Japonya’nın Ay Keşif Çalışmalarına Katılımı, Yeni Bir Pazar Oluşturuyor

Washington — Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya arasında yapılan bir anlaşma, Artemis Ay keşif kampanyası için Japon bir Ay arazi geliştiricisine ek fırsatlar yaratabilir.

Tokyo merkezli ispace, NASA ve Japon hükümeti arasında 10 Nisan’da imzalanan anlaşmayı, şirket için potansiyel bir yeni pazar olarak değerlendirdi. Anlaşmaya göre Japonya Uzay Ajansı JAXA, 2030’lu yılların başından itibaren Artemis görevleri için bir basınçlı keşif aracı sağlayacak ve JAXA astronotlarına Artemis iniş görevlerinde iki koltuk tahsis edecek.

ispace’in CEO’su Takeshi Hakamada, şirketin 2024 Mart ayında sona eren mali yılına ilişkin 10 Mayıs’taki mali sonuçlar hakkında bir kazanç çağrısında şunları söyledi: “Bu yıl Nisan ayında Japonya-ABD Artemis programına yönelik yapılan anlaşma, farklı ülkelerin hükümetlerine katkıda bulunmamız için oldukça olumlu bir iş ortamı yaratmıştır.”

Hakamada, anlaşmanın ispace’in geliştirdiği küçük robotik Ay arazi araçları için talep yaratacağını iddia etti. “Bilimsel keşif ve teknoloji gösteri misyonlarında küçük arazi araçlarının kullanılması muhtemelen gereklidir,” dedi. “İnsanlı görevler başladıktan sonra, küçük arazi araçlarını kullanarak tamamlayıcı misyonlar da gerekecektir.”

Hakamada, Japonya’nın bu ek arazi araçlarına yönelik talebinin ne kadar büyük olabileceğini henüz tahmin edilemediğini kabul etti. Japon hükümetinin ülkenin ticari uzay sektörüne 10 yıl boyunca 1 trilyon yen (6,4 milyar dolar) yatırım yapmayı planladığını belirtti. “Gelecekteki lunar-ile ilgili faaliyetler için büyük ve önemli bir bölümün fonlanması tahmin ediyoruz,” dedi.

Şirket şu anda Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde üç adet arazi aracı üzerinde çalışmaktadır. HAKUTO-R M1 adlı arazi aracının kopyası olan Mission 2 (M2) arazi aracı, 2023 Nisan’ında başarısız bir iniş denemesi sırasında çakılarak hasar gören HAKUTO-R M1 arazi aracının yakın bir zamanda tamamlanmasına yaklaşıyor. Falcon 9 roketiyle bu yılın sonunda fırlatılması planlanıyor.

ispace’in Amerika Birleşik Devletleri iştiraki olan ispace U.S., 2026 yılında bir NASA Ticari Ay Yük Hizmetleri görevi için Draper ile bir sözleşme kapsamında ilk APEX 1.0 arazi aracını geliştiriyor. Japonya’da ise ispace, 2027 yılında gönderilecek olan M6 misyonunda kullanılacak olan Series 3 adlı bir arazi aracının tasarımına başlıyor. Bu geliştirmeler yoğun sermaye gerektiriyor. Şirket, 28 Mart tarihinde gerçekleştirdiği ikincil hisse satışında 8,1 milyar yen topladı ve bu fonların çoğunu M3 arazi aracının çeşitli yönleri için, aracın uzaya fırlatılması, araçla iletişim kurmak için gereken iki ara haberleşme uydusu gibi harcamalar için kullanacak. Şirket ayrıca 30 Nisan tarihinde Sumitomo Mitsui Banking Corporation’dan 7 milyar yen borç aldı.

M3’e yeni bir müşteri olan Romanya merkezli CDS adlı bir şirketin katıldığını kazanç çağrısında duyuran şirket, CDS’nin arazi aracında hassas konum ölçüm teknolojisini sergileyeceğini açıkladı. CDS, arazi aracı ile birlikte giden haberleşme uyduları üzerinde navigasyon teknolojilerini test edecek olan NASA ve Rhea Space Activity isimli iki müşterinin ardından M3’ün üçüncü müşterisi oldu.

Aşağıdaki makaleyi Türkçe olarak sunayım:

Washington – The United States and Japan have reached an agreement that could provide additional opportunities for a Japanese lunar lander developer in the Artemis moon exploration campaign.

Tokyo-based ispace sees the agreement, signed on April 10th between NASA and the Japanese government, as a potential new market for the company. Under the agreement, the Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) will provide a pressurized lunar lander for Artemis missions starting in the early 2030s and allocate two seats to JAXA astronauts for Artemis landing missions.

Takeshi Hakamada, CEO of ispace, said during an earnings call on May 10th regarding the financial results of the company’s fiscal year ending in March 2024, “The agreement made in April this year for the Japan-US Artemis program has created a very positive business environment for us to contribute to governments of different countries.”

Hakamada claimed that the agreement will generate demand for ispace’s small robotic lunar landers. He said, “The use of small landers is likely to be necessary for scientific exploration and technology demonstration missions. After human missions begin, complementary missions using small landers will also be required.”

Hakamada acknowledged that it is still unknown how significant Japan’s demand for these additional landers could be. He noted that the Japanese government plans to invest 1 trillion yen ($6.4 billion) in the country’s commercial space sector over 10 years. “We expect funding for a large and important part of future lunar-related activities,” he said.

The company is currently working on three lunar landers in Japan and the United States. The Mission 2 (M2) lunar lander, a replica of the HAKUTO-R M1 lander that was damaged during an unsuccessful landing attempt in April 2023, is nearing completion and is planned to be launched at the end of this year on a Falcon 9 rocket.

ispace’s U.S. subsidiary, ispace U.S., is developing its first APEX 1.0 lunar lander under a contract with Draper for a NASA Commercial Lunar Payload Services mission in 2026. In Japan, ispace is starting the design of a lunar lander named Series 3 for the M6 mission planned for 2027. These developments require significant capital. The company raised 8.1 billion yen ($73 million) in a secondary share offering on March 28th, and will use most of the funds for various aspects of the M3 lander, including its launch, two secondary communications satellites required to communicate with the lander, among other expenses. The company also borrowed 7 billion yen ($63 million) from Sumitomo Mitsui Banking Corporation on April 30th.

During the earnings call, the company announced that Romania-based CDS has joined as a new customer for the M3 lander and will showcase its precise positioning measurement technology on the lander. CDS becomes the third customer for M3 after NASA and Rhea Space Activity, who will test navigation technologies on communications satellites accompanying the lander.

Terimler:

– Artemis Ay keşif kampanyası: Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yürütülen, Ay’a yönelik keşif görevleri için geliştirilen program.
– Japon bir Ay arazi geliştiricisi: Ay yüzeyine iniş yapabilen araçlar geliştiren Japon şirketi veya kuruluşu.

İlgili bağlantılar:
NASA
JAXA
ispace