Lyrical Media and Ryder Picture Company Announce Film Partnership

Lyrical Media, under the leadership of CEO Alexander Black, along with COO/CFO Jon Rosenberg and VP of development and production Natalie Sellers, has recently entered into a strategic collaboration with Ryder Picture Company (RPC), a renowned production company founded by industry veteran Aaron Ryder and his partner Andrew Swett. This exciting partnership aims to create an independent ecosystem that supports and promotes leading filmmakers and storytellers.

The collaboration between Lyrical Media and RPC has already yielded successful projects such as Michael Sarnoski’s “The Death of Robin Hood,” featuring Hugh Jackman and Jodie Comer, as well as Adam Wingard’s action-thriller “Onslaught” in collaboration with A24. These films have garnered significant attention and recognition in the industry.

Black expressed his enthusiasm about the partnership, stating, “We’re thrilled to make our collaboration with RPC official. Aaron and Andrew are incredibly talented and the perfect partners to establish a successful production company that attracts world-class filmmakers.”

Ryder and Swett, the founders of RPC, echoed their excitement, acknowledging Lyrical Media’s shared passion for filmmaking and their shared vision for building a successful production company. They expressed their eagerness to commence work on new films in the immediate future.

Under the terms of this partnership, Lyrical Media will have the exclusive opportunity to produce and finance RPC films for a period of two years, with a possible extension to a third year. These films, which span various genres, will have budgets of $10 million and above.

This collaboration allows Ryder to return to his roots in the independent film space, where he kickstarted his career producing renowned films such as Christopher Nolan’s “Memento” and Denis Villeneuve’s “Arrival.” Together, Lyrical Media and RPC have previously worked on the critically acclaimed coming-of-age drama “Bruiser,” directed by Miles Warren and featuring Jayln Hall, Trevante Rhodes, and Shamier Anderson. The film premiered at the Toronto International Film Festival and later premiered on Hulu.

Ryder’s RPC, established in 2021, aims to develop and produce commercially viable, elevated films. Swett joined Ryder as a partner shortly after its inception and has already produced Craig Gillespie’s “Dumb Money.” The next project for RPC is the drama “At the Sea,” directed by Kornél Mundruczó and starring Amy Adams, set to begin production in June. This film marks Ryder’s second collaboration with Adams and Mundruczó.

Lyrical Media is currently in the post-production stage of filmmaker George Nolfi’s “Elevation,” featuring Anthony Mackie and Morena Baccarin. Prior to this, Lyrical Media’s debut film “How to Blow Up a Pipeline,” an epic tackling the climate crisis, premiered at the Toronto International Film Festival in 2022 and was distributed by Neon in the United States. Most recently, Lyrical Media unveiled the psychological thriller “Mother, Couch!” starring Ewan McGregor, Rhys Ifans, and Taylor Russell at Toronto.

This promising partnership between Lyrical Media and RPC signifies a significant milestone in the independent film industry. Together, they are poised to create compelling and impactful films that push the boundaries of storytelling and captivate audiences worldwide.

Lyrical Media, CEO Alexander Black liderliğinde, COO/CFO Jon Rosenberg ve geliştirme ve yapımdan sorumlu başkan yardımcısı Natalie Sellers ile birlikte, endüstri veterani Aaron Ryder ve ortağı Andrew Swett tarafından kurulan ünlü yapım şirketi Ryder Picture Company (RPC) ile stratejik bir işbirliğine girmiştir. Bu heyecan verici ortaklık, önde gelen film yapımcılarını ve anlatıcılardını destekleyen ve teşvik eden bağımsız bir ekosistem oluşturmayı amaçlamaktadır.

Lyrical Media ve RPC arasındaki işbirliği, Michael Sarnoski’nin Hugh Jackman ve Jodie Comer’ın yer aldığı “The Death of Robin Hood”, ayrıca Adam Wingard’ın A24 ile işbirliği içinde gerçekleştirdiği aksiyon-gerilim filmi “Onslaught” gibi başarılı projelere yol açmıştır. Bu filmler, endüstride önemli bir ilgi ve tanınma kazandırmıştır.

Black, ortaklığa ilişkin heyecanını ifade ederek, “RPC ile olan işbirliğimizi resmi hale getirmekten heyecan duyuyoruz. Aaron ve Andrew inanılmaz yeteneklere sahip ve dünya çapında film yapımcılarını çeken başarılı bir yapım şirketi kurmak için mükemmel ortaklar” dedi.

RPC’nin kurucuları Ryder ve Swett, film yapımına olan ortak tutkularını ve başarılı bir yapımcı şirketi kurma vizyonlarını paylaştıklarını belirterek heyecanlarını ifade etti. Yakın gelecekte yeni filmler üzerinde çalışmaya başlama isteklerini de dile getirdiler.

Bu ortaklık kapsamında Lyrical Media, RPC filmlerini iki yıl süreyle özel olarak yapma ve finanse etme fırsatına sahip olacak, üçüncü bir yıla kadar uzatma olasılığı bulunmaktadır. Farklı türlerde olan bu filmler, 10 milyon dolar ve üzeri bütçelere sahip olacaktır.

Bu işbirliği, Ryder’ın Christopher Nolan’ın “Memento” ve Denis Villeneuve’ün “Arrival” gibi ünlü filmlerinin yapımcılığını yaptığı bağımsız film alanına geri dönmesine olanak tanımaktadır. Lyrical Media ve RPC daha önce Miles Warren tarafından yönetilen ve Jayln Hall, Trevante Rhodes ve Shamier Anderson’ın yer aldığı, beğeniyle karşılanan gençlik draması “Bruiser” üzerinde çalışmışlardır. Film, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde prömiyer yapmış ve daha sonra Hulu’da yayınlanmıştır.

RPC, 2021 yılında kurulmuş olup ticari olarak kabul edilebilir, yükseltilmiş filmler geliştirmeyi ve yapmayı hedeflemektedir. Swett, Ryder’ın kuruluşundan kısa bir süre sonra ortak olarak katılmış ve Craig Gillespie’nin “Dumb Money” filmini üretmiştir. RPC’nin bir sonraki projesi, Kornél Mundruczó’nun yönettiği ve Amy Adams’ın başrolde yer aldığı drama “At the Sea”‘dir ve çekimleri Haziran ayında başlayacak. Bu film, Ryder’ın Adams ve Mundruczó ile ikinci işbirliğidir.

Lyrical Media şu anda George Nolfi’nin yönettiği, Anthony Mackie ve Morena Baccarin’in rol aldığı “Elevation” filminin post prodüksiyon aşamasındadır. Bundan önce, Lyrical Media’nın ilk filmi olan ve iklim krizini ele alan “How to Blow Up a Pipeline”, 2022 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde prömiyer yapmış ve Neon tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde dağıtılmıştır. Lyrical Media en son, Ewan McGregor, Rhys Ifans ve Taylor Russell’ın yer aldığı psikolojik gerilim filmi “Mother, Couch!”‘ı Toronto’da tanıtmıştır.

Lyrical Media ve RPC arasındaki bu umut verici işbirliği, bağımsız film endüstrisinde önemli bir kilometre taşını temsil etmektedir. Birlikte, hikaye anlatımının sınırlarını zorlayan, izleyicileri etkileyen etkileyici filmler yaratmaya adaydırlar.