Investorların kârsız şirketlere ilgi duyması kolayca anlaşılabilir bir durumdur. Örneğin, Amazon.com, halka açıldıktan sonra uzun yıllar boyunca zarar etmiş olsa da, 1999 yılından bu yana hisse senetlerini satın alıp elinde tutmuş olsaydınız şimdi bir servetiniz olurdu. Bununla birlikte, zarar eden bir şirketin nakitini çok hızlı bir şekilde tüketmesi riskini göz ardı etmek de aptalca olurdu.

Bu nedenle, Jersey Oil and Gas (LON:JOG) hissedarları için doğal soru şirketin nakit tüketim oranından endişe duyup duymamaları gerektiğidir. Bu raporda, şirketin yıllık negatif serbest nakit akışını değerlendireceğiz ve buna bundan sonra “nakit tüketimi” şeklinde atıfta bulunacağız. İlk adım, nakit tüketimini nakit rezervlerine karşı karşılaştırmak ve bize “nakit sürekliliği” ni vermek için nakit tüketimini incelemektir.

Ne Zaman Jersey Oil and Gas Nakit Sıkıntısı Yaşar?
Bir şirketin nakit sürekliliği, mevcut nakit tüketim hızında nakit rezervlerini ne kadar sürede tüketeceğini gösterir. Haziran 2023 itibarıyla Jersey Oil and Gas’ın 5,6 milyon £ nakiti ve borcu yoktu. Önemli olan, son on iki ayda 4,6 milyon £ nakit tüketmesiydi. Bu, Haziran 2023 itibarıyla 15 aylık bir nakit sürekliliğine sahip olduğu anlamına geliyor. Bu nakit sürekliliği çok endişe verici değilken, akıllı hissedarlar uzaklarına bakıp şirketin nakiti tükendiğinde ne olacağını düşünmelidir. Aşağıdaki grafikte nakit dengesinin zaman içinde nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

Jersey Oil and Gas’ın Nakit Tüketimi Zamanla Nasıl Değişiyor?
Jersey Oil and Gas şu anda gelir elde etmediği için, erken aşama bir şirket olarak değerlendiriyoruz. Bununla birlikte, nakit tüketim trendine bakarak nakit tüketim durumu hakkındaki değerlendirmemizin bir parçası olarak inceleyebiliriz. Bizi heyecanlandırmıyor olsa da, nakit tüketimindeki %44’lük azalma, şirketin bir süre daha faaliyetlerini sürdürebileceğini göstermektedir. Ancak açıkça, önemli olan şirketin işini ilerletip ilerletmeyeceği. Bu nedenle, şirket için analist tahminlerimize bir göz atmanın çok anlamı var.

Jersey Oil and Gas Nakit Nasıl Daha Kolay Yaratılabilir?
Jersey Oil and Gas nakit tüketiminde sağlam bir azalma göstermesine rağmen, daha hızlı büyümek için daha fazla nakit yaratmanın ne kadar kolay olabileceğini düşünmekte fayda var. Bir şirketin daha fazla nakit yaratması için genellikle yeni hisse senedi ihraç etmek veya borç almak gibi yollar vardır. Birçok şirket, gelecekteki büyüme için yeni hisse senetleri ihraç etmek suretiyle daha fazla para toplar. Bir şirketin nakit tüketimini piyasa değeri ile karşılaştırarak, bir şirketin bir yılın işletmelerini finanse etmek için ne kadar yeni hisse senedi ihraç etmesi gerektiğine dair bir fikir edinebiliriz.

Jersey Oil and Gas’ın Nakit Tüketimi Endişe Verici mi?
İyi haber, bizim görüşümüze göre Jersey Oil and Gas’ın nakit tüketim durumu, hissedarlar için gerçek bir umut sebebi vermektedir. Bir tarafta sağlam bir nakit tüketim azalması varken, diğer tarafta piyasa değeri göre çok güçlü bir nakit tüketimi olduğunu da söyleyebiliriz. Nakit tüketen şirketler her zaman riskli bir durumdadır, ancak bu kısa yazıda tartışılan tüm faktörleri dikkate aldıktan sonra, nakit tüketim hızından çok endişelenmiyoruz. Ayrıca, şirketi etkileyen farklı risklere baktık ve Jersey Oil and Gas için 5 uyarı işareti (2’si biraz endişe verici!) belirledik. Elbette, başka bir yerde harika bir yatırım bulabilirsiniz. Bu nedenle, ilginç şirketlerin ücretsiz bir listesine ve bu listedeki hisse senetlerinin büyüme tahminlerine bir göz atın. Bu makale hakkında geri bildiriminiz mi var? İçeriğinden endişe mi duyuyorsunuz? Bize doğrudan ulaşın. Alternatif olarak, editorial-team (at) simplywallst.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Bu makale Simply Wall St tarafından genel bir niteliktedir. Sadece tarafsız bir yöntem kullanarak yalnızca tarihsel veriler ve analist tahminleri temelinde yorum yapmaktayız ve makalelerimiz finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır. Hiçbir hisseyi alış veya satış tavsiyesi olarak göstermez ve hedeflerinizi veya mali durumunuzu dikkate almaz. Temel verilere dayanan uzun vadeli odaklı analizleri sizlere sunmayı amaçlıyoruz. Analizimizin en son fiyat duyarlı şirket duyurularını veya nitel materyalleri dikkate almadığını lütfen unutmayın. Simply Wall St, bahsedilen herhangi bir hissenin pozisyonunu taşımamaktadır.

