Donald Trump’a Mahkeme Kararı: Büyük Düzmece

New York Mahkemesi, Donald Trump’ın mal varlığını milyarlarca dolar abartarak daha iyi kredi ve sigorta koşulları elde etmeye çalıştığı gerekçesiyle kendisini sorumlu tutarak 355 milyon dolar ödemesine karar vererek, Trump’ın cüzdanına ağır bir darbe vurdu.

Ancak Manhattan Üst Mahkemesi Yargıcı Arthur Engoron, New York Savcısı’nın Trump’ı ünlendiği eyalette iş yapmaktan kalıcı olarak men etme isteğini reddederek, Trump’ın Big Apple manzarasından silinmesinin muhtemel olmadığını belirtti.

Mahkeme kararının Trump’ın gayrimenkul imparatorluğu, aile şirketi ve cüzdanı için ne anlama geldiğini görelim:

Mahkeme, Trump’ın mal varlığını abartarak daha iyi kredi ve sigorta koşulları elde etmeye çalıştığı gerekçesiyle kendisini sorumlu tutarak, Donald Trump’ın cüzdanına 355 milyon dolarlık bir darbe vurdu.

Karardan önce, yargıç, Trump Organization için iş lisansını geri çekmişti ve avukatlar bunu “şirketin ölüm cezası” olarak nitelendirdi. Yargıç, New York Savcısı Letitia James’in dolandırıcılık iddiasını kabul ederek Trump’ı sorumlu buldu.

Ancak Cuma günü verilen kararda, Engoron Trump’ın “iş sertifikalarını” yeniden etkinleştirdi ve eski başkanın önemli varlıklarını, Midtown’daki Trump Tower ve diğer simgeleşmiş New York mülklerini bir üçüncü taraf denetleyicinin denetlemesine bıraktı.

Geçmişte Trump’a dava açan gayrimenkul avukatı Adam Leitman Bailey, “Bu, son kararla tam bir tersine dönüş ve Trump için çok daha kabul edilebilir” dedi.

Leitman Bailey, “Trump’ın tüm New York varlıklarını kısa bir süre içinde satması için verilen karardan, bir denetçinin ne yapması gerektiği konusunda yönerge olmaksızın denetim yapması kararına kadar geldi” diye ekledi.

Karar ayrıca Trump’ın 3 yıl boyunca Trump Org’un CEO’su olmasını veya eyalette üst düzey bir iş görevinde bulunmasını yasaklıyor, ancak eski başkan bu süre içinde başka birini şirketi yönetmek üzere atayabilirken, iş New York’ta kalacak.

Ancak Trump’ın muhtemel temyizi için hemen hemen 355 milyon dolarlık bir teminat tahsis etmesi gerekecek – üstüne yüzde 9’luk ciddi bir faiz oranı getirecek – süreç New York’un temyiz mahkemelerinden geçerken.

Birçok teminat şirketi, Trump’ın cezanın yaklaşık yüzde 10’unu nakit olarak ödemesini ve geri kalanı kapsayan teminat için bazı mülklerini teminat olarak göstermesini isteyecek avukatlar The Post’a söyledi.

Eski başkan ya tam miktarı kendisi nakit olarak ödeyebilir ya da adına katkıda bulunacak zengin bir bağışçı bulabilir.

Bu durumu gerçekleştirebilir mi, Trump’ın milyarlarca dolar değerinde olduğu ve milyonlarca doların nakit akışına sahip olduğu iddialarına göre görecek.

The Post’a verdiği demeçte New York sivil avukat Melissa Levin, “Trump’ın servetine ilişkin iddialarını düşünürsek, temyiz süreci devam ederken bu kadar büyük bir taahhütte bulunmak mali açıdan onun için sorun olmamalı” dedi.

Ancak, Levin ekledi, “Ancak, gerçek sayıları ve elimizdeki gerçeklerden hareket edersek, bu işinin ve kişisel finansal istikrarının sürdürülebilirliği açısından büyük bir darbe olabilir” şeklinde konuştu.

