Snow Job Konserinde Mixed Co.’dan Müzik ve Espri Dolu Bir Performans

Sheffield-Sterling-Strathcona Hall’un koridorları, Cumartesi günü, 3 Şubat tarihinde uyumlu melodiler ve eğlenceli espri dolu cümlelerle yankılandı.

A cappella grubu olan Mixed Company veya Mixed Co., SSS’de sahneye çıkarak müziği ve skeç komedisini bir araya getirdi. Grubun konseri, yıllık kış konserleri olan 42. Snow Job’ı işaretleyerek gerçekleşti.

“Ayannah Obas ’27, Cumartesi günkü performansın sadece saatlerce çalışma ve prova değil, aynı zamanda birbirimiz için duyulan dostluk ve hayranlığın gerçekten müzik aracılığıyla hayata geçtiğinin bir kanıtı olduğunu söyleyerek şunları dile getirdi.

Obas, sonbaharda Mixed Co.’ya katılmak üzere seçilen altı kişi arasındaydı. Geceyi en önemli anlarından biri olarak, herkesin hem bireysel yeteneklerini hem de işbirliği yeteneklerini sergilediğini duymak olduğunu söyledi.

Topluluğun bir parçası olduğu için hazırlık sürecinin özellikle keyifli olduğunu belirten Isaac Yu ’24, eski bir yönetici editör olarak, grubun yanında bu kadar çok vakit geçirebildiği için özellikle keyif aldığını söyledi. Provaların ardından üyelerin genellikle birlikte ders çalışmak veya yemek yapmak için kalabileceklerini söyledi.

Yu, “A cappella grubumla takılmayı seviyorum ve teknik hafta, sanki günde dört saat takılmak için bir bahane,” dedi. “Grubumuz olarak daha da yakınlaştırıyor bizi.”

Teknik haftada, grup her gece üç saat prova yaparak, ayrıca solo parçaları ve performans detaylarına ayrılan ek zamanla birlikte çalıştılar. Bundan önce, grup olarak dört-beş saat prova yaparken, bir saat daha vokal bölümüne ayırdılar.

20 şarkıyı sahnelemek için hazırlanan Mixed Co., sonbaharda prova yapmaya başladı ve Florida’daki kış turu boyunca ve bu dönemin ilk birkaç haftasında çalışmalarını sürdürdü.

Yu, Hadestown’dan bir şarkı olan “Flowers” için müzik düzenlemekten özellikle heyecanlandığını söyledi.

Eden Feiler ’27, Ian Berlin ’24 ve Dania Baig ’24’ün şarkıyı “gerçekten adaletli bir şekilde” sunduğunu övdü.

Diğer kampüsteki a cappella grupları gibi, Mixed Co. üyeleri, önceden bestelenmiş şarkıları kullanmak yerine performans sergilemek için müzik düzenlemeleri yaparlar. Grup, üyeleri veya mezunları tarafından düzenlenen şarkıları seslendirir ve müziği tüm türlerde icra eder. Bir şarkı grubun repertuvarına uyarlandığında, gelecekte şarkı seçimlerinde kullanabilecekleri çeşitli şarkıların bulunduğu bir liste haline gelir.

Mixed Co. her yıl, repertuvarlarından ve mevcut üyelerin yeni düzenlemelerinden şarkı seçer. Grubun yardımcı müzik direktörü Everett Tolbert-Schwartz ’26’ya göre, üyeler, söylemek istedikleri şarkılar için tercihlerini sıralayan bir form doldurur. Ardından, Tolbert-Schwartz, grubun nota veya müzik direktörü olan Emily Patrick ’26 ile işbirliği yaparak herkesin ilk veya ikinci tercihlerini almasını sağlar.

Tolbert-Schwartz, “İnsanlar gerçekten söylemek istedikleri şarkıyı söylediklerinde, herkesin daha iyi seslendiğini fark ediyoruz,” dedi.

Şarkılar seçildikten sonra, grup üyeleri “ayakkabılar” olarak adlandırılan geri plandaki bölümleri öğrenirler. Ardından, Mixed Co. üyeleri içerisinde solo söylemek isteyenler, boş zamanlarında bu parçaları çalıştırır. Grubun müzik direktörleri, tüm üyelerin şovlarda solo parçalar söylemesine imkan tanımak için çalışır.

Mixed Co. üyeleri, müziğin yanı sıra, konserlerini komik yönleriyle de zenginleştirmek için işbirliği yaparlar ve seyirciyi müziklerinden farklı ve neşeli anlatılarla etkileşimli hale getirirler. Bu yılki “shticktator” (esprilerin sorumlusu) Michael Cheng ’26’dır ve grup, “shticks” planlamasıyla ilgili olarak ona genellikle sorumluluk verir.

