Özel Amerikan Şirketi Ay’a Yolculuk Ediyor

FLORIDA, ABD – Rakip bir şirketin Ay aracının hedefini tutturamayıp geri dönmesinden bir ay sonra, başka bir özel Amerikan şirketi de Ay’a yolculuk başlattı.

Ana destekçisi NASA olan Intuitive Machines’ın Ay aracı, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX’in Falcon roketiyle gece yarısında fırlatıldı ve 230.000 mil (370.000 kilometre) uzaklıktaki Ay’a doğru yola çıktı. Her şey yolunda giderse, Ay’a iniş denemesi 22 Şubat’ta, Ay yörüngesinde bir günün ardından gerçekleşecek.

ABD, Rusya, Çin, Hindistan ve Japonya’nın yanı sıra özel bir şirket olmadan önce Ay’a iniş gerçekleştiren başka bir ülke bulunmamaktadır. ABD, Apollo programının beş on yıl önce sona ermesinden bu yana Ay yüzeyine geri dönmemiştir.

Uçuş öncesi Intuitive Machines’ın ortak kurucusu ve CEO’su Steve Altemus, “Bu yolculuğa hazırlanırken birçok uykusuz gece geçirdik” dedi.

Houston merkezli şirket, 4,3 metre boyunda ve altı bacaklı aracıyla Ay’ın güney kutbu yakınlarına, Antarktika’ya iniş yapacağı denk malşemesi hedefliyor. Bu bölge, tehlikeli kraterler ve uçurumlarla dolu olmasına rağmen potansiyel olarak buzlu su kaynakları ile zengin olabilir ve NASA’nın bu on yılın ilerleyen dönemlerinde astronotları indirmeyi planladığı yerdir. Uzay ajansı, araç üzerindeki altı navigasyon ve teknoloji deneyinin yolunu düzleştirmeye yardımcı olabileceğini belirti

NASA’nın ticari Ay teslimat servisindeki ilk girişi olan Astrobotic Technology’nin Peregrine aracı, Ocak ayının başlarında fırlatıldıktan kısa bir süre sonra hata yaptı. Patlayan bir yakıt tankı ve büyük bir sızıntı, uzay aracının Ay’ı kaçırmasına neden oldu ve fırlatma tarihinden 10 gün sonra atmosferin içinden geçerken parçalara ayrılıp Pasifik üzerinde yanarak yok oldu.

Diğerleri harabe yaratmadan önce Ay’a ulaştı.

Bir İsrailli kar amacı gütmeyen organizasyonun iniş aracı 2019’da kaza yaptı. Geçen yıl bir Tokyo şirketi aracının Ay’a çakılmasından sonra Rusya’nın kaza indi.

Apollo 17’nin astronotları Gene Cernan ve Harrison Schmitt, yalnızca ABD’nin Apollo programı kapsamında Ay’a astronot gönderdiği son kişilerdir. Bu, Ay’a iniş yapmak için Astrobotic’in kısa ömürlü denemesinden bu yana ABD’nin son Ay inişidir.

Intuitive Machines, aracına “Odyssey” adını verdi. “İyi şanslar, Odysseus. Şimdi birlikte tarih yazalım” diyen Trent Martin, uzay sistemleri başkan yardımcısıdır.

NASA, son deneylerini Ay’a göndermek için Intuitive Machines’a 118 milyon dolar ödüyor. Şirket ayrıca Columbia Sportswear gibi kendi müşterilerini de buldu. Columbia Sportswear, araç üzerinde termal bir yalıtım malzemesi olarak metalik bir ceket kumaşı test ederken, heykeltıraş Jeff Koons ise görülebilir bir küp içindeki 125 inçlik Ay figürleri gönderiyor.

Ayrıca araç, Embry-Riddle Aeronautical University’nin Eaglecam adlı kamerasını da taşıyor. Her ikisi de iniş yaptıklarında aracın fotoğraflarını çekecekler.

Uzay aracı, yüzeyde bir hafta sonra işlemlerini sonlandıracaktır.

FLORIDA, ABD – Bir önceki şirketin Ay aracının geri dönmesinin ardından, başka bir özel Amerikan şirketi Ay’a yolculuğa başladı. Ana destekçisi NASA olan Intuitive Machines’ın Ay aracı, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX’in Falcon roketiyle gece yarısında fırlatıldı ve Ay’a doğru yola çıktı. Ay’a iniş denemesi 22 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Ay’a iniş gerçekleştiren başka bir ülke bulunmamaktadır. ABD, Apollo programının sona ermesinden bu yana Ay yüzeyine geri dönmemiştir.

Intuitive Machines’ın CEO’su Steve Altemus, “Bu yolculuğa hazırlanırken birçok uykusuz gece geçirdik” dedi.

Şirket, Ay’ın güney kutbu yakınlarına iniş yapmayı hedefliyor. Bu bölge, potansiyel olarak buzlu su kaynakları ile zengin olabilir ve NASA’nın astronotları indirmeyi planladığı yerdir.

NASA’nın ticari Ay teslimat servisindeki ilk girişi olan Astrobotic Technology’nin Peregrine aracı, hata yaparak başarısız oldu ve Ay’ı kaçırdı.

Intuitive Machines’ın aracına “Odyssey” adı verildi.

NASA, son deneylerini Ay’a göndermek için Intuitive Machines’a 118 milyon dolar ödüyor.

Araç, Embry-Riddle Aeronautical University’nin Eaglecam adlı kamerasını da taşıyor.

Araç, yüzeyde bir hafta sonra işlemlerini sonlandıracaktır.

Key terms/jargon:
– Intuitive Machines: Intuitive Machines, bir özel Amerikan şirketidir ve NASA’nın destekçisidir. NASA ile işbirliği yaparak Ay’a araç göndermektedir.
– Kennedy Uzay Merkezi: NASA’nın Florida’da bulunan uzay merkezidir. Birçok uzay görevi buradan gerçekleştirilir.
– Falcon roketi: SpaceX’in geliştirdiği, yüksek kapasiteli bir rokettir. Uzay araçlarını fırlatmak için kullanılır.
– Ay yörüngesi: Ay’ın çevresindeki yörünge.
– Apollo programı: ABD’nin Ay’a astronot gönderme programıdır. 1960’lı yıllarda gerçekleştirilen bu program sayesinde Ay’a altı misyon düzenlenmiştir.
– Ay’ın güney kutbu: Ay’ın güney kutbu yakınlarındaki bölge. Bu bölgede potansiyel olarak buzlu su kaynakları olduğuna inanılmaktadır.
– Peregrine aracı: Astrobotic Technology şirketinin Ay’a teslimat amacıyla geliştirdiği araç.
– Embry-Riddle Aeronautical University: Havacılık ve uzay konularında eğitim veren bir üniversitedir.

Related links:
Intuitive Machines: Intuitive Machines’ın resmi web sitesi.
NASA: NASA’nın resmi web sitesi.
SpaceX: SpaceX’in resmi web sitesi.
Astrobotic Technology: Astrobotic Technology’nin resmi web sitesi.