Nvidia, AI Ufku Üzerinde Yoluna Devam Ediyor

Nvidia’nın değeri, yapay zeka çılgınlığı ve GPU’ların yapay zeka iş yüklerini hızlandırma değeri sayesinde oldukça yükseldi. Şirketin değeri, 25.000-40.000 dolar arasında olan H100 Tensor Core GPU ve A100 gibi amaçla üretilen çiplerle katlanarak arttı ve bu yıl Nvidia’nın hisse değeri yüzde 50 arttı. Şu anda Nvidia’nın piyasa değeri 1,8 trilyon dolarlık bir değere ulaşarak Amazon ($ 1,76 trilyon) ve Google’ın anne şirketi Alphabet ($ 1,77 trilyon)’ı geride bırakarak dünyanın en değerli dördüncü şirketi oldu.

Nvidia’nın ateşli hisse senedi rallisinin ne kadar daha ilerleyebileceği konusu merak konusu. En yüksek piyasa değerine sahip şirketler listesinde sıradaki isim ise 2,0 trilyon dolara sahip Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco. Ardından sırasıyla Apple, 2,8 trilyon dolarlık piyasa değeriyle ve yine yapay zeka dalgasından yararlanan Microsoft, 3 trilyon dolar değeriyle yer alıyor.

Nvidia’nın bir sonraki kazanç raporu 21 Şubat’ta açıklanacak. Son rapor, 2023’ün üçüncü çeyreği için yapıldı ve şirketin temelde yapabildiği her yapay zeka çipini sattığını gösteriyor. Gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 206 artarken, 18,12 milyar dolarlık gelirin 14,51 milyar dolarını yapay zeka/veri merkezi bölümünden elde edildi. Şirket için muhtemelen bir başka rekor kıran bir dönem olacak olan dördüncü çeyrek de yaklaşıyor ve 2024’ün ikinci çeyreğinde Nvidia, yeni nesil AI çipi HGX H200 Tensor Core GPU’yu piyasaya sürecek. TrendForce’un tahminine göre, Nvidia’nın AI sunucu pazarında pazar payı %60-70.

Nvidia için endişe verici bir nokta ise birçok yapay zeka şirketinin kendi çiplerini üretmeye başlaması. OpenAI CEO’su Sam Altman, yapay zeka çipi alt yapısına trilyonlarca dolar daha fazla yatırım yapılmasını istiyor ki bu, mevcut 500 milyar dolarlık çip endüstrisini gölgede bırakacak bir rakam. Altman ve Nvidia CEO’su Jensen Huang, yapay zeka çip üretiminin ölçeklendirilmesi konusunda fikir ayrılığı yaşıyor. Altman son zamanlarda bir tweet’te şöyle dedi: “Dünya daha fazla yapay zeka alt yapısı – fabrika kapasitesi, enerji, veri merkezleri, vb.- ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz ve insanların şu anda planladıklarından daha fazlasını yapmaları gerekiyor. Büyük ölçekli yapay zeka altyapısı ve dayanıklı bir tedarik zinciri oluşturmak, ekonomik rekabet açısından çok önemlidir.”

Buna karşılık Huang, Wall Street Journal raporuna cevaben, daha fazla üretimin gerekmeyeceğini düşünüyor ve “Sadece daha fazla bilgisayar satın alacağınızı varsayamazsınız. Aynı zamanda bilgisayarların daha hızlı hale geleceğini ve bu nedenle ihtiyaç duyulan toplam miktarın fazla olmayacağını da varsaymalısınız” diyor.

Şu anda büyük bir yapay zeka çip kıtlığı var, bu yüzden her büyük yapay zeka oyuncusunun bir çip programı var. Microsoft, Amazon, IBM, AMD, Google ve muhtemelen diğerleri tarafından da programlar mevcut. Ancak Nvidia’ya kimse yetişebilecek mi?

Makalede sunulan bilgilere dayanarak aşağıdaki sıkça sorulan sorular bölümünü oluşturdum ve anahtar terimlerin veya argo kelimelerin tanımlarını sağladım:

Sıkça Sorulan Sorular:
1. Nvidia’nın değeri neden arttı?
2. Nvidia şu anda dünyanın en değerli kaçıncı şirketi?
3. Nvidia’nın gelecek kazanç raporu ne zaman açıklanacak?
4. Nvidia’nın 2023’ün üçüncü çeyreği için geliri nasıl bir performans gösterdi?
5. Nvidia’nın yakın gelecekte piyasaya süreceği hangi yeni nesil AI çipi var?
6. Nvidia’nın yapay zeka çip üretimi konusunda endişe verici bir noktası nedir?
7. Hangi şirketlerin ayrıca yapay zeka çip programları bulunmaktadır?
8. Nvidia’ya kimse yetişebilir mi?

Anahtar terimlerin tanımları:
1. GPU: GPU (Grafik İşlem Birimi), görsel bilgisayar verilerini işlemek için kullanılan donanım bileşenidir.
2. Yapay Zeka: Makine veya bilgisayar sistemlerine, insan benzeri zekaya benzer işlemleri gerçekleştirmek için güç sağlayan bir bilim dalıdır.
3. Piyasa Değeri: Bir şirketin hisse senedi sayısının güncel hisse senedi fiyatı ile çarpılması sonucu bulunan toplam değerdir.
4. Hisse Değeri: Bir şirketin borsadaki hisse senedinin değeridir.
5. Dördüncü Çeyrek: Şirketlerin veya organizasyonların finansal döneminin son üç ayıdır.
6. Yapay Zeka Çipi: Yapay zeka işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanan özel bir tür çip veya işlemcidir.
7. OpenAI: Yapay Zeka araştırmaları ve projeleri üzerinde çalışan bir yapay zeka şirketidir.
8. CEO: (Chief Executive Officer) Şirketin en üst düzey yöneticisidir.

Önerilen ilgili bağlantılar:
Nvidia
OpenAI
Microsoft
Amazon Web Hizmetleri