Elon Musk’s SpaceX Relocates Headquarters to Texas

Elon Musk’s aerospace company, SpaceX, has recently announced its decision to move its corporate headquarters from Delaware to Texas. This relocation comes shortly after a controversial ruling by a Delaware judge, who rejected a $55.8 billion pay package for Musk, the CEO of Tesla.

The move was made official when Musk posted the Certificate of Conversion on February 14, 2024. Delaware Chancellor Kathaleen St. Jude McCormick had previously criticized Musk’s compensation package, referring to it as a fraudulent negotiation involving directors who lacked independence.

In response to the ruling, Musk took to his social media platform, formerly known as Twitter but now called “X”. He advised companies that were incorporated in Delaware to consider relocating to other states as soon as possible. This recommendation was reiterated in a recent post on the platform, where Musk stated, “If your company is still incorporated in Delaware, I recommend moving to another state as soon as possible.”

This is not the first time that Musk has chosen to move one of his companies. Just last week, he relocated Neuralink, an implant company, from Delaware to Nevada. In a legal filing, Musk stated, “I recommend incorporating in Nevada or Texas if you prefer shareholders to decide matters.”

According to a 2022 Annual Report from the Delaware Division of Corporations, a significant majority of Fortune 500 companies (68%) and initial public offerings (79%) registered in the First State last year.

This move by SpaceX signifies a shifting landscape in corporate headquarters choices, with Texas being an attractive option for companies looking for a new base of operations. It remains to be seen if other businesses will follow in Musk’s footsteps and make a move to a different state.

Elon Musk’un uzay şirketi SpaceX, son zamanlarda merkezini Delaware’den Teksas’a taşıma kararı açıkladı. Bu taşınma, Tesla CEO’su Musk’a 55.8 milyar dolarlık bir ödeme paketini reddeden tartışmalı bir Delaware hakiminin kararının ardından gerçekleşti.

Taşınma, Musk’un 14 Şubat 2024 tarihinde Dönüşüm Sertifikasını yayınlamasıyla resmiyet kazandı. Delaware Chancellor (Yargıç) Kathaleen St. Jude McCormick, daha önce Musk’un tazminat paketini eleştirmiş ve bağımsızlık eksikliği bulunan yöneticilerin dahil olduğu sahtekar bir müzakere olarak tanımlamıştı.

Bu karara yanıt olarak Musk, sosyal medya platformunda, eskiden Twitter olarak bilinen ancak şimdi “X” olarak adlandırılan platformunda açıklama yapmıştır. Delaware’de kurulu olan şirketlere mümkün olan en kısa sürede başka eyaletlere taşınmalarını tavsiye etmiştir. Musk, platformdaki son bir gönderide, “Eğer şirketiniz hala Delaware’de kuruluysa, mümkün olan en kısa sürede başka bir eyalete taşınmanızı öneririm” şeklinde tekrarlamıştır.

Bu, Musk’un şirketlerinden birini taşıma kararı verdiği ilk kez değildir. Geçtiğimiz hafta Neuralink adlı bir implant şirketini Delaware’den Nevada’ya taşıdı. Musk, hukuki bir dilekçede, “Hisse sahiplerinin konuları kararlaştırmasını tercih ediyorsanız, Nevada veya Teksas’ta şirket kurmanızı öneririm” şeklinde ifade etmiştir.

Delaware Bölge Şirketler Birimi’nin 2022 Yıllık Raporu’na göre, geçen yılın ilk Fortune 500 şirketlerinin (68%) ve halka arzların (79%) önemli bir çoğunluğu ilk durak eyalet olarak Delaware’yi seçti.

SpaceX’in bu hareketi, kurumsal merkez seçimlerinde bir değişimin işaretidir ve Teksas, yeni bir faaliyet üssü arayan şirketler için cazip bir seçenek olmaktadır. Diğer işletmelerin Musk’ın izinden gidip başka bir eyalete taşınıp taşınmayacağı ise henüz görülmeye devam etmektedir.