Gold Mine Landslide in Eastern Turkey: Search for Missing Workers Continues

Bir Denver merkezli madencilik şirketi olan SSR Mining Inc, bu hafta başında Doğu Türkiye’deki bir altın madenini saran bir heyelan sonrası kaybolan dokuz işçinin arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

SSR, Cuma günü Copler madenindeki operasyonların olayın ardından askıya alındığını belirtti.

SSR, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Acil ekipler ve ilk müdahale ekiplerinin ileri arama tekniklerini kullanarak sürekli olarak çalıştığını ve bu operasyona yardımcı olmak için tüm mevcut kaynakların seferber edildiğini” söyledi.

SSR, Copler madenindeki inceleme sırasında sekiz maden işçisinin gözaltına alındığını belirtti.

SSR, açıklamasında şirketin yerel yetkililere tam işbirliği sağladığını ve bireylere ve ailelerine destek sağladığını belirtti.

Ugur Yildirim/Dia images via AP

Copler madenindeki ikinci olay

SSR, şirketin açıklamasına göre, SSR Madencilik’in Anagold Madencilik ile ortaklık yaptığı Copler bölgesinin tamamının %80’ini ve Copler madenini çevreleyen keşif lisanslarının 17 km x 25 km (yaklaşık 10,5 x 15,5 mil) alana yayıldığını belirtti.

Bir işçi tarafından çekildiği görülen bir video, bir çöküşün her şeyi yutarak bir vadi boyunca aktığını gösteriyor. Heyelan, Türk İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıklamasına göre madenden çıkarılan büyük bir toprak yığınıyla ilgili.

Yerlikaya, dokuz eksik personeli aramak için polis ve askeri ekipler, maden kurtarma ekipleri ve gönüllüler dahil olmak üzere 800’den fazla arama ve kurtarma personelinin sevk edildiğini söyledi.

Jeolog Süleyman Pampal, heyelanı oluşturan toprağın altın için işlendiğini ve altından çıkarmak için kullanılan siyanür gibi tehlikeli maddeler içerebileceğini belirtti. Ayrıca yakındaki Fırat Nehri’ne yönelik bir tehditten bahsetti.

Bu, bölgedeki ikinci olaydır.

Maden, 2020 yılında nehir boyunca uzanan Türkiye, Suriye ve Irak’a kadar sızmış bir siyanür sızıntısı nedeniyle kapatıldı. Şirkete para cezası kesildikten ve bir temizlik operasyonu tamamlandıktan sonra iki yıl sonra tekrar açıldı.

Associated Press’te bildirilenler katkıda bulundu.

SSR Mining Inc, Doğu Türkiye’deki bir altın madeninde meydana gelen heyelan sonrası kaybolan dokuz işçinin arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Şirket, Copler madenindeki operasyonların askıya alındığını duyurdu. Acil ekipler ve ilk müdahale ekipleri, ileri arama tekniklerini kullanarak kayıp işçilerin bulunması için çalışıyor. Şirket, yerel yetkililere tam işbirliği sağladığını ve işçilere ve ailelerine destek olduğunu belirtti. Copler madeninde yaşanan bu olay, bölgedeki ikinci olaydır.

Madenciliğin yapıldığı Copler bölgesinde, SSR Mining’in %80’ini ve Copler madenini kapsayan keşif lisansları bulunmaktadır. Bir video görüntüsünde, çöküşün bir vadiden geçerek her şeyi yuttuğu görülmektedir. Heyelan, madenden çıkarılan dev bir toprak yığınıyla ilişkilidir. Arama ve kurtarma çalışmaları için polis, askeri ekipler, maden kurtarma ekipleri ve gönüllüler dahil olmak üzere 800’den fazla personele ihtiyaç duyulmaktadır.

Jeolog Süleyman Pampal, heyelan sırasında ortaya çıkan toprağın altın içerdiğini ve içerisinde siyanür gibi tehlikeli maddeler olabileceğini belirtti. Ayrıca, yakındaki Fırat Nehri’ne yönelik bir tehditten bahsetti.

Bu olay, bölgedeki ikinci olaydır. Copler madeni, 2020 yılında meydana gelen bir siyanür sızıntısı nedeniyle kapatılmış, ancak ceza kesildi ve temizlik yapıldıktan sonra iki yıl sonra tekrar açılmıştır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz:
SSR Mining Türkiye
Dia Images