Nintendo Japonya’nın En Zengin Şirketi, Ancak Piyasada Zor Günler Yaşıyor

Japonya’nın en zengin şirketi olarak bilinen Nintendo, son finansal raporuna göre oldukça kârlı bir dönem geçirdi. Şirketin nakit varlığı, Toyo Keizai adlı bir iş dergisi yayıncısının belirttiğine göre 11.44 milyar dolar (1.7186 trilyon yen) seviyesine ulaştı. Nintendo Switch’in uzun süreli başarısı ve son dönemdeki gişe rekorları kıran “Süper Mario Kardeşler Filmi” bu rakamların artmasında büyük etkiye sahip.

Şirketin açıklamasına göre, Super Mario Bros. Wonder adlı yeni oyunu 11 yılın ardından oldukça başarılı bir başlangıç yaptı ve neredeyse 12 milyon adet satıldı. Aynı zamanda “The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom,” “Pikmin 4” ve “Mario Kart 8 Delux2” gibi diğer yeni oyunlar da toplamda yaklaşık 30 milyon adet sattı.

Nintendo Switch’in çıkışından bu yana yedinci yılında olduğu rapporte ediliyor ve halen istikrarlı bir şekilde satış yapmaya devam ediyor. Donanım birimleri satışı yıllık %7.8 azalarak 13.74 milyon adede gerilerken, yazılım satışları ise yıllık %4.7 azalarak toplamda 163.95 milyon adet oldu.

Bu azalmalara rağmen, Nintendo’nun etkili oyun üreticisi olma özelliğini koruduğu ve üçüncü taraf geliştiricilerin de katkı sağladığı 24 milyon satan oyunun bulunduğu geniş portföyü sayesinde platformunun başarısını sürdürdüğü belirtildi.

Şirket ayrıca, büyük bir mali krizle karşı karşıya kaldığı 1965 yılından beri sıfır borç politikasını sürdürdüğünü aktardı. Bu yeni verilere göre Japon şirketler zenginliklerini borçlarını düşerek sıralıyor.

Ancak, Nintendo’nun Switch’in halefi hakkında açıklama yapmaması, şirketin hisselerinin Pazartesi günü Tokyo’da neredeyse %9 oranında düşmesine neden oldu. Yaklaşık %8.8 düşüşle 8,200 yenin altına gerileyen hisseler, geçtiğimiz iki yıldaki en büyük düşüş oldu.

Japonya’da en zengin video oyun şirketleri
Toyo Keizai’nin listesine göre, Bandai Namco 25. sırada, SEGA Sammy 63. ve Capcom 88. sırada yer aldı. Liste üzerinde yer alan diğer Japon video oyun stüdyoları arasında Square Enix, Konami, GungHo ve Kadokawa da bulunuyor. Sony, büyük miktarda borcu olduğu için listede yer almıyor.

Nintendo, Japonya’nın en zengin şirketi olarak bilinir ve son finansal raporuna göre oldukça kârlı bir dönem geçirdi. Şirketin nakit varlığı 11.44 milyar dolar (1.7186 trilyon yen) seviyesine ulaştı. Nintendo Switch’in başarısı ve “Süper Mario Kardeşler Filmi”nin gişe rekorları kırması bu rakamlarda büyük etkiye sahip oldu.

Super Mario Bros. Wonder adlı yeni oyun, 11 yılın ardından oldukça başarılı bir başlangıç yaptı ve neredeyse 12 milyon adet sattı. Aynı zamanda “The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom,” “Pikmin 4” ve “Mario Kart 8 Delux2” gibi diğer yeni oyunlar da toplamda yaklaşık 30 milyon adet sattı.

Nintendo Switch, yedinci yılında hala istikrarlı bir şekilde satış yapmaya devam ediyor. Donanım birimleri satışı %7.8 azalarak 13.74 milyon adet olurken, yazılım satışları ise %4.7 azalarak toplamda 163.95 milyon adet oldu.

Nintendo’nun oyun üreticisi olma özelliğini koruduğu ve üçüncü taraf geliştiricilerin de katkı sağladığı 24 milyon satan oyunun bulunduğu geniş bir portföye sahip olduğu belirtiliyor.

Şirket 1965 yılından beri sıfır borç politikasını sürdürmektedir. Japon şirketler zenginliklerini borçlarını azaltarak sıralarlar.

Ancak, Nintendo’nun Switch’in halefiyle ilgili açıklama yapmaması, şirketin hisselerinin Pazartesi günü Tokyo’da neredeyse %9 düşmesine neden oldu. Hisse fiyatları %8.8 düşüşle 8,200 yenin altına geriledi ve bu, geçtiğimiz iki yıldaki en büyük düşüş oldu.

Japonya’da en zengin video oyun şirketleri arasında Toyo Keizai’nin listesine göre Bandai Namco 25. sırada, SEGA Sammy 63. ve Capcom 88. sırada yer aldı. Liste üzerinde diğer Japon video oyun stüdyoları arasında Square Enix, Konami, GungHo ve Kadokawa da bulunuyor. Sony, büyük miktarda borcu olduğu için listede yer almamaktadır.

Kaynak: gamesindustry.biz