FTC ve Amazon Arasındaki Davanın İlerleyişi Hakkında Güncel Durum

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile Amazon arasında, anti rekabetçi ve tekelci davranış iddiaları nedeniyle açılan dava üzerine geçen aylarda, iki taraf arasında dava takvimi, kapsamı ve gerekçesi tartışıldı. Amazon, Aralık ayında davayı reddetme talebinde bulunarak, tartışılan iş uygulamalarının tüketici fiyatlarını düşürdüğünü ve perakende sektöründe yaygın olduğunu iddia etti. FTC ise davanın devam etmesine izin verilmesini istedi. Amazon’ın davranışları, rekabeti engelleyerek kendisine has bir tekel oluşturuyor ve internet üzerindeki fiyatları artırıyor, dedi FTC.

FTC’nin konuyla ilgili avukatları Salı günü yaptıkları açıklamada, Amazon’a karşı açılan dava “illegal davranışla ilgili basit bir hikaye” olarak nitelendirildi ve “Amazon’un tüketiciyi zarara uğratırken kendini zenginleştiren bir tekel olduğunu” belirtti. Amazon’ın avukatları ise FTC’nin davanın sonucunda “Amazon’un iş yapış tarzını temelden değiştirebilecek yapısal düzenleme” aradığını belirtti.

İki taraf arasındaki anlaşmazlıklar, FTC’nin davayı mümkün olan en kısa sürede ilerlemesi gerektiği görüşünü sürdürmesi ve Amazon’un FTC’nin sadece 10 tanıkla sınırlı olmasını istemesi konusunda devam ediyor. FTC, 100’den fazla kişiyle konuşmak istiyor.

FTC’nin davayı kazanması halinde, davanın büyük etkisi olabileceği kabul ediliyor ve davayı çözmek yıllar alabilir. Amazon, FTC’nin talep ettiği “aşırı” miktarda bilgiyi sağlamak için yeterli süre olmadığını belirtmesine rağmen, FTC, “her geçen gün alışveriş yapanlar, satıcılar ve rekabet üzerinde zarar gören bir gün daha” olduğunu belirterek, davanın mümkün olan en kısa sürede ilerlemesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak: [original article]

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile Amazon arasında açılan dava, anti rekabetçi ve tekelci davranış iddiaları üzerine geçtiğimiz aylarda tartışmalara neden oldu. Amazon, iş uygulamalarının tüketici fiyatlarını düşürdüğünü ve sektör genelinde yaygın olduğunu savundu, ancak FTC ise Amazon’un bu davranışlarının rekabeti engellediğini ve fiyatları artırdığını belirtti.

FTC’nin avukatlarına göre, Amazon tüketiciyi zarara uğratırken kendini zenginleştiren bir tekel olarak nitelendirilebilir. Amazon’ın avukatları ise FTC’nin yapısal değişiklikler talep ettiğini ifade etti.

İki taraf arasındaki anlaşmazlık, FTC’nin davanın hızlı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini savunmasına ve Amazon’un tanık sayısını sınırlamasını istemesine devam ediyor. FTC, 100’den fazla kişiyle görüşmek istiyor.

FTC’nin davanın kazanması durumunda, bu davayın büyük bir etkisi olabileceği ve yıllarca sürebileceği kabul ediliyor. Amazon, FTC’nin talep ettiği bilgileri sağlamak için yeterli süresi olmadığını belirtse de FTC, davanın mümkün olan en kısa sürede ilerlemesi gerektiğini savunuyor.

Anahtar terimler ve jargon:

– FTC: ABD Federal Ticaret Komisyonu
– Amazon: Dünyanın en büyük çevrimiçi perakende şirketi
– Anti rekabetçi davranış: Rekabeti azaltmaya veya engellemeye yönelik uygulamalar
– Tekelci davranış: Belli bir sektördeki rakipleri ortadan kaldırmaya yönelik davranışlar

Önerilen ilgili bağlantı:

FTC resmi web sitesi