Widowlu Bir Kelime

İyi arkadaşlık ilişkileri en beklenmedik şekillerde başlayabilir. Lisa Koffman ve Ilana Cabrera, eşlerini kaybettikleri dönemde birbirleriyle tanıştılar ve daha sonra bu zorlu süreci diğer dul ve dul erkeklere yardımcı olmayı umarak tişörtlere döktüler. Kurdukları şirket ise “Widowlu Bir Kelime”.

Ilana Cabrera, “Başta, online bir tişört şirketi olduğunu söyleyebilirim; ancak aynı zamanda dul kadınları ve dolayısıyla dul erkekleri de bir araya getiren bir yol,” diyor.

Lisa Koffman ve Ilana Cabrera için bu planlanmayan bir yan iş oldu. Fakat ikisi de geçmişte yaşadıkları deneyimleri ve başkalarının kaybıyla başa çıkarlarken yaşadıklarını ifade edebildikleri bir alana dönüştü, hepsi bir tişört üzerinde.

Cabrera, “Widowlu Bir Kelime” online mağazalarının 2023’ten beri aktif olduğunu söylüyor. Şirketin tişörtlerinde bazıları ciddi mesajlar taşırken bazıları ise komik bir rahatlama sağlamayı amaçlıyor.

Koffman, “Bazen bu yas süreciyle ilgili bir aşama, bazen de sadece komik bir düşünce, mesela ‘bir cesetle öpüştüm’ kısmi olarak Katy Perry şarkısı ile alakalı. Güldüm. Aklıma geldi ve o kadar çok güldüm ki,” diyor.

“Widowlu Bir Kelime” fikri, Koffman ve Cabrera’nın bir destek grubunda tanışmasından sonra ortaya çıktı.

Koffman, “Yürümeye başladık, konuştuk, ortak deneyimler ve düşünceler paylaştık ve aynı mizah anlayışına ve tişörtlere olan ilgiye sahibiz. Ve işte ‘hey, bu bir tişört olmalı’ dedik,” diyor.

Pandemi döneminde, Bayside yakınlarında yaşayan kadınlar kocalarını kaybettiler.

Koffman, kocası Mike’ın kalça ağrısı şikayetiyle acil servise gitmesinin trajik bir şekilde sonuçlandığını söylüyor. Mike kas distrofisi ile baş etmek zorundaydı ve solunum cihazına bağımlıydı.

“Muhtemelen kalça ağrısı bir kan pıhtısıydı veya başka bir şeydi, yani kalbi zayıflıyordu ama o gün öleceğini bilmiyordum. Hiçbir fikrim yoktu,” diyor Koffman.

Mike, espri anlayışı ve yemek yapma konusundaki sevgisiyle hatırlanacak.

Cabrera, kocasının tuhaf bir kazada öldüğünü söylüyor.

“Eşim Dave veya David, 2020 Kasım’ında merdivenlerden düştü ve evde ciddi bir kafa travması ve diğer yaralanmalar geçirdi ve bir daha uyanamadı,” diyor Cabrera.

Cabrera’ya göre, eşi mükemmel bir baba ve komşu olarak hatırlanacak.

Hikayelerini paylaşarak, yasın getirdiği derin ve karanlık duyguların normalleşmesi umuyorlar.

Koffman, “Tişörtlerimizin bir parçası olarak, konuşma başlatabildik, çünkü insanlar bunu konuşmak istiyor. Kocam hakkında konuşulduğunda hoşuma gidiyor,” diyor.

Ve sevdiklerini kaybettikten sonra yaşama normalleşme umuduyla devam ediyorlar.

“Grief öyle küçük bir şey ki, her zaman sizinle birlikte. Yas tutmayı durduramazsınız; ölene kadar yas tutacağım. Onu her zaman seveceğim ve özleyeceğim, bu geçmiyor. Ancak hayatım bunun etrafında şekillenecek,” diyor Koffman.

Sonuç olarak, tişörtlerini kayıplar etrafında bir topluluk oluşturmak için tasarladılar ve bununla ailelerine minnettarlık duyduklarını ifade ediyorlar.

Cabrera, “Eğleniyoruz bunu yaparken, ancak gerçekten kocalarımıza ve çocuklarımıza adanmış bir şey. Çocuklarımız bize yardım ederken eğleniyorlar ve kocalarımız gururlu olurdu,” diyor.

Makalede sunulan bilgilere dayanarak, aşağıdaki SSS bölümünü sunabilirim:

SSS:
1. Widowlu Bir Kelime nedir?
Widowlu Bir Kelime, dul kadınları ve erkeklerini bir araya getiren ve onlara destek olan bir online mağazadır.

2. Widowlu Bir Kelime tişörtleri hangi mesajları taşır?
Şirketin tişörtleri bazen ciddi mesajlar taşıyor, bazen ise komik bir rahatlama sağlamayı amaçlıyor.

3. Koffman ve Cabrera’nın “Widowlu Bir Kelime” fikri nasıl ortaya çıktı?
Koffman ve Cabrera, bir destek grubunda tanıştıktan sonra ortak deneyimlerini paylaşarak ve tişörtlere olan ilgilerini keşfederek bu fikri ortaya çıkardılar.

4. Koffman ve Cabrera’nın eşleri nasıl hayatlarını kaybetmiştir?
Koffman’ın kocası Mike, bir kalça ağrısı şikayetiyle acil servise gitti ve beklenmedik bir şekilde hayatını kaybetti. Cabrera’nın kocası Dave ise evde bir kaza sonucu hayatını kaybetti.

5. Koffman ve Cabrera, neden Widowlu Bir Kelime adını seçti?
Widowlu Bir Kelime, kayıpları etrafında bir topluluk oluşturmayı amaçlayan ve ailelerine minnettarlık duyan Koffman ve Cabrera tarafından şekillendirilmişti.

Önemli Terimler:
– Widowlu Bir Kelime: Dul kadınları ve erkeklerini bir araya getiren ve destek olan bir online mağaza.
– Dul: Eşini kaybetmiş kişi.
– Destek grubu: Belirli bir durumu paylaşan kişilerin bir araya gelerek yardımlaşma ve destek sağladığı bir grup.

İlgili Linkler:
Widowlu Bir Kelime (Ana alan adı linki)