Graceland Açık Artırma Girişimindeki Gizemli Durumun Arkasındaki Katalizör

Bir gizem şüphesiz Memphis’teki sembolik Graceland mülkünün satışını başarısız kılan önemli faktördür. Bu girişimler, dolandırıcılıkla suçlanan bir yatırım şirketinin yanı sıra, saldırgan bir savcı ve Elvis Presley taraftarı bir topluluk tarafından da eleştirilmiştir. Bu topluluk, rock’n roll kralının ev-müze haline gelmiş mülkünü kutsal toprak olarak görüyor.

Graceland’in açık artırmaya çıkarılma girişimiyle ilgili olarak en çok sorulan sorulardan biri, yaşlı veya ölmüş insanların mal varlıklarını talep etmek için ortaya çıkan bir varlığın ne sıklıkla ortaya çıktığıdır. Uzmanlara göre, insanların düşündüğünden daha yaygın bir durumdur.

Nicole Forbes Stowell, Güney Florida Üniversitesi’nin St. Petersburg kampüsünde iş hukuku profesörü olan Nicole Forbes Stowell, “Daha önce bu kadar ünlü bir kuruluşa yönelik bir dolandırıcılık olayı duymamıştım. Bu yüzden bu yönden biraz şaşırtıcı,” dedi. “Ancak hedef haline gelen günlük insanlar için sürpriz olmadığını düşünmüyorum.”

Bu ayın başlarında, kamuoyuna açık bir satış ilanıyla Naussany Yatırımlarının ve Özel Kredilerinin, 5 hektarlık Graceland mülkünün foreclosure satışı konusunda bir hareketlilik yaratmasıyla konu daha da büyüdü.

İlan, Graceland müzesinin kontrolünü elinde bulunduran Promenade Trust’ın, 2018 yılındaki bir krediyi geri ödemedikten sonra 3.8 milyon dolar borçlandığını belirtti. Riley Keough, bir oyuncu ve Elvis Presley’in torunu, 2023 yılında annesi Lisa Marie Presley’nin ölümünden sonra, trust ve evin sahipliğini devralmıştı.

Naussany, foreclosure satış ilanına göre Lisa Marie Presley’nin Graceland’ı teminat olarak kullandığını iddia etti. Keough, 15 Mayıs tarihinde Naussany’nin 2023 yılındaki krediyi ilgili belgelerle aldatıcı belgeler sunduğunu iddia eden bir dava açtı ve en yüksek teklif verene satışın engellenmesi için bir Memphis hakiminden karar istedi.

“Lisa Maria Presley hiçbir zaman Naussany Yatırımlarından borç almadı ve Naussany Yatırımlarına bir ipotek vermedi,” diyen Keough’un avukatı Jeff Germany, davanın içinde yazdı.

“Eğer belgelerin aslı doğrusa, o zaman beni merak ettiren, bu belgelerin Lisa Marie öldükten sonra mı oluşturulduğu,” diyen Stowell, “Bu işin hiçbiri mantık sınavından geçmiyor,” dedi.

Tennessee’de bir taşınmaz hukuk profesörü olan Mark Sunderman, ödeme yapılmadan yıllar sonra bir borç verenin neden şimdi foreclosure yapmak istediğine dair şüpheleri dile getirdi.

“Biri ödemeleri kaçırırsa veya hiç ödeme yapmazsa, birkaç yıl bekleyip ‘Vay canına, şimdi foreclosure yapmamız gerekiyor’ demezsiniz,” dedi Sunderman.

Bir Gregory Naussany tarafından imzalanan bir e-posta adresi ve mahkeme belgesi dışında varlığı doğrulayamayan başarısız denemelerle şüpheler doğdu. Jacksonville, Florida ve Hollister, Missouri adresleri, postaneler için kullanılıyordu. Bir Kimberling City, Missouri adresi ise bir posta kutusu için kullanılıyordu. Ayrıca, işletme, Missouri veya Florida’daki kayıtlı şirket veritabanlarında listelenmiyor.

“Böyle bir işletme hakkında hiç duymadım,” diyen Kimberling City Katibi Laura Cather, ifade etti.

Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu’nun çevrimiçi kayıtlarında şirket için herhangi bir kayıt bulunmuyor. Naussany’nin temsilcileri mahkemede görülmedi ve şirket, dava iddialarını reddeden ve malikanenin satışa karşı çıkma taleplerini reddeden başarısız bir dilekçe verdi.

Satış durdurulduktan sonra, Naussany, davayla ilgili önemli bir belgenin ve kredinin farklı bir eyalette kayıt altına alındığını belirterek, “hukuki işlemlerin birden çok eyalette açılması gerekeceği” için iddiasını geri çekeceğini bildiren bir açıklama yayınladı. Açıklama, başka bir eyalet belirtmedi.

