Türkiye’de Ağır Ticari Araç Sektöründe Fiyat Artışları ve Yedek Parça Sorunları Devam Ediyor

MacKay & Company, yıllık DataMac ABD dağıtım raporunu güncelledi. Bu yıl, bayiler, distribütörler, HDD’ler, bağımsız garajlar, otomotiv yedek parça mağazaları ve diğerleri gibi orta ve ağır ticari araç sektörüne hizmet veren 425 işletme, parça ve hizmet işçiliği satışlarından envanter değişikliklerine ve yedek parça tedarik yöntemlerine kadar çeşitli konuları kapsayan veri ve bilgi sağlıyor. Şirketin raporuna göre, yedek parça sıkıntısı problemleri iyileşmiş olsa da birçok işletme hala normalin üzerinde fiyat artışları yaşıyor. MacKay & Company’nin araştırma müdürü Travis Kokenes, “Fiyat artışları ve yedek parça bulunabilirliğiyle ilgili sorunlar önemli ölçüde iyileşti, ancak hala devam ediyor,” diyor. Piyasada Yedek Parça ve Ekipman üreten kaynaklar hala en büyük payı elinde tutuyor. Bununla birlikte, MacKay & Company, dağıtım noktalarının müşterileri için parça bulunabilirliği ve fiyat noktaları açısından önceki yıllara kıyasla OEM olmayan kanallardan daha fazla satın alma yaptığını belirtiyor. Bu yıl en dikkat çekici değişikliklerden biri, bu tür işletmeler tarafından tamamlanan mobil servis çalışmalarının miktarında bir artıştır. 2023 yılında tüm gelirin %8’ine denk gelen bu miktar, 2022’de bildirilen miktarın yaklaşık iki katıdır. Bu rapor ve MacKay & Company tarafından yapılan diğer araştırmalar hakkında daha fazla bilgi için lütfen [email protected] adresine John Blodgett ile iletişime geçin.

MacKay & Company, yıllık DataMac ABD dağıtım raporunu güncelledi. Bu rapor, 425 işletmenin parça ve hizmet işçiliği satışları, envanter değişiklikleri ve yedek parça tedarik yöntemleri gibi çeşitli konuları kapsamaktadır. Rapora göre, yedek parça sıkıntısı problemleri çoğunlukla çözülmüş olsa da birçok işletme hala fiyat artışlarıyla karşı karşıya. MacKay & Company’nin araştırma müdürü Travis Kokenes, “Fiyat artışları ve yedek parça bulunabilirliğiyle ilgili sorunlar önemli ölçüde iyileşti, ancak hala devam ediyor,” diyor.

Raporda, yedek parça ve ekipman üretim kaynaklarının hala en büyük payı elinde tuttuğu belirtilmektedir. Bununla birlikte, dağıtım noktaları, müşterileri için OEM olmayan kanallardan daha fazla satın alma gerçekleştirmekte ve parça bulunabilirliği ve fiyat açısından daha iyi noktalara işaret etmektedir.

Bu yıl en dikkat çekici değişikliklerden biri, bu tür işletmeler tarafından tamamlanan mobil servis çalışmalarının miktarında bir artıştır. 2023 yılında tüm gelirin %8’ine denk gelen bu miktar, 2022’de bildirilen miktarın yaklaşık iki katıdır.

Daha fazla bilgi için, lütfen [email protected] adresine John Blodgett ile iletişime geçin.

Anahtar Terimler ve Kavramlar:

– DataMac ABD dağıtım raporu: MacKay & Company tarafından hazırlanan, bayiler, distribütörler, HDD’ler, bağımsız garajlar, otomotiv yedek parça mağazaları ve diğerleri gibi orta ve ağır ticari araç sektörüne hizmet veren işletmelerin verilerini içeren rapor.

– Yedek parça sıkıntısı: İşletmelerin ihtiyaç duyduğu yedek parçaların yetersiz miktarda veya kalitede bulunması sorunu.

– OEM: Orjinal Ekipman Üreticisi (Original Equipment Manufacturer). Bir üreticinin kendi markasıyla ürettiği ürünler.

İlgili Bağlantılar:

MacKay & Company (Ana domain)