Trump Org 2021 belgesine göre, Trump’ın iddia edilen değeri 4,5 milyar dolar ve “nakit ve nakit benzeri” olarak yaklaşık 293,8 milyon dolara kadar sahip olduğu iddia ediliyor – ancak Savcılık Ofisi bu numarayı abartılı olarak nitelendirdi.

Engoron’un verdiği karara temyiz başvurusunda bulunmak için Trump’ın hukuk ekibi zaten planlarını açıkladı ve davayı mahkemeye taşımak için birkaç yıl sürebilir.

İlk olarak, Trump’ın avukatları, devletin İstinaf Mahkemesi’nin Birinci Bölümü’nde temyiz başvurusu yapacak ve dava sonunda Albany’deki Devlet Yargıtayı tarafından incelenecek.

Eski New York avukatı Ron Kuby, Trump’ın mevcut avukat ekibine kıyasla New York gayrimenkul hukukunun karmaşık dünyasında daha iyi bilgilere sahip birini eklemek isteyebileceğini söyledi.

Kuby, “Trump’ın mevcut hukuk ekibi, son derece karmaşık temyiz süreciyle başa çıkmak için donanımlı değil” dedi.

Kuby, “Savcılık Dairesi’nin bu süreci nasıl yönlendireceğini çok iyi bilen birçok avukatı var. Trump’ın ekibinde yok” diye ekledi.

Trump, davada daha çok Florida’da davaları deneyimlemiş olan Chris Kise ve 2021’de Trump’ın hukuk ekibine katıldıktan sonra yüksek profilli davaları denemeye yeni başlamış olan Alina Habba tarafından temsil edildi.

355 milyon dolarlık ödeme, Trump’ın ödemesi gereken tek ağır ceza değil.

Bir Manhattan federal jürisi, geçtiğimiz ay ayrı bir jürinin Trump’ın ahlaka aykırı açıklamalarda bulunduğunu, ayrıca ayrı bir jürinin Trump’ın ayrı bir jürinin Trump’ın ayrı bir jürinin Trump’ı cinsel saldırıda bulunduğunu tespit ettiği köşe yazarı E.Jean Carroll’a 83,3 milyon dolar tazminat ödemesi emretti.

Bu nedenle temyiz başvurusu yaparsa…

Donald Trump’ın mal varlığını abartarak daha iyi kredi ve sigorta koşulları elde etmeye çalıştığı gerekçesiyle kendisini sorumlu tutan New York Mahkemesi, Trump’ın 355 milyon dolar ödemesine karar verdi. Mahkeme, Trump’ın iş lisansını geri çekmiş ve dolandırıcılık iddiasını kabul etmiştir. Ancak mahkeme, Trump’ın New York’ta iş yapmaktan kalıcı olarak men edilmesini reddetmiştir. Karar sonucunda Trump’ın varlıkları, bir üçüncü taraf denetleyicinin denetimine tabi tutulacak ve eski başkanın 3 yıl boyunca Trump Organization’ın CEO’su olması veya eyalette üst düzey bir iş görevinde bulunması yasaklanmıştır. Trump’ın muhtemel temyizi için teminat tahsis etmesi gerekecektir.

Trump’ın mal varlığı ve milyonlarca dolarlık nakit akışı olduğu iddialarıyla ilgili olarak temyiz sürecinde 355 milyon dolarlık bir taahhütte bulunması gerekmektedir. Ancak bu büyük bir darbe olabilir ve işinin ve kişisel finansal istikrarının sürdürülebilirliğini etkileyebilir. Trump’ın hukuk ekibi, temyiz başvurusunda bulunmak için planlarını açıklamış olup, bu sürecin birkaç yıl sürebileceği belirtilmiştir. Trump’ın avukatları, temyiz başvurusunu yaparken New York gayrimenkul hukuku konusunda daha iyi bilgilere sahip birini eklemek isteyebilir. Trump ayrıca, başka davalar nedeniyle de tazminat ödemesi yapmak zorunda kalmıştır.

İlgili linkler:
Trump Resmi Websitesi
ABD Adalet Bakanlığı
New York Mahkemeleri