Romanian Tennis Star Simona Halep Seeks $10 Million in Damages from Health Supplements Company

Roman tenis yıldızı Simona Halep, dört yıllık bir doping cezasıyla karşı karşıya olan sporcu, Quantum Nutrition adlı bir Kanadalı sağlık takviyeleri şirketi aleyhine 10 milyon doların üzerinde tazminat talebiyle hukuki işlem başlattı.

32 yaşındaki Halep, dava dilekçesini Perşembe günü New York Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne sundu ve davalı olarak Quantum Nutrition’ın yanı sıra Schinoussa Superfoods olarak da faaliyet gösteren diğer isimsiz kişiler listelendi.

İki kez Grand Slam şampiyonu olan Halep, 2022 ABD Açık’ta yasaklı madde roksadustat’a -dünya anti-doping ajansı (WADA) tarafından yasaklı listesinde yer alıyor- pozitif çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri Anti-Doping Ajansı’na (USADA) göre, roksadustat, HIF-stabilizan ajanlar olarak adlandırılan bir ilaç sınıfıdır ve sporcuların kırmızı kan hücre sayısını artırabilir ve dayanıklılık performansını yükseltebilir.

CNN, Quantum Nutrition ve Halep’in avukatlarından yorum talep etti.

Dilekçeye göre Halep, New York’taki 2022 ABD Açık turnuvasında Schinoussa takviyelerini kullandı. Ürünün etiketinde belirtilmeyen roksadustat için daha sonra pozitif test verdiği belirtiliyor.

Quantum Nutrition, mahkeme belgelerine göre “dikkatsiz ve ihmalkar” davranarak ürünün roksadustat ile kontamine olmasına izin vermekle suçlanıyor.

Eski dünya bir numarası olan Halep’in hiçbir zaman bilerek yasaklı maddeler kullanmadığı ve “aşırı derecede ihmalkârlık düzeyinde olduğu” ifade ediliyor.

Dilekçede, Halep’in geçmiş ve gelecek gelir kaybı ve kazanç kapasitesi için yargılama neticesinde tazminat talep edilmesi gerektiği belirtilirken, “geçmiş ve gelecek acı, sıkıntı ve küçümseme” ile “yaşamdan zevk kaybı”nın da ortaya çıkacağı ifade ediliyor.

Devam eden cezası nedeniyle Halep, “10 milyon dolardan fazla zarar gördüğünü” belirten dilekçeye göre, kariyeri boyunca 40 milyondan fazla dolar kazanmıştır.

Uluslararası Tenis Bütünlük Ajansı (ITIA), Halep’in cezasının geriye dönük olduğunu ve 7 Ekim 2022’den 6 Ekim 2026’ya kadar süreceğini söyledi.

Ajans tarafından iki ayrı “Tenis Anti-Doping Programı” ihlaliyle suçlanan Halep, roksadustat için pozitif test vermenin yanı sıra, Atletik Biyolojik Pasaportu’nda (ABP) düzensizliklerle de suçlandı. ABP, bir sporcunun seçilen biyolojik değişkenlerini zaman içinde izlemek için tasarlanmıştır.

Daha önce suçlamaları reddeden Halep, cezasının açıklanmasına yanıt olarak itiraz edeceğini ve “hiçbir zaman kasten veya bilerek yasaklı bir madde kullanmadığını” söyledi.

Quantum Nutrition’ın kurucusu John Koveos, şirketi doping davasıyla bağlantılı haberlerin yayılmasının ardından 2023 Ekim ayında Kanada haber ajansı The Globe and Mail’e yaptığı açıklamada iddiaları reddetti.

Koveos, “Birini suçlamalar için seçtiler,” dedi.

Koveos, şirketin Olimpiyatlar ve Kanada Futbol Ligi ve Ulusal Hokey Ligi oyuncuları da dahil olmak üzere “yüzlerce sporcuya” ürünler sağladığını ve şirketin “tüm sporcularımızda yüzde 100 temiz kayıtlara sahip olduğunu ve düzenli olarak test edildiğini” söyledi.

