SpaceX, Ay’a Yolculuk İçin Hazır

SpaceX, yakın bir gelecekte NASA Artemis astronotlarının yürümeyi planladığı Ay’ın güney kutbuna yakın ilk iniş hedeflenen ticari olarak inşa edilmiş bir robotik aracı Ay’a göndermek için Çarşamba günü erken saatlerde Falcon 9 roketini fırlatmaya hazırlanıyor. Bu uçuş, bir özel şirketin Ay’a inşa edilen bir uzay aracını indirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından sadece beş hafta sonra gerçekleştiriliyor.

Eğer her şey yolunda giderse, “Odie” olarak adlandırılan Odysseus aracı, 22 Şubat’ta Ay’ın güney kutbuna yaklaşık 186 mil uzaklığa yüksek güçlü, sıvı oksijen ve metan yakıtı kullanan 3D yazıcı ile basılan ana motoruyla inmesi planlanıyor. SpaceX, roketin geri sayımı sırasında kriyojenik yakıtı Falcon 9’un burun fairing’inin içine ve ardından aracın tanklarına soğutmak ve yönlendirmek için kapsamlı değişiklikler yaptı. Sistem gereksinimlerine uygun olarak çalışacağını doğrulamak için geçtiğimiz hafta sonu prova yapıldı.

SpaceX’te çalışan eski bir NASA yöneticisi olan Bill Gerstenmaier, “SpaceX’in bu tarihi özel uzay misyonunun bir parçası olmaktan büyük gurur duyduğunu” söyledi. “Sıvı oksijeni ve sıvı metanı araca yüklemek kolay bir iş değil. Falcon’un ikinci aşamasını buna uygun hale getirdik. … Falcon 9 roketi uçmaya hazır.” diye ekledi.

Bu uçuş, 8 Ocak tarihinde Astrobotic tarafından inşa edilen bir ticari Ay aracı olan Peregrine’in yörüngeden çıkmasının ardından yaşandı. Bu kaza, Apollo programının son uçuşundan daha da uzun bir süre geçmesine rağmen gerçekleşecek olan ilk Amerikan Ay inişini önledi.

Houston merkezli Intuitive Machines’in Odysseus aracıyla bu başarıyı elde etmeyi umduğunu söylediğinde Trent Martin, “Bu, biz Intuitive Machines’in tüm çalışanları için büyük bir anlam ifade eden alçaltıcı bir andır. 1972’den bu yana Amerika Birleşik Devletleri’ni yeniden Ay’a döndürme fırsatı, keşfetme arzusunu gerektiren bir mühendislik mucizesidir.” dedi.

Martin, “Karşımızdaki zorlukları göz ardı etmiyoruz. Keşfedilmemiş bir bölgeye herhangi bir girişim risk taşır, ancak bu riski göğüslemek ve konfor alanlarımızın ötesine geçmek, bizi ileriye iterek yenilikleri tetikler. … Şimdi tarihi yazalım.” diye ekledi.

Odysseus, altı NASA enstrümanı ve yüzeyine inerken son inişini fotoğraflamak için aracın önüne düşecek öğrenci yapımı bir kamera paketi de dahil olmak üzere altı ticari yük taşıyor. NASA deneylerinden biri, Ay’ın yüzeyinde yüklü parçacık ortamını incelemek için bir enstrümandır. Diğer bir deney ise navigasyon teknolojilerini test edecek ve aracın motor egzosunun iniş sahasındaki toprağı nasıl etkilediğini fotoğraflayacak olan aşağı yönlü stereo kameraları içeriyordur.

Falcon 9’un, aracı Ay’a doğru bir yörüngeye bırakması bekleniyor. Ancak Ay yörüngesine girmek ve yüzeye inmek, Odysseus ve Houston’da bulunan Intuitive Machines uçuş kontrol ekibine bağlı olacak. Uçuşun ardından 18 saat sonra, aracın ana motoru test edilerek performansı kalibre etmek için ateşlenecek ve bunu takiben en fazla üç yörünge düzeltme manevrası gerçekleştirilecek.

SpaceX, NASA’nın Artemis astronotlarının yürüyüş yapmayı planladığı Ay’ın güney kutbuna yakın ilk iniş için Çarşamba günü erken saatlerde Falcon 9 roketini fırlatmaya hazırlanıyor. Bu, bir özel şirketin Ay’a inşa edilen bir uzay aracını indirme girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından sadece beş hafta sonra gerçekleştirilecek.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, “Odie” olarak bilinen Odysseus aracı, 22 Şubat’ta Ay’ın güney kutbuna yaklaşık 186 mil uzaklığa inmeyi planlıyor. Odysseus, yüksek güçlü, sıvı oksijen ve metan yakıtı kullanan 3D yazıcı ile basılan ana motoruyla inmesi planlanıyor.

Bu uçuş, 8 Ocak tarihinde Astrobotic tarafından inşa edilen bir ticari Ay aracı olan Peregrine’in yörüngeden çıkmasının ardından gerçekleşiyor. Bu kazayla birlikte Amerikan Ay inişinin gerçekleşmesi daha da uzadı.

Intuitive Machines’in Odysseus aracıyla bu başarıyı elde etmeyi umduğunu söyleyen Trent Martin, “Bu, biz Intuitive Machines’in tüm çalışanları için büyük bir anlam ifade eden bir an.” dedi. Martin, zorlukların farkında olduklarını ve riskleri göze almayı ve yeniliklere ilerlemeyi gerektiren bir mühendislik mucizesi olduğunu söyledi.

Odysseus, altı NASA enstrümanı ve yüzeyine inerken son inişini fotoğraflamak için bir öğrenci yapımı kamera paketi de dahil olmak üzere altı ticari yük taşıyor. Aracın motor egzosunun iniş sahasındaki toprağı nasıl etkilediğini fotoğraflayan aşağı yönlü stereo kameraları içeren bir deney de bulunuyor.

Falcon 9’un, aracı Ay’a doğru bir yörüngeye bırakması bekleniyor. Ancak Ay yörüngesine girmek ve yüzeye inmek, Odysseus ve Intuitive Machines uçuş kontrol ekibine bağlı olacak. Uçuşun ardından aracın ana motoru test edilecek ve en fazla üç yörünge düzeltme manevrası gerçekleştirilecek.