P.E.I.’deki Elanco’nun Satışı Biyoteknoloji Sektöründe Bir Dönüm Noktası

Prens Edward Adası’nda faaliyet gösteren uluslararası bir hayvan sağlığı şirketi olan Elanco Animal Health, küresel bir dev olan Merck Animal Health’e 1.3 milyar dolar karşılığında satıldı.

Elanco’nun su ürünleri yetiştiriciliği işletmelerini içeren varlıkları arasında Charlottetown’un West Royalty Endüstri Parkı’nda bulunan bir balık sağlığı aşısı laboratuvarı da bulunuyor ve bu laboratuvarda 140 kişi istihdam ediliyor.

Adadaki 60 şirketi kapsayan P.E.I. BioAlliance’in CEO’su Rory Francis, Merck satışının adadaki biyoteknoloji sektörü için bir “olgunlaşma” olduğunu ifade etti.

“Prince Edward Island’da geliştirdiğimiz yüksek kaliteli varlıkların çok uluslu şirketler tarafından satın alınması, [BioAlliance] kümelenmesinin küresel toplumun bir parçası olmasının evrimidir” diyen Francis, “Merck gibi şirketler işletmeleri büyütecek. Bu da bize P.E.I.’da büyümek, istihdam fırsatlarını ve teknolojileri büyütmek için başka bir fırsat yaratıyor.” şeklinde konuştu.

Elanco, 1980’lerin sonlarında AquaHealth olarak adanın yerli şirketlerinden biri olan P.E.I. BioAlliance’in kurucu şirketlerinden biri olarak kuruldu. O dönemde sadece 20 kişi istihdam ediliyordu.

AquaHealth, 2000 yılında Novartis Animal Health tarafından satın alındı ve Elanco tarafından 2015 yılında satın alınmadan önce 120’den fazla kişiye istihdam sağladı.

“Elanco’nun buradaki teknolojisi, gerçekten özelleşmiş bir DNA aşısı üretim kabiliyetini içeriyor” diyen Francis, “Novartis zamanında başlayan DNA aşıları, Prince Edward Island’da hayvan sağlığı için kaydedilen ilk aşıydı. Şu anda dünyanın en değerli balık sağlığı aşılarından biri burada üretilmektedir.” şeklinde açıklama yaptı.

1.3 milyar dolarlık satış, bir hayvan sağlığı devi olan Merck’e, Vietnam ve Şili’deki Elanco varlıklarını da içeriyor. Francis, P.E.I. tesisinin toplam satış değerinin yaklaşık yarısı olduğunu tahmin etti.

‘P.E.I.’da daha fazlasını nasıl yaparız?’

Satışla ilgili bir haber bülteni, Merck’in adadaki 140 Elanco çalışanının tamamını koruyup korumayacağına ilişkin bir açıklama yapmadı, ancak Francis, aşı üretimi kolunun yerel olarak kalacağı konusunda iyimser.

“Bu, mevcut platformun gelecekte Merck için önemli bir varlık olacağı konusunda ek bir güven duygusu sağlıyor. Merck ile yapacağımız görüşmelerde alacağımız fırsatlar, ‘P.E.I.’da daha fazlasını nasıl yaparız?’ şeklinde olacak” dedi.

“Bu, büyük ligde oynamak demektir.”

Elanco Animal Health, Prens Edward Adası’nda faaliyet gösteren uluslararası bir hayvan sağlığı şirketi, 1.3 milyar dolara Merck Animal Health’e satıldı. Elanco’nun varlıkları arasında West Royalty Endüstri Parkı’nda bulunan bir balık sağlığı aşısı laboratuvarı da bulunuyor ve burada 140 kişi çalışıyor. P.E.I. BioAlliance’in CEO’su Rory Francis, Merck satışının adadaki biyoteknoloji sektörü için bir “olgunlaşma” olduğunu belirtti. Elanco, AquaHealth olarak adanın yerli şirketlerinden biri olan P.E.I. BioAlliance’in kurucu şirketlerinden biri olarak kuruldu. AquaHealth, daha sonra Novartis Animal Health tarafından satın alındı ve son olarak Elanco tarafından 2015 yılında satın alındı. Satışın bir parçası olarak Elanco’nun Vietnam ve Şili’deki varlıkları da Merck’e devredildi.

Anahtar Terimler:
– Elanco Animal Health: Prens Edward Adası’nda faaliyet gösteren uluslararası bir hayvan sağlığı şirketi.
– Merck Animal Health: Elanco Animal Health’i satın alan küresel bir hayvan sağlığı şirketi.
– P.E.I. BioAlliance: Prens Edward Adası’ndaki biyoteknoloji sektörünü destekleyen bir kuruluş.
– DNA aşısı: Genetik mühendislik teknikleri kullanılarak üretilen bir aşı türü.

Önerilen Bağlantılar:
Elanco Animal Health
Merck Animal Health
P.E.I. BioAlliance