Şirketlerin Doğru Bilgi Verdiğinden Emin Olması Gerekiyor

WASHINGTON (Reuters) – Şirketler, yapay zeka kullansalar dahi doğru bilgileri açıklamalarından emin olmaları gerektiğini söyledi; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı, Lyft’in önemli bir tahmin hatasını düzeltmek zorunda kalmasının ardından çıkan haberin üzerine yaptığı açıklamada.

CNBC’ye verdiği röportajda, SEC başkanı Gary Gensler bu olayla ilgili herhangi bir özel vaka hakkında yorum yapamayacağını, ancak genel olarak şirketlerin kendileri ve mali durumları hakkında doğru bilgileri yayınlamalarından sorumlu olduklarını belirtti. “Şirketlerin, halka doğru bilgiler sunduklarını sağlamak, onların sorumluluğu” dedi.

Rideshare şirketi Lyft’in Salı günü bir basın açıklamasında yaptığı tahmin hatası, yanlışlık düzeltilene kadar hisselerinin kısa süreliğine %67 oranında yükselmesine neden oldu. Çarşamba günü analistler ve uzmanlar, bu olayın dikkat çekme potansiyeli olduğunu belirtti.

Gensler, “Yine de, doğru bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmanız ve yapay zeka kullanımıyla birlikte bu konuda bazı korumaların bulunduğundan emin olmanız gerekiyor” dedi.

(Susan Heavey tarafından raporlama; Doina Chiacu ve Chizu Nomiyama tarafından editoryal düzenleme)

Washington (Reuters) – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı, Lyft’in önemli bir tahmin hatasını düzeltmek zorunda kalmasının ardından çıkan haberin üzerine yaptığı açıklamada, şirketlerin yapay zeka kullanmalarına rağmen doğru bilgileri açıklamalarından emin olmaları gerektiğini söyledi.

SEC başkanı Gary Gensler, CNBC’ye verdiği röportajda, bu olayla ilgili herhangi bir özel vaka hakkında yorum yapamayacağını belirtti, ancak genel olarak şirketlerin kendileri ve mali durumları hakkında doğru bilgileri yayınlamalarından sorumlu olduklarını vurguladı. Şirketlerin, halka doğru bilgiler sunduklarını sağlamak onların sorumluluğudur.

Lyft’in Salı günü yaptığı tahmin hatası, yanlışlık düzeltilene kadar hisselerinin kısa süreliğine %67 oranında yükselmesine neden oldu. Çarşamba günü analistler ve uzmanlar, bu olayın dikkat çekme potansiyeli olduğunu belirtti.

Gensler, “Yine de, doğru bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmanız ve yapay zeka kullanımıyla birlikte bu konuda bazı korumaların bulunduğundan emin olmanız gerekiyor” dedi.

Raporlama: Susan Heavey
Editoryal düzenleme: Doina Chiacu ve Chizu Nomiyama

Anahtar Terimler:
– Şirketler: Kurumsal organizasyonlar veya firmalar.
– Yapay Zeka: Bilgisayar sistemlerinin, insan benzeri zekaya yaklaşan yeteneklerini ifade eden terim.
– ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC): Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymetler ve borsa düzenleyen federal kuruluş.
– Rideshare: Yolculuk paylaşımı hizmeti veren şirketlerin seyahatleri tek bir araçla birleştirdikleri ve yolculuk maliyetini paylaştıkları sistem.

Önerilen İlgili Linkler:
https://www.sec.gov/ – Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) resmi websitesi
https://www.lyft.com/ – Lyft şirketinin resmi websitesi