Renesas Electronics, Altium anlaşmasını onayladı

Japon yarı iletken üreticisi Renesas Electronics, Avustralya’da listelenen elektronik tasarım firması Altium’u 9.1 milyar A$ (5.91 milyar dolar) karşılığında nakit olarak satın alma konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Renesas, Altium’un Çarşamba günü kapanış fiyatına göre %34’lük bir primle hisse başına 68.50 A$ ödeyecek ve satın almaya banka kredileri ve mevcut nakit ile finansman sağlayacak.

Altium, devre kartları tasarlamak için araçlar sunuyor. Anlaşma aracılığıyla Renesas, müşteriler için elektronik tasarım sürecini basitleştirmeyi amaçlıyor.

Renesas CEO’su Hidetoshi Shibata, bir basın toplantısında “Pazarda zamanın kısaltılmasına ilişkin daha büyük bir baskı var,” dedi.

Kaliforniya merkezli ve Avustralya’da listelenen Altium, Haziran ayında 263 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi ve faiz, vergi, amortisman öncesi kazanç marjı %36.5 oldu.

Şirketlerin yönetim kurulları tarafından onaylanan anlaşma, Renesas’a göre Altium hissedarlarının, Avustralya mahkemesi ve düzenleyicilerin onayını gerektirecek.

Renesas’ın hisse fiyatı, %4.9’a kadar düştükten sonra 2,589 yen üzerinden %0.5 düşerek işlem gördü. Altium hisseleri ise yılın son kapanışından bu yana %9.4 artarak 65.80 A$’dan 28% sıçradı.

“Ücretini çok aşan bir şey yapmıyorlar gibi görünüyor,” dedi au Kabucom Securities’in baş stratejisti Tatsunori Kawai. “Ancak (piyasa) oyuncularının olumlu tepki vermemesi, bu anlaşmanın şirketin uzun vadeli büyümesine nasıl katkı sağlayacağı konusunda hala ikna olmadıkları anlamına geliyor,” dedi.

Altium, bağımsız bir uzmanın hissedarların çıkarına olduğunu sonuçlandırmasının ardından, üstün bir teklif olmadığı takdirde anlaşmayı tavsiye eden bir yönetim kurulu tarafından onaylandığını açıkladı.

E&P Capital analisti Paul Mason, müşteri notunda “Yönetimin oybirliği ve önceki kapanışa göre büyük prim göz önüne alındığında, anlaşmanın destekleneceğini ve gerçekleştirileceğini bekleriz,” yazdı.

2021 yılında Altium, yazılım şirketi Autodesk tarafından yapılan 3.9 milyar dolarlık bir satın alma teklifini düşük buldu ve reddetti. Autodesk daha sonra görüşmeleri sona erdirdi.

Altium CEO’su Aram Mirkazemi, “Bu bize daha hızlı bir şekilde işlem yapmayı sağlayacak,” dedi.

Bu satın alma, Renesas’ın odak noktasını elektrikli araçlarda kullanılan gallium nitride yarı iletkenlerine yönlendirdiği, Kaliforniya merkezli güç yarı iletken firması Transphorm’u 339 milyon dolar karşılığında satın alacağını açıkladığı en son satın alma işlemidir.

Japon yarı iletken üreticisi 2010 yılında NEC’nin yarı iletken birimini ve Hitachi ile Mitsubishi Electric’in yarı iletken işlemlerinin birleşmesiyle kurulan Renesas Technology’nin birleşmesiyle oluşmuştur.

Renesas Electronics, Japon bir yarı iletken üreticisi olarak bilinir. 5.91 milyar dolarlık bir anlaşma ile Avustralya’da listelenen elektronik tasarım firması Altium’u satın alma konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu. Renesas, hisse başına 68.50 A$ ödeyecek ve banka kredileri ve mevcut nakit ile satın almayı finanse edecektir. Altium, devre kartları tasarlamak için araçlar sunan bir şirkettir. Renesas, bu anlaşma ile müşteriler için elektronik tasarım sürecini basitleştirmeyi hedeflemektedir.

Altium, Haziran ayında 263 milyon dolarlık satış gerçekleştirmiştir. Anlaşma, Renesas’a göre Altium hissedarlarının, Avustralya mahkemesi ve düzenleyicilerin onayını gerektirmektedir. Renesas’ın hisse fiyatı, anlaşmanın duyurulmasının ardından düşmüş, Altium hisseleri ise artmıştır. Anlaşma, hissedarların çıkarına olduğunu belirleyen bir bağımsız uzman tarafından onaylanmıştır.

Bu satın alma, Renesas’ın odak noktasını elektrikli araçlarda kullanılan gallium nitride yarı iletkenlere yönlendirdiği en son satın alma işlemidir. Renesas, daha önce NEC’nin yarı iletken birimini ve Hitachi ile Mitsubishi Electric’in yarı iletken işlemlerinin birleşmesiyle kurulan Renesas Technology’nin birleşmesiyle oluşmuştur.

Article Definitions:
– Renesas Electronics: Japon yarı iletken üreticisi.
– Altium: Avustralya’da listelenen elektronik tasarım firması.
– Hidetoshi Shibata: Renesas CEO’su.
– Gallium nitride: Elektrikli araçlarda kullanılan bir yarı iletken.
– Transphorm: Kaliforniya merkezli güç yarı iletken firması.
– NEC: Japon şirket olan NEC’nin yarı iletken birimi.
– Hitachi: Japon şirket olan Hitachi’nin yarı iletken işlemleri.
– Mitsubishi Electric: Japon şirket olan Mitsubishi Electric’in yarı iletken işlemleri.

Suggested related links:
Renesas Electronics
Altium