Güvenlik Şirketi Koda Group, Çalışanları İşçi Olarak Sınıflandırarak Federal Yasayı İhlal Etti

Kuzeyville merkezli bir güvenlik şirketi olan Koda Group Inc., federal yasaya aykırı olarak bağımsız yüklenici olarak sınıflandırılan 64 güvenlik görevlisine 151,208 dolar geri ödeme yapma ve diğer zararları karşılama emri verildi. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, federal kurumun, şirketin güvenlik görevlilerini bağımsız yüklenici olarak yanlış sınıflandırdığını ve aslında bu kişilerin çalışanlar olduğunu tespit ettiği belirtildi.

Araştırma sonucunda şirketin haftada 40 saatten fazla çalışan personeline normal saat ücretlerinin 1,5 katını ödemeden düz bir ücret ödediği tespit edildi.

Ayrıca inceleme, şirketin yasayı açık bir yerde açıklayan bir bildiri yayınlamadığını ortaya koydu.

“Koda Group, işverenin işi için gerekli olan çalışmaları gerçekleştiren güvenlik görevlileri için zaman çizelgeleri oluşturdu, çalışma görevleri atadı ve ayrıntılı politika ve prosedürlere uymalarını istedi. Bu faktörler, onları kendi iş programlarını ve işlerini kontrol eden bağımsız yükleniciler yerine çalışanlar olarak tanımlayanlardan bazılarıdır,” dedi ABD Çalışma Bakanlığı’nın Detroit Bölgesi İş ve Saat Bölümü İdari Direktörü Timolin Mitchell.

“Bağımsız yüklenici olarak yanlış sınıflandırılan işçiler, Fair Labor Standards Act gereğince korunmalarından mahrum bırakılırken, işverenler de bunlar adına uygulanabilir istihdam vergileri veya işçi tazminatı ödemezler,” diye ekledi Mitchell.

“Yargıç Matthew Leitman, Koda ve sahibi Timothy Gilbert’ın güvenlik görevlilerine 151,208 dolarlık taksitler halinde ödeme yapmasını gerektiren bir mahkeme kararı verdi.”

Koda yetkililerine yorum yapmak için ulaşılamadı.

Federal iş yasaları hakkında daha fazla bilgi için dol.gov/agencies/whd adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gizli uyumluluk desteği için çalışanlar ve işverenler, ajansın yardım hattını 866-4US-WAGE (487-9243) arayabilirler.

Koda Group Inc. adlı bir güvenlik şirketi, federal yasaya aykırı olarak sınıflandırılan 64 güvenlik görevlisine 151,208 dolar geri ödeme ve diğer zararları karşılama emri aldı. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şirketin güvenlik görevlilerini yanlış şekilde bağımsız yüklenici olarak sınıflandırdığı ve bu kişilerin aslında çalışanlar olduğu ortaya çıktı.

Araştırma sonucunda, şirketin haftada 40 saatten fazla çalışan personeline normal saat ücretlerinin üzerinde düz bir ücret ödediği belirlendi.

Ayrıca inceleme, şirketin yasayı açık bir yerde ilan etmediğini ortaya koydu.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın Detroit Bölgesi İş ve Saat Bölümü İdari Direktörü Timolin Mitchell, “Koda Group, güvenlik görevlileri için zaman çizelgeleri oluşturdu, çalışma görevleri atadı ve ayrıntılı politika ve prosedürlere uymalarını istedi. Bu faktörler, onları kendi iş programlarını ve işlerini kontrol eden bağımsız yükleniciler yerine çalışanlar olarak tanımlayanlardan bazılarıdır,” dedi.

Mitchell ayrıca, “Bağımsız yüklenici olarak yanlış sınıflandırılan işçiler, Fair Labor Standards Act gereği korunamazken, işverenler de adına uygulanabilir istihdam vergisi veya işçi tazminatı ödemezler,” diye ekledi.

Yargıç Matthew Leitman, Koda Group ve sahibi Timothy Gilbert’a, güvenlik görevlilerine 151,208 dolarlık taksitler halinde ödeme yapma kararı verdi.

Koda yetkilileri yorum yapmamak için ulaşılamadı.

Daha fazla bilgi için federal iş yasaları hakkında dol.gov/agencies/whd adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çalışanlar ve işverenler, gizli uyumluluk desteği için ajansın yardım hattını 866-4US-WAGE (487-9243) arayabilirler.