Kaynak Şirketler Savaşın Kazananı Oldu

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesiyle enerji fiyatlarının dramatik bir şekilde yükselmesi ve hanelere gelen faturaların artması, dünyanın en büyük beş halka açık petrol şirketinin son iki yılda çeyrek trilyon doların üzerinde kar elde ettiğini gösterdi. BP, Shell, Chevron, ExxonMobil ve TotalEnergies gibi “süper majör” şirketler, 2022 Şubat ayında savaşın başlamasından bu yana 281 milyar dolar kar elde etti. BP ve Shell gibi İngiliz şirketlerinin çatı şirketi BP ve Shell ise çatı şirketi olan BP ve Shell, savaşın başladığı tarihten bu yana toplamda 94.2 milyar dolar kar etti. Global Witness, bu karın İngiltere’deki hane elektrik faturalarının 17 ay boyunca tamamen karşılanabileceğini tahmin ediyor. Shell, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana 58.9 milyar dolar kar elde etti ve bu yıl yüksek karlılık sağlayan petrol projelerine yeniden odaklanma adına düşük karbonlu çözümler biriminden 330 kişiyi işten çıkarma sürecinde bulunuyor. Geçen yıl iklim hedeflerini azaltma kararı alan BP, çatı şirketlerinden çoğu olan Chevron, ExxonMobil ve TotalEnergies’in ise toplamda 187 milyar doların üzerinde kar ettiği kaydedildi. Uluslararası nakliye şirketleri ve gıda tedarikçileri de son iki yılda büyük kar elde etti ve bazı ekonomistler, acil durumlar sırasında hedefe yönelik fiyat kontrolleri yapılmasını talep etti. Shell, geçen yaz, petrol üretimini bu on yıl boyunca her yıl azaltma taahhüdünden vazgeçerek, fosil yakıtlara odaklanma stratejik değişikliği yaptı. Beş süper majör şirketin, 2023’te tüm finansal yıl için yayınlanacak rakamlarda rekor ödemelerle yatırımcıları ödüllendirmesi bekleniyor. Ekonomik ve Finansal Analiz Enstitüsü (IEEFA), şirketlerin daha düşük karlara yol açan zayıf emtia piyasası fiyatlarına rağmen bu yıl hissedarlara daha da fazla ödeme yapacağını söyledi. IEEFA’ya göre, büyük petrol şirketleri, 2022’de hissedarlara toplamda 104 milyar dolar değerinde temettü ödemesi ve hisse geri alımı yaptı. Patrick Galey, “Kazançlarını yatırımcılara ve Avrupa’nın ihtiyacı olmayan ve iklimin alamayacağı kadar fazla petrol ve gaz üretimine harcıyorlar” diyor. “Bu, fosil yakıt endüstrisinin tüketicilere ve gezegene karşı başarısız olduğu başka bir yol.”

Makalede sunulan ana konular ve bilgilere dayalı bir SSS bölümü aşağıdaki gibidir:

S: Enerji fiyatları neden yükseldi?
C: Ukrayna’nın Rusya tarafından işgal edilmesiyle enerji fiyatları dramatik bir şekilde yükseldi.

S: Hangi şirketler büyük kar elde etti?
C: BP, Shell, Chevron, ExxonMobil ve TotalEnergies gibi “süper majör” şirketler son iki yılda çeyrek trilyon doların üzerinde kar elde etti.

S: İngiliz şirketleri BP ve Shell’in çatı şirketi hangisidir?
C: BP ve Shell, İngiliz şirketlerinin çatı şirketidir.

S: Shell’in ne kadar kar elde ettiği kaydedildi?
C: Shell, 2022’nin ikinci çeyreğinden bu yana 58.9 milyar dolar kar elde etti.

S: Hangi şirketler toplamda 187 milyar dolar üzerinde kar etti?
C: Chevron, ExxonMobil ve TotalEnergies toplamda 187 milyar doların üzerinde kar etti.

S: Hangi sektörler son iki yılda büyük kar elde etti?
C: Uluslararası nakliye şirketleri ve gıda tedarikçileri son iki yılda büyük kar elde etti.

S: Shell neden düşük karbonlu çözümler biriminden kişileri işten çıkarma sürecindedir?
C: Shell, yüksek karlılık sağlayan petrol projelerine yeniden odaklanmak için düşük karbonlu çözümler biriminden kişileri işten çıkarma sürecindedir.

S: Büyük petrol şirketleri hangi değerde temettü ödemeleri ve hisse geri alımı yaptı?
C: Büyük petrol şirketleri, 2022’de hissedarlara toplamda 104 milyar dolar değerinde temettü ödemesi ve hisse geri alımı yaptı.

Anahtar terimlerin veya jargonun tanımları:

– Enerji fiyatları: Enerji kaynaklarının alım-satım işlemlerinde kullanılan fiyatlar.
– Hanelere faturalar: Bir evin enerji tüketimi ve kullanımına bağlı olarak ödenen faturalar.
– Kar: Bir şirketin gelirlerinden giderlerin çıkarılmasıyla elde edilen kazanç.
– Süper majör şirketler: Dünya genelinde büyük ölçekli petrol şirketleri.
– Temettü: Bir şirketin kârının bir kısmının hissedarlara dağıtılması.
– Hisse geri alımı: Şirketin kendi hisselerini satın alması.

Önerilen ilgili bağlantılar:
BP
Shell
Chevron
ExxonMobil
TotalEnergies

Kaynak: Makale