Şirketler Elektrikli Bisikletlere Yöneliyor

Bir zamanlar şirketlerin verdiği bir araba, yeni bir işin büyük bir avantajıydı, ancak zamanlar değişiyor. Genç yetişkinlerin şehirlerde araba seyahatine kıyasla avantajları nedeniyle elektrikli bisikletlere akın etmesiyle şirketler şimdi kendi değişikliklerini yapmaya başlıyor.

Elektrikli bisikletler, çoğu zaman arabalardan veya otobüslerden daha hızlı varış sağlayarak şehirlerde trafiği alt edebilme yetenekleri nedeniyle işe gidip gelmek için popüler hale geldi. Ayrıca, sıklıkla yaklaşık 250 Wh/mil enerji kullanan elektrikli bir arabaya kıyasla yaklaşık 25 Wh/mil enerji kullanarak bir büyüklük daha verimli olduğunu kanıtlamıştır.

Google ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri, zaten çalışanlarına e-bisikletler, e-scooter’lar ve hatta geleneksel pedal bisikletler gibi mikromobilite seçenekleri sunuyor.

Google sözcüsü Jessica Sanborn şöyle açıkladı:

“Bu programı Google çalışanlarına sunuyoruz. Sürdürülebilirlik hedeflerimize ve trafik azaltma çabalarımıza destek olmak amacıyla çalışanlara arabalarıyla yalnız gitmek zorunda kalmadan işe nasıl gidileceği konusunda seçenekler sunuyoruz.”

Ancak tipik bir şirket aracı yerine, şirketler genellikle hareketlilik hizmeti sağlayan firmalara başvurarak çalışanlarına seçilebilecek bir e-bisiklet ve diğer alternatif ulaşım seçenekleri katalogu sunmaktadır.

Doğrudan tüketiciye elektrikli bisiklet satan bir start-up olan Ridepanda, daha sonra büyük şirketlere e-bisiklet abonelikleri sağlamaya dönmüş ve e-bisiklet ayrıcalıklarını sunmayı kolaylaştırmaya odaklanmıştır.

Şirket, Amazon, Google ve diğer büyük şirketlerde çalışanlara elektrikli bisiklet abonelikleri sunmaktadır. İlk sonuçlar, bu ayrıcalıkları fırsat olarak değerlendiren sürücülerin daha önce bisikletle işe gidip gelmediğini, ancak daha sonra e-bisiklet veya e-scooter’a geçmek için fırsatı değerlendirdiklerini ortaya çıkarmıştır.

E-bisikletleri kurumsal hareketlilik stratejilerine entegre etmek, giderek artan çevre endişeleriyle uyumlu ve modern işgücünün pratik ihtiyaçlarını ele almaktadır.

Çevresel açıdan, e-bisikletler, araba yerine günlük iş yolculukları ve kısa geziler için e-bisikletleri kullanarak hava kirliliğini ve trafik sıkışıklığını azaltarak kentsel bölgeleri daha yaşanabilir hâle getirmeye katkıda bulunan daha çevreci bir alternatiftir.

Elektrikli bisikletler, geleneksel bisiklete olan fiziksel sağlık faydalarını motorlu ulaşımın sağladığı kolaylıkla birleştiren ve daha geniş bir fitness seviyesi yelpazesine erişilebilir hâle getiren, daha geniş bir kitleye hitap eder. Düzenli olarak e-bisiklet kullanmanın kardiyovasküler sağlığı iyileştirebileceği, fiziksel dayanıklılığı artırabileceği ve stres seviyelerini azaltabileceği belirlenmiştir. Bu aktif ulaşım şekli, daha sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik eder, bu da sağlık harcamalarında azalmaya ve şirketlerdeki devamsızlık oranlarının düşmesine yol açabilir.

E-bisikletler ayrıca bir çalışanın cüzdanı üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir e-bisikleti kullanmak ve bakımını yapmak, yakıt, sigorta ve otopark ücretleri gibi maliyetler göz önüne alındığında bir arabaya göre çok daha ucuzdur. Özellikle otoparkın nadir ve pahalı olduğu kentsel bölgelerde, e-bisikletler çalışanlar için maliyet açısından uygun bir çözüm sunar. Trafik sıkışıklığını atlamak ve bisiklet yollarını kullanmak gibi avantajlar, iş yolculukları sırasında değerli zaman kazandırır. Bu, daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesi sağlama üzerine daha fazla vurgu yapılırken daha da önemlidir.

İşte bunun yanında artan verimliliği de düşünmek gerekiyor. E-bisikletle işe gidip gelmek, enerji seviyelerinin artmasına ve zihinsel sağlığın iyileşmesine yol açabilir, bu faktörler daha yüksek verimlilik ve iş memnuniyetine katkıda bulunur. Birçok sürücü, sabah işe bisikletle yapacakları fiziksel çaba sayesinde zihnin açıldığını, işle ilgili stresi azalttığını ve yaratıcılığı tetiklediğini belirtmiştir. E-bisikletleri bir ayrıcalık olarak sunmak, özellikle işe gidip gelirken bir arada sürüş yaparken çalışanlar arasında bir topluluk ve ortak değerler oluşturmayı sağlar.

Aslında, bu bir yandan bu yıl elektrikli bisikletiyle işe gitmeye başladığında karımın hızla keşfettiği bir yön. Grup halinde bisiklet sürmenin getirdiği ortak yönler, işe başlama ve bitirme sürecinde büyük bir bağlantısızlık sağlayan tek araba yolculukları yerine çalışanları bir araya getirir ve daha güçlü bağlar oluşturur.

Elektrikli bisikletler, şehirlerde trafiği alt etme yetenekleri nedeniyle işe gitmek için popüler hale gelmiştir. Ayrıca, enerji kullanımı açısından daha verimlidirler.

Bazı büyük teknoloji şirketleri, çalışanlarına mikromobilite seçenekleri sunmaktadır. Bu seçenekler arasında e-bisiklet ve e-scooter gibi araçlar bulunmaktadır.

Şirketler genellikle çalışanlarına e-bisiklet ve diğer alternatif ulaşım seçenekleri katalogları sunarlar.

Ridepanda gibi start-up şirketleri, elektrikli bisiklet abonelikleri sağlamaktadır. Bu abonelikler, büyük şirketlerde çalışanlara sunulmaktadır.

E-bisikletlerin kurumsal hareketlilik stratejileriyle entegre edilmesi, çevre endişelerine uyum sağlamakta ve modern işgücünün ihtiyaçlarını ele almaktadır.

E-bisikletler, çevre dostu bir alternatif olarak kentsel bölgelerde yaşam kalitesini artırabilir.

E-bisikletler, motorlu ulaşımın sağladığı kolaylık ile fiziksel sağlık faydalarını birleştirerek geniş bir kitleye hitap eder.

E-bisiklet kullanmak, kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, fiziksel dayanıklılığı artırır ve stres seviyelerini azaltır.

E-bisiklet kullanmak ve bakımını yapmak, bir arabaya göre daha ucuzdur ve maliyet açısından avantaj sağlar.

E-bisikletler, verimliliği artırarak iş performansına olumlu etki yapabilir.

E-bisikletler, sabah işe bisikletle gelmenin zihinsel sağlığı iyileştirdiğini ve iş memnuniyetini artırdığını göstermektedir.

E-bisiklet kullanımı, çalışanlar arasında topluluk ve ortak değerler oluşturur.

Kaynak: https://www.bbc.com/worklife/article/20201006-why-companies-are-handing-workers-electric-bicycles