Kamu Fonları İle Desteklenen Yapay Zeka Öğretim Aracı Brooklyn Lisesi Öğretmenlerinden Sahte İsimle İtiraflar Almış

Brooklyn’deki lise okullarına yapay zeka öğretim aracı sağlayan şirketin web sitesinde, şehirdeki öğretmenler tarafından “itiraflar” yer aldığı ortaya çıktı. Öğretmenlerin sahte isimler kullanılarak yapılan bu itirafların gerçekliği kanıtlanamadı.

Learning Innovation Catalyst (LINC) şirketinin ortak CEO’su ve kurucu ortağı Jason Green, okul müdürü David Banks’in yakın arkadaşı olduğu ortaya çıktı. İlgili kişilerin fotoğrafları ve açıklamalara göre, Green geçen yaz Banks, Banks’in partneri, birinci yardımcı belediye başkanı Sheena Wright ve birkaç çocukla birlikte Martha’s Vineyard adasına gitti.

Kent kayıtlarına göre LINC, 2018’den bu yana 4.3 milyon dolarlık şehir fonu toplamıştır. Bu fonlar “profesyonel gelişim ve müfredat” için kullanılmıştır. Şirketin öğretmenlere ders planları üreten yapay zeka aracı Yourwai, şu anda Brooklyn okullarında test edilmektedir.

Yourwai’nin “itiraflarında” yer alan dört isim (“Emily Johnson”, “Tyler Anderson”, “Cameron Williamson” ve “Ralph Edwards”), şehir çalışanları kayıt defterlerinde bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, diğer dört sahte isim (“Kevin Anderson”, “Christopher Miller”, “Michael Davis” ve “Jessica Rodriguez”) gerçekliklerini belirlemek için çok yaygın olduğundan emin olunamamıştır.

The Post’un soruşturması sonrasında, Yourwai hızla sahte isimleri ve NYC atıflarını alıntılardan kaldırdı. Bu durumu açıklamak için “web sitemizdeki itiraflar uyum amaçlı anonimleştirilmişti. Şimdi bu takma isimleri ve atıfları kaldırarak karışıklığı giderdik” şeklinde bir açıklama yaptılar.

Yourwai’nin alıntılarda yer alan öğretmen ve yöneticilerden geldiğini iddia etmesine rağmen, bunları kimin yaptığını belirleyemediklerini veya hatta bunların NYC halk okullarında çalışıp çalışmadığını bile doğrulayamadıklarını söylediler.

DOE’nin izin vermediği sürece, şehir çalışanlarının tedarikçilerin promosyon materyallerinde NYC unvanlarını kullanmalarını yasaklayan Çıkar Çatışması Kurulu’na tabidir.

DOE’nin soruşturaya yanıt vermeyi reddetti.

The Yourwai yazılımı, etnik çalışmalar müfredatı Black History 365 ile “entegre” hale getirildi. Yapay zeka programlarının tarihsel olarak yanlış görüntüler ve bilgiler üretmesi eleştiri almaktadır.

Yourwai, “BH365’yi LINC ile birleştirmek, öğretmenlere kolay ve hazır erişim sağlama açısından oyun değiştirici niteliktedir,” dedi Ross.

Öğretim bütçelerinden yapılan 170 milyon dolarlık kesintileri geri getirmek için mücadele ettiğini söyleyen Banks, AI’nin “destekleyici ve geliştirici” bir rol oynadığına inanmaktadır, ancak AI’nin yanlış bilgilendirme ve önyargılarla ilişkili sorunları da eleştirmektedir.

Brooklyn’deki lise okullarına yapay zeka öğretim aracı sağlayan Learning Innovation Catalyst (LINC) şirketinin web sitesinde, öğretmenler tarafından “itiraflar” olarak adlandırılan bilgilerin yer aldığı ortaya çıktı. Ancak bu itirafların gerçekliği kanıtlanamamıştır.

LINC şirketinin ortak CEO’su ve kurucu ortağı Jason Green, okul müdürü David Banks’in yakın arkadaşı olduğu ortaya çıktı. 2018 yılından bu yana LINC, 4.3 milyon dolarlık şehir fonu toplamıştır ve bu fonlar “profesyonel gelişim ve müfredat” için kullanılmıştır. Şirketin yapay zeka aracı Yourwai, şu anda Brooklyn okullarında test edilmektedir.

Yourwai’nin “itiraflarında” yer alan bazı isimler şehir kayıtlarında bulunmamaktadır ve diğer bazı isimlerin gerçeklikleri belirlenememiştir. The Post gazetesinin yaptığı soruşturma sonrasında, Yourwai sahte isimleri ve NYC atıflarını alıntılardan kaldırdı.

Yourwai’nin alıntılarının öğretmen ve yöneticilerden geldiğini iddia etse de, kimin bu alıntıları yaptığını veya bu kişilerin NYC halk okullarında çalışıp çalışmadığını doğrulayamadıklarını belirttiler.

Yapay zeka programı Yourwai’nin etnik çalışmalar müfredatı Black History 365 ile “entegre” hale getirildiği ve eleştirildiği belirtilmiştir.

Brooklyn’de AI kullanımı ile ilgili tartışmalar yaşanırken, okul müdürü David Banks, AI’nin destekleyici ve geliştirici bir rol oynadığını savunmakla birlikte, yanlış bilgilendirme ve önyargılarla ilişkili sorunları da eleştirmektedir.

DOE’nin (Department of Education) soruşturaya yanıt vermeyi reddetmesi ve diğer ayrıntılar makalede yer almaktadır.