Naussany, AP tarafından gönderilen e-posta mülakatı taleplerine yanıt vermedi. Çevrimiçi mahkeme kayıtları, iddianamenin veya davanın düşürüldüğünü gösteren herhangi bir hukuki başvuru göstermedi.

Memphis profesörü Sunderman, özellikle miras durumlarında, görünüşe göre dolandırıcılıkla ilgili sahte iddiaların insanların düşündüğünden daha sık ortaya çıktığını söyledi.

“Bu kişi öldüğünde, ‘Hayır, bu krediyi almadım, bu belgeleri imzalamadım’ demek çok zordur,” dedi Sunderman.

Dava ile ilgilenmeyen ancak takip eden bir Memphis avukatı olan Darrell Castle, genellikle yaşlı insanların dolandırıcılığın hedefi olduğu durumlarla karşılaştığını söyledi.

“Genellikle, yaşlı bakım evinde son aşamada birileri finansal olarak zarar görüyor,” diye belirtti Castle. “İnsan zihni, mümkünse bir şekilde hile yapmaya ve çalmaya çalışacaktır.”

Tennessee Savcı Dairesi Başkanı Jonathan Skrmetti, konuyla ilgili soruşturma yapmak için ofisinin bu girişimi inceliyor olduğunu söyledi.

Skrmetti’nin her türlü tüketici dolandırıcılığı iddiasını araştırarak, bu durumda bir dolandırıcılık vakasının hedef alınıp alınmadığını belirleyebileceği ifade edildi. Kanıtı, ilçe başsavcısına veya federal yetkililere gönderebilir.

1982 yılında açılan Graceland, hızla Memphis’in en ünlü turistik cazibesi haline geldi ve Elvis Presley hayranları için bir referans noktası oldu. Şarkıcı, aktör ve moda ikonu olan Elvis Presley, 42 yaşında, Ağustos 1977’de hayatını kaybetmişti. Müze ve karşısındaki büyük eğlence kompleksi her yıl yüz binlerce ziyaretçi çekiyor.

Memphis Üniversitesi emlak profesörü Mark Sunderman, “Bunu herkesin düşündüğünden daha sık karşılaştığımızda, ‘Bu mülkü açık artırmaya çıkarmak, elde edilen parayı kullanmak’ gibi bir şeyi başarmak için ne kadar şans vardır? veya advokatta hangi sistem zaafiyetleri bu satış blokuna bu kadar yaklaşmasına izin verir?” diyerek, bu girişimi hukuk sistemi üzerindeki açıklıklara odaklanması gerektiğini söyledi.

Makaleye dayalı olarak aşağıda, ana konular ve bilgiler baz alınarak bir SSS (sıkça sorulan sorular) bölümü sunulmuştur:

1. Graceland mülkünün satışının başarısız olmasının nedeni nedir?
Bu girişimler, dolandırıcılıkla suçlanan bir yatırım şirketi, saldırgan bir savcı ve Elvis Presley taraftarı bir topluluk tarafından eleştirilmiştir.

2. Graceland’deki açık artırmaya ilişkin en yaygın soru nedir?
Yaşlı veya ölmüş insanların mal varlıklarını talep etmek için ortaya çıkan bir varlığın ne sıklıkla ortaya çıktığıdır. Uzmanlara göre, bu durum insanların düşündüğünden daha yaygın bir durumdur.

3. Naussany Yatırımları ve Özel Kredilerin Graceland mülküyle ilgili satış ilanı nasıl bir hareketlilik yarattı?
Lisa Marie Presley’nin Graceland’ı teminat olarak kullandığını iddia eden Naussany, satışın engellenmesi için dava açmış ve en yüksek teklif verenin satın alma işlemini durdurmasını istemiştir.

4. Naussany Yatırımları hakkında ne biliniyor ve şüpheler neden doğmuştur?
Naussany Yatırımları hakkında güvenilir bilgi bulunmamaktadır. İşletme, kayıtlı bir şirket olarak listelenmemekte ve çeşitli adreslerin posta kutuları olarak kullanıldığı tespit edilmektedir. Mahkeme kayıtlarında da şirketle ilgili herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

5. Dolandırıcılık iddialarıyla ilgili bir soruşturma yapılıyor mu?
Tennessee Savcı Dairesi Başkanı Jonathan Skrmetti, konuyla ilgili bir soruşturma yürüttüklerini ve dolandırıcılık durumunun incelenmekte olduğunu belirtmiştir.

Keyifli bir gezinti için aşağıda Graceland resmi web sitesi linki bulunmaktadır:
Graceland