Pacasodan Emlak Paylaşımına Dair Çarpıcı Bir İnovasyon

Son zamanlarda San Francisco merkezli girişim Pacaso, lüks evleri paylaşarak alıcıların zaman paylaşım modeliyle ortak olmasını ve tüm programlama ve bakım işlerini Pacaso uygulaması aracılığıyla yönetmelerini sağlayan oldukça başarılı bir gayrimenkul başlangıcı haline geldi. Ancak şarap üretim bölgesindeki şüpheci birçok yerli için Pacaso artık neredeyse yasak bir kelime. Pacaso’nun birkaç yıl önce Sonoma ve Napa ilçelerine adım atmasından bu yana, yerel NIMBY (Not in My Backyard/Yakınımda Olmasın) gruplarıyla karşı karşıya kaldılar. Napa Vadisi, Sonoma Şehri ve Healdsburg’un kırsal Dry Creek Vadisi’nden gelen aktivistler, bu konseptin tamamen karşı çıkmak için oldukça yoğun bir şekilde lobi yaptılar. Örnek olarak, Dry Creek’te “vadimizin, tarımsal köklerimizin, kırsal ve sosyal peyzajımızın Pacaso’nun kar amaçlı işleri tarafından rahatsız edilmesiyle tamamen bozulduğunu” iddia ediyorlar. Bu milyar dolarlık şirket daha sonra Amerika’daki birçok topluma yayıldı ve bazı yerlerde benzer itirazlarla karşılaştı. Sonoma County’deki hükümet yetkilileri ve geçtiğimiz hafta St. Helena Şehri’ndeki yetkililer, Pacaso’nun zaten kurduğu birkaç zaman paylaşım evi işletmesine izin verirken, yeni evlere sahip olmasını engellemeyi başardılar. Pacaso’nun web sitesine göre, hala iki ilçedeki toplam 20 zaman paylaşım evi işletiyorlar – bunların çoğu Napa Şehri’nde bulunuyor. Şimdi ise şirket, St. Helena’nın belediye sınırları dışında bulunan gelişmemiş bölgelerinde yeni bir strateji denemekte. Pacaso, yerel geliştirici ve şarap endüstrisi devi Jean-Charles Boisset ile işbirliği yaparak, müşterilere tarihi bir yerel otel olan Ink House’un bir bölümünü (satın almak yerine) kiralamalarına izin veriyor. İncelemede “84.000 dolara, eski pansiyonun 1/8’ine, yani yaklaşık 45 güne kadar kullanma hakkı satın alabilirsiniz” diyerek hesaplamışa göre gece başına yaklaşık 1.867 dolar. Pacaso’nun, merak veya nefret nedeniyle, şu anda tüm şarap bölgelerindeki listelerine web sitesinden göz atabilirsiniz…

Son zamanlarda San Francisco merkezli bir girişim olan Pacaso, lüks evleri paylaşarak alıcıların zaman paylaşım modeliyle ortak olmasını ve tüm programlama ve bakım işlerini Pacaso uygulaması aracılığıyla yönetmelerini sağlayan oldukça başarılı bir gayrimenkul başlangıcı haline geldi. Ancak şarap üretim bölgesindeki şüpheci birçok yerli için Pacaso artık neredeyse yasak bir kelime.

Pacaso’nun birkaç yıl önce Sonoma ve Napa ilçelerine adım atmasından bu yana, yerel NIMBY (Not in My Backyard/Yakınımda Olmasın) gruplarıyla karşı karşıya kaldılar. Napa Vadisi, Sonoma Şehri ve Healdsburg’un kırsal Dry Creek Vadisi’nden gelen aktivistler, bu konseptin tamamen karşı çıkmak için oldukça yoğun bir şekilde lobi yaptılar. Örnek olarak, Dry Creek’te “vadimizin, tarımsal köklerimizin, kırsal ve sosyal peyzajımızın Pacaso’nun kar amaçlı işleri tarafından rahatsız edilmesiyle tamamen bozulduğunu” iddia ediyorlar.

Pacaso daha sonra Amerika’daki birçok topluma yayıldı ve bazı yerlerde benzer itirazlarla karşılaştı. Sonoma County’deki hükümet yetkilileri ve geçtiğimiz hafta St. Helena Şehri’ndeki yetkililer, Pacaso’nun zaten kurduğu birkaç zaman paylaşım evi işletmesine izin verirken, yeni evlere sahip olmasını engellemeyi başardılar.

Pacaso’nun web sitesine göre, hala iki ilçedeki toplam 20 zaman paylaşım evi işletiyorlar – bunların çoğu Napa Şehri’nde bulunuyor. Şimdi ise şirket, St. Helena’nın belediye sınırları dışında bulunan gelişmemiş bölgelerinde yeni bir strateji denemekte. Pacaso, yerel bir geliştirici ve şarap endüstrisi devi Jean-Charles Boisset ile işbirliği yaparak, müşterilere tarihi bir yerel otel olan Ink House’un bir bölümünü (satın almak yerine) kiralamalarına izin veriyor.

Önemli Terimler:
– Pacaso: San Francisco merkezli bir zaman paylaşım evi girişimi.
– NIMBY (Not in My Backyard/Yakınımda Olmasın): Yerel halkın, istenmeyen veya olumsuz unsurlara karşı çıkması anlamına gelen bir ifade.
– Sonoma: Kaliforniya’da bulunan bir ilçe.
– Napa Vadisi: Napa ilçesini çevreleyen ünlü şarap üretim bölgesi.
– Dry Creek Vadisi: Sonoma ilçesinde bulunan bir bölge.
– St. Helena: Napa ilçesinde bulunan bir şehir.
– Jean-Charles Boisset: Şarap endüstrisi devi olan bir geliştirici.

İlgili Linkler:
Pacaso
Sonoma County
Napa Vadisi
St. Helena
Jean-Charles Boisset