Ohio Tiyatrosu, “Company” müzikaline ait en son yapımı, haftalık Ohio turu ayağında ağırlayacak.

Performans Sanatları için Columbus Derneği, kısaca CAPA olarak da bilinir, “Company” müzikalini Columbus’taki Ohio Tiyatrosu’nda Salı günü ile Pazar günü arasında sergilemeye yardımcı olacak. CAPA’nın Broadway pazarlama müdürü Lisa Minken, 1970 yılında Stephen Sondheim tarafından bestelenen bu klasik müziğin bu versiyonunun, 21. yüzyılın zorluklarını yansıtmak için bazı karakterlerin cinsiyetini değiştirdiğini söyledi.

En önemlisi, müzikalin baş karakteri “Robert”, “Bobbie”ye dönüşüyor. Minken, Bobbie’nin erkek muadili gibi evliliğe karşı çıkmasını ve gerçek yakınlıktan korkmasını ifade etti.

“Bobbie, 35 yaşına gelmiş ve harika arkadaşlarının yanı sıra, neden evlenmediğini, neden yerleşmek ya da aile kurmak istemediğini sürekli olarak öğrenmek isteyen biri” dedi Minken. “Müzikal boyunca bu soruların cevaplarını bulmaya çalışıyor.”

Daha önce ulusal bir düzeyde gezilmemiş olan bu cinsiyet değiştirilmiş revivanın, geniş bir izleyici kitlesine gösterilmesi için cast üyelerinin heyecanlı olduğunu belirten Tyler Hardwick, Bobbie’nin sevgililerinden biri olan PJ rolünü oynuyor.

“Bu benim favori versiyonum” dedi Hardwick. “Özellikle bu özel gösterinin ilk ulusal turunda olmak gerçekten harika, çünkü bugüne kadar birçok ‘Şirket’ erkeklerin gösteriyi yönettiği versiyonları oldu. Ve bence bu hala işe yarıyor ama bir şeyi yeniden tasarlarsanız ve bir revivale imza atarsanız, ‘Neden şimdi?’ diye sormak zorundasınız.”

Broadway klasiklerine taze bir soluk getiren cinsiyet değişikliği, artık 54 yaşında olan bu müzikalde, aşkın hala gösterinin temel teması olduğunu söyleyen Hardwick’e göre, farklı şekillerde ve biçimlerde sevginin olduğunu söyledi.

“Sonuçta herkes için her zaman aşkla sonuçlanır” diyen Hardwick. “Bu ne kadar basit görünse de, herhangi bir biçimde ve herhangi bir şekilde herhangi bir kişi için, her zaman ilişkilendirilebilir.”

Gösteri, yetişkin yaşamının doğal iniş çıkışlarını, yalnızlıkla mücadele etmekten arkadaşlarının farklı yönlere gitmesini izlemeye kadar kapsar. Basitçe ifade etmek gerekirse, gösterinin bir sanatsal gerçeklik kontrolü olarak işlev gördüğünü söyledi.

“Her birey kendi kaderini belirlemek zorunda ve onu elinden geldiğince takip etmeli çünkü arkadaşlarından, dışarıdan onay arayabilirsiniz ancak günün sonunda hayatın en zor gerçeği, hiç kimse siz olmadığınız ve hiç kimsenin kararını sizin için vermek istemediğidir” dedi Hardwick.

Bu “Company” yorumu aynı zamanda LGBTQ+ ilişkilerini de keşfediyor. “Amy” karakteri – “Getting Married Today” adlı şarkıyı söyleyen kaçak gelin olarak en iyi bilinen karakter – “Jamie” adında bir eşcinsel bir adama dönüşmektedir. Hardwick, bu tür değişikliklerin modern tiyatro seyircileri için daha kapsayıcı bir anlatı oluşturduğunu söyledi.

“Bu çok daha liberal bir perspektif” diyen Hardwick. “Eşcinsel bir çiftin evlenmesi, benim karakterimin LGBTQIA+ gruplarının birçok tanesini tanıtması ve bu hikayeyi anlatan insanlar topluluğu çok daha kabul edici hale geliyor.”

Bobbie’nin artık bir kadın olması nedeniyle, Hardwick, orijinal senaryonun bazı alt metinsel bağlamlarının düşünceli bir şekilde yeniden gözden geçirildiğini belirtti.

“Eğer bu kişi çocuk sahibi olmak istiyorsa biyolojik saati mümkünse olanaksız hale getirir” diyen Hardwick. “Bu tüm kadınlar için zorlu bağlamı artırdı ve yine bu gösteri toplumsal baskılar hakkında. Her kadının çocuk sahibi olmak istemesi gerekmez ve her kadının bir ilişkiye ihtiyacı olması gerekmez. Ancak bu, toplumun bunun etrafındaki yargısını ortadan kaldırmaz.”

Minken, turne prodüksiyonunun klasik ve çağdaş tiyatro unsurlarının, ünlü karmaşık Sondheim notalarıyla birleşmesinin canlı olarak izlenmeye değer olduğunu belirtti.

“Müzikal tiyatronun temel taşlarından biridir” diyen Minken. “Sahip olduğumuz yeni güncellenmiş müzikaller, film müzikalleri kendi başlarına harika ve güzel bir tiyatro eseridir, ancak bu yeni müzikalin çekirdeği ve kalbi.”

“Company” hakkında daha fazla bilgi, gösteri saatleri ve bilet satın alma işlemleri, PNC Broadway’in Columbus’taki web sitesinde bulunmaktadır.

Ohio Tiyatrosu, “Company” müzikaline ait en son yapımı, haftalık Ohio turu ayağında ağırlayacak. Performans Sanatları için Columbus Derneği, kısaca CAPA olarak da bilinir, “Company” müzikalini Columbus’taki Ohio Tiyatrosu’nda sergileyecek. Müzikalin bu versiyonunda karakterlerin cinsiyeti değiştirildi ve baş karakter Robert, Bobbie’ye dönüşüyor. Bobbie’nin evliliğe karşı çıkması ve gerçek yakınlıktan korkması önemli bir tema olarak işlenmektedir. “Company”, yetişkin yaşamının farklı yönlerini ve ilişkileri keşfederken aşkın temel bir temasını da sunar. Ayrıca müzikal, LGBTQ+ ilişkilerine de odaklanır ve daha kapsayıcı bir anlatı sunar.

Önemli terimler ve jargon:
– “Company” müzikali: Stephen Sondheim tarafından bestelenen klasik bir müzikaldir.
– Columbus Tiyatrosu: Ohio Tiyatrosu’nun bulunduğu tiyatro mekanıdır.
– CAPA: Performans Sanatları için Columbus Derneği olarak bilinen organizasyondur.
– Broadway: Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok tiyatro ve müzikale ev sahipliği yapan önemli bir bölgedir.

İlgili bağlantılar:
PNC Broadway: Columbus’taki “Company” gösterisi hakkında daha fazla bilgi, saatler ve bilet satın alma işlemleri burada bulunabilir.