Kanadalı Başarılı Uzaktan Algılama Yazılım Şirketi Plastik Filmleri Ayırmak İçin Ekipman Geliştirecek

Kanadalı uzaktan algılama yazılım şirketi Metaspectral, plastik filmi ayırmak için ekipman geliştirmek amacıyla hükümet fonu aldı.

Şirket, derin öğrenme ve hiperspektral görüntüleme kullanan Metaspectral, Kanada Plastik İnovasyon Mücadelesi’nin bir parçası olarak Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan altı aylik, 150.000 Kanada doları (110.000 ABD doları) tutarında bir sözleşme aldı.

Kanada’nın en büyük geri dönüşümcülerinden biri olan British Columbia merkezli geri dönüşüm şirketi Merlin Plastics, tüketicilerin geri dönüştürebilir atıklarının ileri robotik ayırma teknolojisi için Metaspectral’in teknolojisini kullanıyor. Metaspectral daha önce CleanBC Plastik Eylem Fonu’ndan homopolimer HDPE ayırma için fon almıştı.

Bir basın açıklamasına göre, Kanada 2019 yılında yaklaşık 1,4 milyon ton plastik film üretti ve bunun sadece %4’ü geri dönüştürüldü. Federal yasa gereği, plastik ambalajların en az %50 geri dönüştürülmüş içerik içermesi gerekiyor. Bu nedenle daha fazla geri dönüşüm kapasitesine ihtiyaç duyulacak.

Metaspectral’in CEO’su ve kurucu ortağı Francis Doumet, basın açıklamasında, özel kameraların taşıma bantlarının üzerine yerleştirilerek, teknolojinin sınıflandırmayı daha hassas ve verimli hale getirebileceğini belirtti.

Doumet, “Bu görüntüleri derin öğrenme kullanarak işleyerek, malzeme bileşimini polimer seviyesinde gerçek zamanlı olarak belirlemeyi mümkün hale getiriyoruz.” dedi.

Metaspectral’in CTO’su ve kurucu ortağı Migel Tissera, hiperspektral görüntülerin, 300’den fazla benzersiz spektral bant kullanarak malzemeleri belirlemeyi mümkün kıldığını ifade etti. Geleneksel kameralar ise bu bantların sadece üçünü yakalayabiliyor.

Tissera, “Derin öğrenme algoritmalarını kullanarak, bu spektral imzaları kullanarak, insanlardan veya diğer eski sınıflandırma teknolojilerinden daha doğru bir şekilde malzemeleri hızlı bir şekilde tanımlayabilir ve sınıflandırabiliriz. Bu, plastik film geri dönüşümünü çok daha mümkün ve ölçeklenebilir hale getiriyor.” dedi.

Kanadalı uzaktan algılama yazılım şirketi Metaspectral, hükümet fonu alarak plastik filmi ayırmak için ekipman geliştirmeyi planlamaktadır. Şirket, derin öğrenme ve hiperspektral görüntüleme kullanmaktadır. Kanada Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan bir sözleşme almıştır.

Plastik geri dönüşüm şirketi Merlin Plastics, Metaspectral’in teknolojisini kullanarak geri dönüştürülebilir atıkları ayırmaktadır. Metaspectral daha önce CleanBC Plastik Eylem Fonu’ndan fon almıştı.

Kanada, 2019 yılında yaklaşık 1,4 milyon ton plastik film üretti ve bunun sadece %4’ü geri dönüştürüldü. Federal yasa gereği, plastik ambalajların en az %50 geri dönüştürülmüş içerik içermesi gerekmektedir.

Metaspectral’in CEO’su Francis Doumet, teknolojilerinin sınıflandırmayı daha hassas ve verimli hale getirebileceğini ifade etmiştir. Özel kameraların taşıma bantlarına yerleştirilmesiyle, malzeme bileşimini gerçek zamanlı olarak belirleyebileceklerini belirtmiştir.

Metaspectral’in CTO’su Migel Tissera, hiperspektral görüntülerin malzemeleri belirlemeyi mümkün kıldığını ve geleneksel kameralardan daha fazla spektral bant kullanabildiğini ifade etmiştir. Derin öğrenme algoritmalarını kullanarak, malzemelerin daha hızlı ve doğru bir şekilde tanımlanabileceğini belirtmiştir.

Keyif al- Ekipman geliştirmek amacıyla hükümet fonu alan Kanadalı uzaktan algılama yazılım şirketi Metaspectral, plastik filmi ayırmayı hedefliyor. Şirket, derin öğrenme ve hiperspektral görüntüleme kullanmaktadır. Merlin Plastics gibi geri dönüşüm şirketleri, Metaspectral’in teknolojisini kullanarak geri dönüştürebilir atıkları ayırmaktadır. Kanada’da plastik film üretimi yüksek olmasına rağmen geri dönüşüm oranı düşüktür. Metaspectral, özel kameralar ve hiperspektral görüntüleme ile malzemeleri sınıflandırmayı daha verimli hale getirmektedir. Spektral imzaları kullanarak malzemeleri tanımlayıp sınıflandırabilme yeteneği sayesinde plastik film geri dönüşümü daha mümkün hale gelmektedir.