Kötü giden bir şirkete yatırım yapmaktan kaçınmanın bazı finansal metrikler vardır.

Bir şirketin gerileyen bir işletme olduğunu saptamak için, sermaye kullanımı üzerindeki getirinin (ROCE) ve kullanılan sermaye miktarının azalması eğilimini görebiliriz. Bu kombinasyon, şirketin sadece daha az yatırım yapmadığını, yaptığı yatırımlardan daha az kazandığını gösterir. Bu nedenle, Aaron’s Company (NYSE:AAN) şirketine baktıktan sonra, yukarıdaki eğilimler çok iyi görünmüyor.

Sermaye Kullanımında Getiri (ROCE) Nedir?
ROCE’nin ne olduğunu tam olarak bilmeyenler için, şirketin işletmesinde kullanılan sermayeden elde edebileceği vergi öncesi kar miktarını ölçer. Analistler, Aaron’s Company için bu formülü kullanarak hesaplıyor:
Sermaye Kullanımında Getiri = Faiz ve Vergi Öncesi Kar (EBIT) ÷ (Toplam Varlıklar – Kısa Vadeli Borçlar)
0.081 = 122 milyon ABD doları ÷ (1.8 milyar ABD doları – 275 milyon ABD doları) (Eylül 2023 tarihine kadar geçen on iki aylık döneme dayanarak)

Bu nedenle, Aaron’s Company’nin ROCE değeri %8.1’dir. Sonuç olarak, bu düşük bir getiri ve Specialty Retail endüstrisinin %12’lik ortalama performansının altında bir getiri sağlar. Aaron’s Company’nin ROCE’siyle ilgili şu anki durumun esas olarak önceki sermaye getiri oranlarıyla karşılaştırabilirsiniz, ancak geçmişten elde edilen bilgilerden sadece sınırlı bir sonuç çıkarabilirsiniz. Şirketin şu andaki durumuyla ilgili analist tahminlerini görmek isterseniz, ücretsiz raporumuzdaki analist öngörülerini inceleyebilirsiniz.

Getiriler Nasıl Gelişiyor?
Aaron’s Company’nin sermaye getirilerinin eğilimi hakkında biraz endişeliyiz. Yaklaşık dört yıl önce sermaye getirileri %11 idi, ancak yukarıda gördüğümüz gibi şu anda bu oran önemli ölçüde daha düşük. Bu süre boyunca işletmede kullanılan sermaye ise yaklaşık olarak aynı kaldı. Bu kombinasyon, sermayeyi kullanabilecek daha fazla alanı olan ancak potansiyel olarak yeni rekabet veya daha düşük kar marjları nedeniyle elde edilen getirilerin daha düşük olduğu olgun bir işletmeyi gösterebilir. Eğer bu trendler devam ederse, Aaron’s Company’nin büyük bir kazanç sağlamasını beklemeyiz.

Aaron’s Company’nin ROCE’si Üzerine Sonuç
Özetlemek gerekirse, Aaron’s Company’nin aynı sermaye miktarından daha düşük getiri elde etmesi oldukça üzücü. Yatırımcılar bu gelişmelere olumlu tepki göstermedi, çünkü hisse senedi üç yıl önceki seviyesinden %42 oranında düştü. Bu durumda, temel trendler daha olumlu bir seyir izlemezse, başka yerlere bakmak düşünülebilir.

Aaron’s Company gibi çoğu şirketin bazı riskleri vardır ve biz 3 uyarı işareti bulduk. Daha yüksek getiri elde eden ve sağlam bilançoya sahip şirketlerin bulunduğu bu ücretsiz listeye göz atın.

Bu makale, Simply Wall St tarafından genel bir nitelikte sunulmuştur. Analitik tahminlere ve tarafsız bir metodolojiyle sadece tarihsel verilere dayalı olarak yorumlar sunuyoruz ve makalelerimiz finansal tavsiye niteliğinde değildir. Bu makale, herhangi bir hisse senedinin alım veya satımını öneri niteliğinde değildir ve hedeflerinizi veya mali durumunuzu dikkate almamaktadır. Temel verilere dayalı uzun vadeli odaklı analizleri size sunmayı hedefleriz. Analizimiz, en son fiyat duyarlı şirket duyurularını veya niteliksel materyalleri dikkate almayabilir. Simply Wall St, bahsedilen herhangi bir hisse senedinde pozisyon sahibi değildir.

Bu makalede, bir şirketin gerileyen bir işletme olma durumunu tespit etmek için sermaye kullanımı üzerindeki getiri ve kullanılan sermaye miktarının azalması eğilimine dikkat çekiliyor. Aaron’s Company örneğinde, şirketin ROCE değeri %8.1 olarak hesaplanıyor ve bu düşük bir getiri olduğu belirtiliyor. Sermaye getirilerinin de düşmekte olduğu ve şirketin büyük bir kazanç sağlamasının beklenmediği ifade ediliyor. Bu nedenle, yatırımcıların bu durumu dikkate alarak başka yerlere yönelmeyi düşünebileceği belirtiliyor.

Makalede kullanılan birkaç önemli terim ve jargon şunlardır:

– Sermaye Kullanımında Getiri (ROCE): Şirketin işletme sermayesiyle elde edebileceği vergi öncesi kar miktarını ölçen bir metrik.

İlgili linkler:
Simply Wall St (Ana alan adı)

Kaynak: https://simplywall.st/news/does-aarons-company-nyseaan-have-a-good-roe/