Çevrimiçi Kumar Uygulamaları Geliştiren 84 Kişi Gözaltına Alındı

Subang Jaya’da bir alışveriş merkezinde pazartesi günü (18 Mart) düzenlenen bir baskında, yabancı pazarlar için çevrimiçi kumar uygulamaları geliştirdiği şüphesiyle 84 kişi, aralarında bir Tayland vatandaşının da olduğu şekilde gözaltına alındı. Selangor İl Emniyet Müdürü Datuk Hussein Omar Khan (resimde), saat 15.15’teki baskında 94 dizüstü bilgisayar, 105 cep telefonu, altı lüks araç ve 15.849 Ringgit nakit para da ele geçirildiğini belirtti. Hussein, şüphelilerin bir bilgi teknolojisi şirketi olarak kayıtlı olan bu suç örgütünün, IT çalışanları olarak gözaltına alınanları Tayland, Brezilya, Çin ve Vietnam gibi pazarlara yönelik kumar uygulamaları geliştirmek için işe aldıklarını ve maaşlarının aylık 5.000 ila 20.000 Ringgit arasında değiştiğini açıkladı. “Bunlar, kendilerinin herhangi bir yasayı ihlal etmedikleri konusunda teminat verilen 62 erkek ve 22 kadından oluşuyor. Polis, bu suç örgütünün son üç yıldır başka bir eyalette faaliyet gösterdiğine ve geçen yıl sonunda buraya taşındığına inanıyor,” dedi. Hussein, şirket sahiplerinin belirlendiğini ve polisin yakın zamanda tutuklamalar yapacağını da sözlerine ekledi. “23 ile 43 yaşları arasında değişen tüm gözaltındakiler, yarına kadar gözaltında tutulacak ve dava, Kumar Evleri Kanunu’nun 4(1)(A), 4(1)(c) ve 4(1)(G) maddeleri uyarınca kumarla ilgili platformlar işletme, yönetme ve tanıtma suçlamalarıyla soruşturulmaktadır” diye belirtti. Ayrı bir olayda, Hussein, 15 Mart’ta Petaling Jaya’daki bir evde 33 yaşındaki yerel bir adamı alkollü içeceklerin dağıtımı ve kaçakçılığından şüphelenerek gözaltına aldıklarını belirtti. 16.10’da yapılan baskında 500.000 Ringgit değerinde 13.087 şişe ve kutu şeklinde çeşitli türlerde bildirilmemiş alkollü içeceklerin ele geçirildiğini ve olayın Gümrük Kanunu’nun 135(1)(D) maddesi uyarınca soruşturulduğunu ekledi. -Bernama

Subang Jaya’da bir alışveriş merkezinde gerçekleşen baskında, 84 kişi çevrimiçi kumar uygulamaları geliştirmesi şüphesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bir Tayland vatandaşı da bulunuyor. Baskında, 94 dizüstü bilgisayar, 105 cep telefonu, altı lüks araç ve 15.849 Ringgit nakit para ele geçirildi. Şüpheliler, işe alındıkları bilgi teknolojisi şirketinin IT çalışanları olarak görev yaptıklarını ve Tayland, Brezilya, Çin ve Vietnam gibi pazarlar için kumar uygulamaları geliştirdiklerini söyledi. Maaşlarının aylık 5.000 ila 20.000 Ringgit arasında değiştiği belirtildi. Bu suç örgütünün son üç yıldır faaliyet gösterdiği bir eyaletten geçtiğimiz yıl başka bir eyalete taşındığı düşünülüyor. Şirket sahipleri belirlenmiş ve polis, yakın zamanda tutuklama yapacak. Gözaltındakiler arasındaki 62 erkek ve 22 kadının hiçbir yasayı ihlal etmedikleri konusunda teminat verildi. Polis, suç örgütünün Kumar Evleri Kanunu’nun 4(1)(A), 4(1)(c) ve 4(1)(G) maddelerine aykırı olarak kumarla ilgili platformları işletmek, yönetmek ve tanıtmakla suçlandığını belirtti.

Başka bir olayda Petaling Jaya’da 33 yaşındaki bir kişi, alkollü içeceklerin dağıtımı ve kaçakçılığından şüphelenilerek gözaltına alındı. Yapılan baskında, değeri 500.000 Ringgit olan 13.087 şişe ve kutu şeklinde bildirilmemiş alkollü içecekler ele geçirildi. Olay, Gümrük Kanunu’nun 135(1)(D) maddesi uyarınca soruşturuluyor.

Anahtar terimler ve argo deyimler:

– Çevrimiçi kumar uygulamaları: İnternet üzerinden oynanan kumar oyunları.
– İT çalışanları: Bilgi teknolojileri alanında çalışan kişiler.
– Kumar Evleri Kanunu: Kumar oyunlarını düzenleyen ve denetleyen yasa.
– Gözaltı: Bir kişinin suçla ilgili şüphe üzerine geçici olarak tutuklanması.
– Alkollü içeceklerin dağıtımı ve kaçakçılığı: Yasal olmayan şekilde alkollü içeceklerin satışı ve dağıtımı.

İlgili linkler:
Malaysia Polis Genel Merkezi
Kamyon Başkanlığı