Koveos, Halep’in turnuvada o gün söz konusu ürünü kullanan “tek atlet olmadığını”, ancak diğer isimleri belirtmediğini The Globe tarafından bildirildi.

Halep, askıya alınmasıyla ilgili bir açıklama yaparak, 2022’deki sert kort sezonuna beslenme takviyelerini ayarladığını söyledi. Listelenen içeriklerin hiçbirinin yasaklı maddeler içermediğini ancak birinin roksadustat ile kontamine olduğunu kabul etti.

Halep, “İlk pozitif testimden sonra 2023’ün başına kadar neredeyse haftalık olarak test edildim, hepsi negatif sonuçlandı,” dedi

Roman tenis yıldızı Simona Halep, doping cezasıyla karşı karşıya olan bir Kanadalı sağlık takviyeleri şirketi olan Quantum Nutrition’a karşı hukuki işlem başlattı. Halep, dava dilekçesini New York Eyalet Yüksek Mahkemesi’ne sundu ve Quantum Nutrition’ın yanı sıra Schinoussa Superfoods adlı diğer isimsiz kişileri de davalı olarak listelenmiştir. Halep, 2022 ABD Açık’ta yasaklı madde roksadustat’a pozitif çıktı ve bu madde WADA tarafından yasaklı listesinde yer almaktadır. Roksadustat, kırmızı kan hücre sayısını artırabilir ve dayanıklılık performansını yükseltebilir. Halep’in avukatlarından ve Quantum Nutrition’dan yorum talep edildi. Halep’in dilekçesine göre, Schinoussa takviyelerini kullandığı ve ürünün etiketinde belirtilmeyen roksadustat için pozitif test verdiği belirtiliyor. Quantum Nutrition, ürünün roksadustat ile kontamine olmasına dikkatsiz ve ihmalkar davranarak izin vermekle suçlanıyor. Halep’in hiçbir zaman bilerek yasaklı maddeler kullanmadığı ifade ediliyor. Halep’in geçmiş ve gelecek gelir kaybı ve kazanç kapasitesi için tazminat talep edildiği belirtilirken, cezası nedeniyle “10 milyon dolardan fazla zarar gördüğü” iddia edilmektedir. ITIA, Halep’in cezasının geriye dönük olduğunu ve 2022’den 2026’ya kadar süreceğini belirtti. Halep, roksadustat için pozitif test vermenin yanı sıra, Atletik Biyolojik Pasaportu’nda düzensizliklerle suçlandı. Halep, suçlamaları reddetti ve itiraz edeceğini söyledi. Quantum Nutrition’ın kurucusu John Koveos iddiaları reddetti ve şirketin “yüzde 100 temiz kayıtlara sahip olduğunu ve düzenli olarak test edildiğini” belirtti. Halep, turnuvada söz konusu ürünü kullanan tek atlet olmadığını söyledi ve içeriklerin hiçbirinin yasaklı madde içermediğini ancak birinin roksadustat ile kontamine olduğunu kabul etti. Halep, pozitif testinden sonra haftalık olarak test edildiğini ve hepsinin negatif sonuçlandığını belirtti.

Bazı anahtar terimler ve jargonlar:
– Doping: Genellikle performansı artırmak için kullanılan yasaklı maddelerin kullanılması.
– Quantum Nutrition: Kanadalı bir sağlık takviyeleri şirketi.
– Yasaklı madde: Spor organizasyonları tarafından kullanımı yasaklanan maddeler.
– Roksadustat: Bir HIF-stabilizan ajandır ve kırmızı kan hücre sayısını artırabilir ve dayanıklılık performansını yükseltebilir.
– WADA: Dünya Anti-Doping Ajansı.
– USADA: Amerika Birleşik Devletleri Anti-Doping Ajansı.
– ITIA: Uluslararası Tenis Bütünlük Ajansı.
– Atletik Biyolojik Pasaportu (ABP): Bir sporcunun seçilen biyolojik değişkenlerini zaman içinde izlemek için kullanılan bir sistem.

Önerilen ilişkili bağlantılar:
ITF Tenis
WADA
USADA