandlıyız, değil mi?” başlığıyla bir fotoğraf paylaştı ve çevrimiçi bir tartışma başlattı. Cocobella’nın müşterilere yanıltıcı bir logo kullandığı iddiasıyla bazıları şirketi savundu ancak diğerleri de empatisizlik yapmadı.

Cocobella’nın sahibi Made’yi savunanlardan biri, “Ancak bu tamamen, kasıtlı olarak yanıltıcı” diye yazdı. “Şirket adı, alıcıyı ürünün Avustralya’da üretildiğine inandıracak şekilde bir logo olarak kullanılmak üzere yaratılmıştır. OP’ye (orijinal yayın sahibi) bunu fark ettirdiği için minnettarım. Aslında birkaç kez bu ürünü satın aldım ama bundan sonra almayı bırakacağım.”

Başka bir kişi ise, “Yurtdışı bir üreticiden almak insanların özgürce tercih edebileceği bir seçenektir ve bu belki tek seçenektir” dedi. “Ancak tüketicileri bilerek yanıltmak, moral açıdan veya yasal açıdan doğru değildir. Üstelik üzerinde ‘Tayland yapımı’ yazsa bile o logo gayet çakmadır ve bunun için cezalandırılmalıdır.”

Cocobella’nın üreticisi, Yahoo News Australia’nın tepkiyi haber vermesi üzerine, “Kimseyi yanılttığını duyduğumuza üzgünüz. Bu niyetimiz değildi” şeklinde bir açıklama yaptı. “Bunu uzun süredir kullandığımız işaretin amacı, Cocobella’nın Avustralya merkezli bir şirket olan Made Group tarafından üretildiğini iletmekti. Kabul edildiği gibi, tüm ürünlerde uygun menşe beyanları bulunmaktadır. Tüketiciden gelen geri bildirimleri dikkate alıyoruz. Düşünce aşamasında, bu işaretle ilgili potansiyel bir kafa karışıklığını kabul ediyoruz. Bu nedenle, ilgili hindistancevizi suyu ambalajlarının bir sonraki üretiminde bu ayrıntıyı güncelleyeceğiz.”

ACCC, Ambalajdaki ‘yanıltıcı izlenimler’e karşı uyarıyor

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), “işletmelerin yanıltıcı şekilde menşe ülke iddialarında bulunmaları durumunda yasayı ihlal etmekle risk altında olduklarını” bildiriyor. Örneğin, ACCC’nin internet sitesine göre, “İtalya bayrağının renklerine sahip İtalya şeklinin gösterildiği bir etiket, ürünle İtalya arasında bir bağlantıyı ima edebilir.”

Avustralya Tüketici Yasası’na göre, şirketler, bir ürünün Avustralya yapımı olduğu yanılgısını yaratacak şekilde “ekstra sözcükler veya görüntüler” kullanırlarsa ayrıca ihlalde bulunabilir ve para cezası riski altında kalabilirler. Yahoo News Australia ile yapılan bir görüşmede bir ACCC sözcüsü, “Avustralya Tüketici Yasası’na göre, işletmelerin yiyecek etiketlerinde, tüketicileri aldatmaması veya yanıltmaması gerekmektedir”, “Ürün üzerinde kullanılan görüntü veya sembollerin yanıltıcı bir izlenim vermediğinden emin olunmalıdır. Ek iddialar veya beyanlar, yiyecek ürününün menşe ülkesi etiketinde yer alan bilgileri iptal etmemelidir” dedi.

Made Group tarafından dağıtılan Cocobella Hindistan cevizi suyu, Tayland menşeli olduğunu belirtmek için yanıltıcı bir logo kullanarak müşterileri yanıltma suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Şirketin adı olan Made, ambalaj üzerinde büyük harflerle Avustralya haritası üzerine basılı olarak markalanmış olsa da, ürün açıkça “Tayland Menşeli” olduğunu belirtmektedir.

Cocobella’nın müşterilere yanıltıcı bir logo kullandığı iddiasıyla bazıları şirketi savunurken, diğerleri bu duruma tepki göstermektedir. Şirketi savunanlardan biri, şirketin adının ürünün Avustralya’da üretildiğini ima etmek için kullanılan bir logo olduğunu belirtti. Bir kişi ise, tüketicilerin bilerek yanıltılmasının doğru olmadığını ve logo nedeniyle şirketin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Cocobella’nın üreticisi, kimseyi yanıltmadıklarını ve amacın sadece ürünün Avustralya’da üretildiğini iletmek olduğunu açıkladı. Geri bildirimleri dikkate aldıklarını ve gelecekte bu ayrıntının güncelleneceğini söyledi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), işletmelerin yanıltıcı menşe ülke iddialarında bulunmaları durumunda yasayı ihlal etmeleri riskine dikkat çekiyor. ACCC’ye göre, bir etiketin İtalya bayrağının renkleriyle İtalya arasında bir bağlantı ima edebileceği belirtilmektedir. Avustralya Tüketici Yasası’na göre, şirketler, bir ürünün Avustralya yapımı olduğu yanılgısı yaratacak şekilde “ekstra sözcükler veya görüntüler” kullanmaları durumunda para cezası alabilirler.

ACCC, işletmelerin yiyecek etiketlerinde tüketicileri aldatmamaları ve yanıltmamaları gerektiğini belirtmektedir. Ürün üzerinde kullanılan görüntülerin veya sembollerin yanıltıcı bir izlenim vermediğinden emin olunmalı ve ek iddialar veya beyanlar, yiyecek ürününün menşe ülkesi etiketinde yer alan bilgileri iptal etmemelidir.

Kaynak:
https://www.yahoo.com/news/cocobella-coconut-water-made-australia-touts-logo-thailand-083136936.html