Görünmeyen Denizin Sırrı: Okyanustan Plastik Toplamayı Hedefleyen Şarap Üreticisi

Dikkatle okyanustan plastik atıkları toplamayı hedefleyen bir şarap üreticisi olan The Hidden Sea, sıradışı bir yolculuğa çıktı. Avustralya’da yetişen dördüncü nesil bir üzüm yetiştiricisi olan Richie Vandenberg, futbol kariyerindeki 10 yıl boyunca ailesinin işinden hiç uzaklaşmadı. Vandenberg, Avustralya’da üzüm bağlarının yanında büyüdü. Ancak babası onun tarladan başka bir şey yapmasını istediği için genç Vandenberg, Melbourne Üniversitesi’nde çevre mühendisliği okumaya karar verdi.

Melbourne Üniversitesi’ndeki zamanı, 1997’de Avustralya Futbol Ligi’ne bağlı Hawthorn Futbol Kulübü’nde draft edilmesine yol açtı. 1997-2007 yılları arasında Avustralya Futbol Ligi’nde oynadıktan sonra kendi üzüm bağlarını geliştirmeye başladı. Vandenberg, “AFL’den emekli olduktan sonra bir sonraki adımı atmaya ve şarap yapmaya ve bir şaraphane sahibi olmaya karar verdim” dedi.

Vandenberg ve iş ortağı Justin Moran, The Hidden Sea’yi, 10 yıldan fazla bir süre önce Güney Avustralya’daki Coonawarra’da kurdu. Vandenberg’a göre, bu Avustralya bölgesi Napa Vadisi’ne benzerlik gösteriyor. Vandenberg, “Bir amaca sahip bir marka inşa etmek istedik” diyor Vandenberg. “Hepsi, ortak bir hedef etrafında bir topluluğu bir araya getirebileceğimiz bir şarap oluşturmaya odaklandı.”

The Hidden Sea şaraplarının satışı Temmuz 2020’den bu yana yaklaşık 25.5 milyon tek kullanımlık plastik şişenin okyanustan çıkarılmasına yardımcı oldu. Şirketin hedefi 2030 yılına kadar 1 milyar tek kullanımlık plastik şişeyi okyanustan çıkarmaktır.

Şu anda şirket, Avustralya, Filipinler ve Endonezya’nın sularındaki plastik atıklara odaklanırken, Nil Nehri’nde de çalışmalar yürütmektedir. Vandenberg’a göre, şirket 2025 yılında Güney Kaliforniya’da da okyanustan plastik toplamayı genişletmek istiyor.

The Hidden Sea’nin sahil kenarındaki üzüm bağı daha önce okyanus tarafından kaplanmıştı. İşte bu yüzden, şarap etiketini bir balina süslüyor. Bağlarının altında fosilleşmiş bir balinaya rastlamak mümkün.

2014 yılında plastik atık sorununun farkına varan Vandenberg, okyanus konusunda faaliyet gösteren hayır kurumlarını desteklemeye başladı. “Plastik toplamanın detaylarını öğrendikçe, somut bir şey yapmak istediğimizi fark ettik” dedi.

Böylece The Hidden Sea, 2020 yılında Jakarta, Endonezya’da bir plastik toplama ajansıyla ortaklık kurdu ve 2030 yılına kadar 1 milyar tek kullanımlık plastik şişenin çıkarılmasını hedefledi.

Şirket ayrıca California sahilinde plaj temizlikleri düzenlemektedir. Şaraplarının Chardonnay, sauvignon blanc, kırmızı karışım ve roze çeşitleri, 32 eyalette ve 600’den fazla noktada satılmaktadır. Şarap, Hermosa Beach’teki Uncorked ve The Green Store gibi yerel marketlerde olduğu gibi Ralphs gibi büyük markaların mağazalarında da bulunmaktadır.

Vandenberg, okyanuslardaki plastik azaltma hedefini ilerletmek için diğerlerinin de projeye katılmasını umut ettiğini söylüyor. “İnandığımız şeylere inanan insanlar topluluğu oluşturmayı hedefliyoruz” diyor Vandenberg.

Daha fazla bilgi için thehiddensea.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

The Hidden Sea, plastik atıkları okyanustan toplayarak dikkatlice çalışan bir şarap üreticisidir. Şirket, Avustralya’daki üzüm üreticisi Richie Vandenberg tarafından kurulmuştur. Vandenberg, futbol kariyerinden emekli olduktan sonra şarap yapmaya karar verdi. Vandenberg ve iş ortağı Justin Moran, şirketi Güney Avustralya’da kurmuştur.

The Hidden Sea, şarap satışlarıyla okyanustan yaklaşık 25.5 milyon tek kullanımlık plastik şişe çıkarılmasına yardımcı olmuştur. Şirketin hedefi 2030 yılına kadar 1 milyar tek kullanımlık plastik şişeyi okyanustan çıkarmaktır. Şu anda şirket, Avustralya, Filipinler, Endonezya ve Nil Nehri’nde plastik atıkları toplamaktadır. Gelecekte şirket, Güney Kaliforniya’da da plastik toplama çalışmalarını genişletmek istemektedir.

The Hidden Sea, plastik toplama konusundaki çalışmalarını desteklemek için hayır kurumlarıyla ortaklıklar kurmuştur. Şirket ayrıca plaj temizlikleri düzenlemekte ve çeşitli yerel marketlerde ve büyük markaların mağazalarında şaraplarını satmaktadır.

The Hidden Sea’nin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.