Lancaster Şirketi, Yatırımcıları Aldatmakla Suçlanıyor

Lancaster merkezli bir içecek şirketi, binlerce yatırımcıyı aldatarak üst düzey yöneticilerinin lüks yaşantılarını finanse etmek için yaklaşık 12,7 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 15 Şubat Perşembe günü açıkladı.
SEC, SHE Beverage Co. şirketinin üç yöneticisi olan CEO Lupe Rose, Başkan Yardımcısı Sonja F. Shelby ve Operasyonlar Direktörü Katherine E. Dirden hakkında nihai hükümler elde etti. Bu aldatmacanın 2017-2019 yılları arasında gerçekleştiği iddia ediliyor.

Raporlara göre Rose, ayrı bir suç davasında yargılanmayı bekliyor ve federal araştırmacılara yanlış ifadelerde bulunmak ve 38 adet menkul kıymetler dolandırıcılığından suçlu bulunma suçlamalarıyla karşı karşıya. “Ben masumum,” dedi Rose, kimlik olarak ikili kökenli bir kişi. “Ben ırksal ayrımcılığın kurbanı oldum,” dedi Rose, bir Çiftlikköy sakinidir.

Shelby, Palmdale’de yaşarken ve Dirden, Lancaster’da yaşarken, SEC’ye göre her biri 334.842 dolar ödemek zorunda kalacak. Ancak, kendilerine yapılan telefon çağrılarına Perşembe günü hemen yanıt vermediler.
Eylül 2021’de federal mahkemeye açılan SEC davasına göre, üç sanık kayıtlı olmayan hisse senedi satışlarından 15 milyondan fazla dolar topladı ve yatırımcılara gelirlerin yüzde 30’unun içecek envanteri satın almak için kullanılacağını yanlış beyan ettiler, ancak aslında bu amaçla sadece yüzde 2’sini harcadılar.
“Daha sonra, mevcut olanlardan en az 7,5 milyon dolar olmak üzere, toplam teklif gelirlerinin yaklaşık yarısını, para çekmelerle ve araba, kamyon, kira, lüks perakende mallar ve kumarhane turları gibi kişisel harcamaları ödemek için kullandılar,” dava dilekçesinde belirtilen.

SEC, sanıkların SHE’nin gelirlerini abartarak ve yanlış tanımlayarak “agresif bir şekilde fon topladıklarını” iddia ediyor.
“Dudak uçuklatıcı şekilde şirketin şişelenmiş suyunu ‘özgün’ ve ‘FDA onaylı’ olarak tanıttılar, oysaki ne biri ne de diğeri doğruydu,” dilekçede belirtiliyor. “Sanıklar, yüz milyonlarca dolarlık satın alma teklifleri aldıklarını iddia ettiler. Gerçekte ise böyle bir teklif alınmamıştı. Yöneticiler, kendi parasını şirkete yatırdıklarını iddia ederken, aslında yatırımları çok daha mütevazıydı.”

Ayrıca, sanıkların SHE’nin çağdaş değeri ve faaliyetleri olmayan bir bağlı kuruluşa sahip olduğunu gizleyerek sahip olduğu söylenen kenevirle ilişkili bir şirketi edindiğini övdükleri iddia ediliyor.
SEC’ye göre, Rose, Shelby ve Dirden, SHE’nin henüz inşaatını tamamlamadığı halde kendi birasıyla piyasaya sürdüğünü iddia ettiler.
Sanıklar, internet üzerinden birkaç eyalette yatırımcılardan SHE hisse senedi satın almalarını talep ettiler. Ancak SHE’nin dolandırıcı hisse senedi teklifleri SEC’ye kayıtlı değildi ve bu nedenle yatırımcılar şirketin mali durumu hakkında bilgilendirilmedi.

Lancaster merkezli bir içecek şirketi olan SHE Beverage Co., üst düzey yöneticilerinin lüks yaşantılarını finanse etmek için yatırımcıları aldatması nedeniyle yaklaşık 12.7 milyon dolar ödemeye mahkum edildi. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu dolandırıcılık olayı 2017-2019 yılları arasında gerçekleşti.

CEO Lupe Rose, Başkan Yardımcısı Sonja F. Shelby ve Operasyonlar Direktörü Katherine E. Dirden gibi SHE Beverage Co.’nun üç yöneticisi hakkında nihai hükümler elde edildi. CEO Lupe Rose, ayrı bir suç davasında yargılanmayı bekliyor ve yanlış beyanlarda bulunmak ve menkul kıymet dolandırıcılığından suçlu bulunma suçlamalarıyla karşı karşıya. Suçlamalar arasında ırksal ayrımcılığa uğradığını iddia eden Rose, başka bir suç davasında yargılanacak.

SEC’ye göre, Sonja F. Shelby Palmdale’de, Katherine E. Dirden ise Lancaster’da yaşamaktadır. Her biri SEC’ye göre 334,842 dolar ödemek zorunda kalacak. Ancak, bu duruma ilişkin yapılan telefon çağrılarına henüz yanıt verilmedi.

SEC’nin Eylül 2021’de federal mahkemeye sunduğu davanın iddiasına göre, üç sanık kayıtsız hisse senedi satışlarıyla 15 milyon dolardan fazla para topladı ve yatırımcılara gelirlerin yüzde 30’unun içecek envanteri satın almak için kullanılacağını yanlış beyan ettiler. Ancak gerçekte bu amaçla sadece yüzde 2’sini harcadılar. Raporlara göre, toplamda 7.5 milyon dolar gibi bir miktar, kişisel harcamalar için kullanıldı.

SEC’ye göre, sanıklar SHE’nin gelirlerini abartarak ve yanlış tanımlayarak agresif bir şekilde fon topladılar. Ayrıca, şirketin sahip olduğu söylenen kenevirle ilişkili bir bağlı kuruluşu övdüler ve bunun yanında SHE’nin henüz inşaatını tamamlamamış olmasına rağmen kendi birasını piyasaya sürdüğünü iddia ettiler.

Bu habere ilişkin daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:
SEC Resmi Websitesi
SEC Haberleri