Cumartesi günü, Cheng, şovu sunarken ve çeşitli skeçlere olanak sağlarken görev yaptı. “Shticks” arasında, sahneyi belirleyen ve geceye ton veren komik tanıtımlar da yer aldı. Obas, kendini “halkla ilişkiler bölümü öğrencisi” olarak tanıtıp, cüretkarca cümleyi hemen duyulmayacak şekilde fısıldadı.

Daha sonra Kenneth Shui ’27 ve Kenneth Vo ’27 tarafından sahneye konulan başka bir bölümde, ikisi de “Kenny” olarak bilinen sanatçılar, sıranın kimin şarkı söyleyeceği konusunda sahte bir kavga sahnelediler.

Mixed Co., Snow Job gibi büyük konserler için özel skeçler planlar, diyor Aviv Pinker ’25. Diğer bölümler tekrarlayan olsa da, grup bu gösteriler için yeni segmentler oluşturmak için birlikte çalışır.

Yu, geçen yıl grupların “shticktator” olarak görev yaptı. “Çoğu şey son dakikada hazırlanıyor,” dedi. “Ve bence bu, haphazard olduğu için daha komik hale getiriyor.”

Tolbert-Schwartz için, mezunlarının gruplarının gösteri sırasında verdikleri tepkilere tanık olmak, performansın en sevdiği yönlerinden biridir. Tolbert-Schwartz, hala kampüste olan mezunların tüm gösterilere geldiğini söyledi.

Ayrıca, mezun olan eski üyelerin grubun faaliyetlerinde genellikle aktif kalmaya devam ettiğini, Mixed Co.’nun yakın zamandaki turunda Florida’da mezunlarla bağlantı kurduklarını belirtti. Pinker, Cumartesi günkü konserde ön sıralarda oturan hevesli son sınıf öğrencilerini överek, “Snow Job’ı gerçekten özel kılan şeyin, kalabalığın arkadaşlar ve ailelerden gelen desteği olduğunu söyledi. Onlarla birlikte sahnede performans sergilemek, Snow Job’ın favori kısmıdır.”

Mixed Co., 1981 yılında kuruldu.

Sheffield-Sterling-Strathcona Hall’un (SSS) koridorları, Cumartesi günü, 3 Şubat tarihinde uyumlu melodiler ve eğlenceli espri dolu cümlelerle yankılandı. A cappella grubu olan Mixed Company veya Mixed Co., SSS’de sahneye çıkarak müziği ve skeç komedisini bir araya getirdi. Grubun konseri, yıllık kış konserleri olan 42. Snow Job’ı işaretleyerek gerçekleşti.

Ayannah Obas ’27, Cumartesi günkü performansın sadece saatlerce çalışma ve prova değil, aynı zamanda birbirimiz için duyulan dostluk ve hayranlığın gerçekten müzik aracılığıyla hayata geçtiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Mixed Co., önceden bestelenmiş şarkıları kullanmak yerine performans sergilemek için müzik düzenlemeleri yapar. Grup, üyeleri veya mezunları tarafından düzenlenen şarkıları seslendirir ve müziği tüm türlerde icra eder. Şarkılar seçildikten sonra, grup üyeleri “ayakkabılar” olarak adlandırılan geri plandaki bölümleri öğrenirler. Grup üyeleri, müziğin yanı sıra, konserlerini komik yönleriyle de zenginleştirmek için işbirliği yaparlar.

Mixed Co., Snow Job gibi büyük konserler için özel skeçler planlar. Diğer bölümler tekrarlayan olsa da, grup bu gösteriler için yeni segmentler oluşturmak için birlikte çalışır. Mezun olan eski üyelerin grubun faaliyetlerinde genellikle aktif kalmaya devam ettiği ve mezunlarla bağlantı kurdukları belirtilmiştir.

Mixed Co., 1981 yılında kuruldu.

Jargon:
– A cappella: Sadece insan sesleriyle yapılan müzik türüdür.
– Skeç: Kısa ve komik tiyatro sahneleri.
– Kış turu: Bir grup veya sanatçının kış aylarında farklı yerlerde konserler verdiği tur.
– Müzik düzenleme: Bir şarkıdaki enstrümantasyonu ayarlama veya değiştirme süreci.

Önerilen ilgili bağlantılar:
Yale University (https://www.yale.edu): Yale Üniversitesi’nin resmi web sitesi.