Kötü bir Dönemden Geçen ZA/UM Stüdyosu, Miz yönetimi nedeniyle eleştirilerin odağı haline geldi.

Video Oyunlarında Spor İllüstrasyonu’na (VGSI) konuşan yazarlar Argo Tuulik ve Dora Klindžić, ZA/UM stüdyosunun son aylarda kötüye gittiğini iddia ederek, stüdyonun yanlış yönetildiği yönündeki önceki iddiaları doğruladı. Dün, duyurulmamış olan Proje X7’nin iptal edildiği ortaya çıktı. Raporda, bu Disco Elysium genişlemesi olduğu ve son yıllarda iptal edilen birkaç projeden biri olduğu belirtiliyordu. Proje X7’yi Klindžić ile birlikte etkin bir şekilde oluşturan Tuulik, ZA/UM’un kuruluşundan bu yana oradaydı. Daha önce öldürülen bir projenin “çok büyük bir kısmını” emdiğini açıklamıştı. 2022’de katılan Klindžić, ZA/UM’daki zamanını “’90’lardaki] Yugoslavya’da doğmuş olmak gibi hissetmek” olarak tanımladı. “Sadece partiyi kaçırdın ve şimdi aldığın şey kan gölü” dedi. Tuulik’e göre ProjeX7’nin son ayları “sıkışmalarama, tükenmişliğe ve çatışmaya” sahne oldu. Ayrıca bazı çalışanların ZA/UM’un çalışma koşulları hakkında şikayet ettiği için kesildiğini iddia etti. Tuulik, “Genç yapımcıya, orta düzey liderlere sinirlenmeyin” dedi. “Onların hatası değil. Onları buraya getiren şey Disco’ya olan sevgileri idi. Bu onların en kötü kâbusu da.” Tuulik’e göre, ZA/UM’un kültürü, People Make Games (PMG) ZAsanatçı kadrosunun görevden alınmasıyla ilgili bir video yayınladıktan sonra kötüleşti. Çıkışın birçok şeyi değiştirdiğini ve “daha iyiye değil” dedi. Suçlamayı ortak hissedar Tõnis Haavel’e yıkan Tuulik, Haavel’in en az beş kadının stüdyodan ayrılmasında “ana faktör” olduğunu iddia ediyor. Açıkça ifade ederek, Haavel, ortak hissedar Illar Kompus ve diğer “üst düzey kişilerin” ZA/UM’u mahvettiğini söyledi. “Sonsuza dek tek oyunlu bir stüdyo olarak kalacak. Bireyler… Ölü deriden dışarı süzülen Kral Kobrası gibi, kurumsal bedeni geride bıraktı.” Klindžić de “sermayenin yüzündeki maske kaydı” dedi. “Yönetim ve üretim personelinin yaratıcıları korkutup güç oyunları oynaadığını gördüm… Hiçbir sonuç alınmadı.” ZA/UM, kendi yaratıcılarına karşı savaşan soğuk, umursamaz bir şirket… ve kurumsal strateji, kendi hedef kitlesine karşı kibirli bir tepkisizlikle oluşturuluyor.” VGSI’nin Tuulik ve Klindžić ile yaptığı tam röportajı buradan okuyabilirsiniz. Game Developer ZA/UM ile iletişime geçti ve yanıt geldiğinde güncelleme yapılacaktır.

Video Oyunlarında Spor İllüstrasyonu (VGSI) ile yapılan bir röportaja göre, yazarlar Argo Tuulik ve Dora Klindžić, ZA/UM stüdyosunun kötü yönetildiğini iddia ederek önceki iddiaları doğruladılar. Bu iddiaları doğrulayan son gelişme ise, duyurulmamış olan Proje X7’nin iptal edildiğinin ortaya çıkması oldu. Rapora göre, Proje X7 aslında bir Disco Elysium genişlemesi oldu ve son yıllarda iptal edilen projelerden biriydi.

Proje X7’nin oluşturulmasında aktif olarak yer alan Klindžić, ZA/UM’un son aylarda “sıkışmalara, tükenmişliğe ve çatışmaya” sahne olduğunu belirtti. Ayrıca, bazı çalışanların ZA/UM’un çalışma koşulları hakkında şikayet ettiği için kovulduğunu iddia etti.

Tuulik’e göre, ZA/UM’un kültürü, People Make Games (PMG) ZAsanatçı kadrosunun görevden alınmasından sonra kötüleşti. Suçlamayı ortak hissedar Tõnis Haavel’e yıkan Tuulik, Haavel’in en az beş kadının stüdyodan ayrılmasında “ana faktör” olduğunu iddia ediyor.

Klindžić ise yönetim ve üretim personelinin yaratıcıları korkutup güç oyunları oynadığını gözlemlediğini söyledi ve hiçbir sonuç alınamadığını belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte ZA/UM, yaratıcılarına karşı savaşan soğuk ve umursamaz bir şirket olarak nitelendiriliyor. Kurumsal strateji ise kendi hedef kitlesine karşı kibirli bir tepkisizlikle oluşturuluyor.

ZA/UM stüdyosuyla iletişim kuran bir oyun geliştiriciye göre, güncelleme yapılacak ve yanıt geldiğinde paylaşılacak.

Anahtar terimler:
– VGSI: Video Oyunlarında Spor İllüstrasyonu.
– ZA/UM: Oyun stüdyosu.
– Proje X7: Disco Elysium genişlemesi olarak planlanan ancak iptal edilen bir proje.
– Disco Elysium: Bir video oyunu.
– People Make Games (PMG): Bir video oyunu yayıncısı.

İlgili bağlantılar:
vgsi.com.tr