Kâr Edememenin Sonu

Reuters’a göre, Endeavor Energy’nin kurucusu Autry Stephens’ın, ABD petrol sahasının en karlı üreticilerinden birini satın alım tekliflerine kapalı olması, bazı rakiplerini rahatsız etmişti. Ancak bu durum değişti ve Stephens şirketi Diamondback Energy’ye 26 milyar dolar karşılığında sattı.

Pioneer Natural Resources’ün eski CEO’su Scott Sheffield, Stephens’ın Endeavor’u satın alma konusundaki ilgisini dile getirdiği bir Barclays enerji konferansında, “Satılık değil, hiçbir zaman satılık olmadı, muhtemelen asla satılmayacak” diye açıklama yapmıştı.

Stephens, 1979 yılında Endeavor’u kurdu ve petrol devlerinin ele almadığı zorlu sondaj kuyularını satın alarak büyüttü. Endüstri yöneticileri ve yatırım bankacıları, şirkete yönelik birkaç teklifi geri çevirdiğini, şirketi hala büyütme potansiyeli olduğunu savunduğunu belirtiyor.

85 yaşındaki petrol arama uzmanı, kanser teşhisi konulmasının ardından satış kararı aldı. Houston’da tedavi görmesi için en azından Texaslı petrol işadamı Javaid Anwar’ın özel uçağını kullandığını söyleyen üç kişi arasında yer aldı.

Endeavor ile bağı olan eşi ve iki çocuğunun serveti, Stephens’ın ölümünden sonra şirketin geleceğine karar vermek yerine bunu düşünme kararı aldığını belirten üç yatırım bankacısı da bu konudaki bilgilerini aktardı. Reuters’a bir arkadaşının aktardığı bir görüşmede, Stephens anlaşmanın finansal sonucundan memnuniyetini dile getirdi, ancak sağlık sorunları nedeniyle devam edememekten de pişman olduğunu belirtti.

Keşif yapmak için Exxon Mobil, Chevron Corp ve Occidental Petroleum gibi büyük oyuncuların da dahil olduğu geniş bir satış prosesine umut bağlayan Stephens, son üç ayda imzalanan büyük satın almaları tamamlayan bu üç şirketin bu süreçte olduğunu bile bile harekete geçti.

Özellikle 1980’ler ve 1990’lar boyunca birçok zorlu dönem yaşayan Stephens’ın çalışma etiği ve tutumu pek değişmedi. Hafta sonları da çalışmayı sürdürüyor, yıllar önce aldığı bir otomobili hala kullanıyor ve genellikle ticari uçuşlarda ekonomi sınıfını tercih ediyor.

Araştırmalar, Stephens’ın 1938’de DeLeon, Texas’ta bir çiftlikte büyüdüğünü ve ailesinin fıstık ve tarım ürünleri yetiştirip sattığını gösteriyor. University of Texas mühendislik okulu web sitesinde yer alan bir profilde belirtildiğine göre, Stephens’ın matematik konusunda geride olmasına rağmen mühendislik okumaya karar verdi.

Stephens, 1979 yılında Midland ilçesinde ilk kuyusunu açtı. Diğerleri tarafından sondaj maliyetleri çok yüksek bulunan bölgelerde arazi kiralayarak üretim maliyetlerini düşürdü. Kendi kırma, inşaat ve kamyon şirketlerini kurarak işin çoğunu kendisi halletti.

Scott Sheffield’in oğlu ve şale şirketi Parsley Energy’nin kurucusu Bryan Sheffield, “O büyük ihtimalle sektörümüzde en çok çalışan insandır” diyor.

Endeavor CEO’su olarak görev yapan Chuck Meloy, Stephens’i maaşlara ve primlere daha fazla para harcamaya ikna ederek şirketi modernize etti.

Stephens’ın eşi Linda ve kızı Lyndal aile işinde yer alıyor. LinkedIn, Linda Stephens’ı Endeavor’un sahibi olarak listelesinin yanı sıra, bir arkadaş ve bir Midlandlı işadamı, Linda’nın günlük operasyonlarda bulunmadığını söylüyor. Lyndal Stephens Greth, bir avukat olarak Endeavor’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Stephens’ın oğlu Joseph Martin, Endeavor ile ilişkili değil. Kendisi, 2008’de suçlu olduğunu kabul ettiği bir silah suçundan eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından 2020’de affedildi.

Endeavor Energy’nin kurucusu Autry Stephens’ın, ABD petrol sahasının en karlı üreticilerinden birini Diamondback Energy’ye 26 milyar dolar karşılığında satmasıyla ilgili sık sorulan sorular (FAQ):

S: Autry Stephens, Endeavor Energy’yi hangi şirkete sattı?
C: Autry Stephens, Endeavor Energy’yi 26 milyar dolar karşılığında Diamondback Energy’ye sattı.

S: Autry Stephens, Endeavor’u neden satmaya karar verdi?
C: Autry Stephens, kanser teşhisi konulması nedeniyle ve sağlık sorunları sebebiyle satış kararı aldı.

S: Autry Stephens kimdir?
C: Autry Stephens, Endeavor Energy’nin kurucusu ve 85 yaşındaki bir petrol arama uzmanıdır.

S: Endeavor Energy, nasıl büyüdü?
C: Autry Stephens, Endeavor Energy’yi kurarak ve petrol devlerinin ele almadığı zorlu sondaj kuyularını satın alarak şirketi büyüttü.

S: Autry Stephens’ın ailesi şirketin geleceği hakkında ne düşünüyor?
C: Autry Stephens’ın ailesi, şirketin geleceğine karar vermek yerine bu konuyu düşünmeye karar verdiklerini belirtmiştir.

S: Autry Stephens’ın başka çocukları var mı?
C: Autry Stephens’ın Endeavor Energy ile ilişkili olan eşi Linda ve kızı Lyndal, aile işinde yer almaktadır. Autry Stephens’ın oğlu Joseph Martin ise Endeavor ile ilişkili değildir.

S: Autry Stephens, sektörde nasıl bilinir?
C: Autry Stephens, sektörde çalışma etiği ve tutumuyla tanınır. Hafta sonları dahil olmak üzere sürekli çalışır, yıllar önce aldığı bir otomobili hala kullanır ve genellikle ekonomi sınıfını tercih eder.

S: Autry Stephens’ın başka şirketlerle de ilişkisi var mı?
C: Autry Stephens’ın eşi Linda Stephens, Endeavor Energy’un sahibi olarak listelenir, ancak günlük operasyonlarda bulunmadığı söylenir. Autry Stephens’ın kızı Lyndal Stephens Greth ise Endeavor’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

S: Autry Stephens’ın Endeavor ile bir ilişkisi var mı?
C: Autry Stephens’ın Endeavor ile bir ilişkisi yoktur. O, 2008’de suçlu olduğunu kabul ettiği bir silah suçundan eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından 2020’de affedilen Joseph Martin’in babasıdır.

İlgili bağlantılar:
Reuters
Diamondback Energy