Investorların kârsız şirketlere ilgi duyması kolayca anlaşılabilir bir durumdur. Amazon.com gibi bir örneği ele alalım. Şirket halka açıldıktan sonra uzun yıllar boyunca zarar etmiş olsa da, eğer 1999 yılında hisse senedi satın almış ve elinizde tutmuş olsaydınız, şimdi büyük bir servetiniz olurdu. Ancak, zarar eden bir şirketin nakitini hızla tüketmesi riski göz ardı edilmemelidir.

Bu nedenle, Jersey Oil and Gas (LON:JOG) hissedarları şirketin nakit tüketiminden endişe duyup duymamaları gerektiğini merak edebilirler. Bu raporda, şirketin yıllık negatif serbest nakit akışını değerlendireceğiz ve buna “nakit tüketimi” diyeceğiz. İlk olarak, nakit tüketimini nakit rezervleriyle karşılaştırarak ve “nakit sürekliliği” ni hesaplayarak değerlendireceğiz.

Jersey Oil and Gas ne zaman nakit sıkıntısı yaşar?
Bir şirketin nakit sürekliliği, mevcut nakit tüketiminin şirketin ne kadar sürede nakit rezervlerini tüketeceğini gösterir. Haziran 2023 itibarıyla Jersey Oil and Gas’ın 5,6 milyon £ nakiti ve borcu yoktu. Önemli olan, son on iki ayda 4,6 milyon £ nakit tüketildiğiydi. Bu, Haziran 2023 itibarıyla 15 aylık bir nakit sürekliliği olduğunu gösterir. Bu nakit sürekliliği endişe verici olmasa da, akıllı hissedarlar şirketin nakit rezervlerinin tükendiği durumda ne olacağını düşünmelidir.

Jersey Oil and Gas’ın nakit tüketimi nasıl değişiyor?
Jersey Oil and Gas şu anda gelir elde etmediği için, erken aşama bir şirket olarak değerlendiriliyor. Nakit tüketim trendine bakarak, şirketin bir süre daha faaliyetlerini sürdürebileceği görülebilir. Ancak, önemli olan şirketin işini ilerletebilmesidir. Bu nedenle, şirket için analist tahminlerine bir göz atmanızda fayda var.

Jersey Oil and Gas nasıl daha kolay nakit yaratabilir?
Jersey Oil and Gas’ın nakit tüketimi azaldığı halde daha hızlı büyümek için daha fazla nakit yaratmanın ne kadar kolay olabileceğini düşünmek önemlidir. Bir şirketin daha fazla nakit yaratması için genellikle yeni hisse senedi ihraç etme veya borç alma gibi seçenekler vardır. Birçok şirket, gelecekteki büyüme için yeni hisse senedi ihraç ederek daha fazla para toplar. Bir şirketin nakit tüketimini piyasa değeriyle karşılaştırarak, şirketin ne kadar yeni hisse senedi ihraç etmesi gerektiğine dair bir fikir edinebiliriz.

Jersey Oil and Gas’ın nakit tüketimi endişe verici mi?
Görüşümüze göre, Jersey Oil and Gas’ın nakit tüketimi endişe verici değildir. Şirketin nakit tüketimi azalmış olsa da, piyasa değeri göre hâlâ yüksek bir nakit tüketimi vardır. Nakit tüketen şirketler her zaman riskli bir durumdadır, ancak bu yazıda tartışılan faktörleri dikkate aldıktan sonra, nakit tüketiminden çok endişelenmemekteyiz. Ayrıca, şirketin maruz kaldığı risklere baktık ve 5 uyarı işareti belirledik. Elbette, başka bir yerde daha iyi bir yatırım bulabilirsiniz. Bu nedenle, ilginç şirketlerin ücretsiz bir listesine göz atmanızı öneririz. Bu makale hakkında geri bildiriminiz var mı? İçeriği endişe verici mi buluyorsunuz? Bize doğrudan ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak, bu e-posta adresine e-posta gönderebilirsiniz. Bu makale Simply Wall St tarafından genel bir nitelikte sunulmaktadır. Sadece tarihsel verilere ve analist tahminlerine dayalı olarak tarafsız bir yöntem kullanarak yorum yapmaktayız ve makalelerimiz finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır. Herhangi bir hisse senedini alıp satmaya yönelik bir öneri değildir ve sizin hedeflerinizi veya mali durumunuzu dikkate almaz. Uzun vadeli ana verilere dayanan analizleri sunmayı amaçlıyoruz. Bu analiz, en son fiyat duyarlı şirket duyurularını veya nitel materyalleri göz önünde bulundurmamaktadır. Ayrıca, Simply Wall St’de bahsedilen herhangi bir hisse senedini taşımıyoruz.

Related Links:
Jersey Oil and Gas
Simply Wall St