Florida Valisi Ron DeSantis, bu hafta eyaletinde laboratuvar üretimi et olarak da bilinen kültür eti yasağını imzaladıktan sonra, Cumhuriyetçi “temel değerleri” görmezden gelmekle suçlandı. İsrail merkezli laboratuvar üretimi et şirketi Aleph Farms’ın CEO’su Didier Toubia, Newsweek’e verdiği demeçte, bu hamlenin Florida’ya yatırımı zararlı olabileceğini ve GOP’nin serbest piyasa taahhüdüne aykırı olduğunu belirtti.

Çarşamba günü DeSantis, S.B. 1084’ü imzalayarak, laboratuvar üretimi etin Florida’da “satmak için üretilmesini, satılmasını, tutulmasını veya satışa sunulmasını veya dağıtılmasını” yasa dışı hale getirdi. Vali, bu hareketin “sığırımızı kurtaracağını” ve “küresel elitin dünyayı bir petri kabında veya böceklerde yetiştirilen et yemeye zorlama planına karşı mücadele ettiğini” gösterdiğini iddia etti.

Laboratuvar üretimi et, hayvan kök hücrelerinden üretilir ve daha sonra çoğalmaları için bir biyoreaktör olarak adlandırılan büyük bir tanka konulur. Sonuç olarak, hiçbir hayvanın kesilmesini gerektirmeyen yeni bir et türü elde edilir.

Ancak bu süreç tartışmalıdır, eleştirmenler bunun doğal olmadığını ve geleneksel tarımı zarar verebileceğini söylerken, destekçileri de gıda güvenliğini iyileştireceğini ve hayvan refahı için daha iyi olduğunu iddia eder. Laboratuvar üretimi etin yasaklanması çabaları ayrıca Arizona, Alabama ve Tennessee’de devam etmektedir.

Toubia, DeSantis’in eyleminin “biraz demagojik” olduğunu ve “Florida’daki hayvan yetiştiricilerinin durumunu iyileştirmek için gerçek bir eylem yerine daha çok bir politik hamle olduğunu” ifade etti. CEO, valinin hareketinin girişim özgürlüğüne karşı geleneksel muhafazakar vurguyla çeliştiğini belirtti, “Girişim özgürlüğünü kısıtlamak bir özgür demokrasinin temel prensibiyle çelişir ve bu yasakların aslında Cumhuriyetçi Parti’nin temel değerleriyle çeliştiğine inanıyorum.”

Şu anda “Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan bir kültürlenmiş et yok” diyen Toubia, 2023 yılında San Francisco ve Washington, D.C.’de restoranlarda mevcut olduğunu ve yakında döneceğini söyledi.

Röportaj sırasında Toubia, Florida’da laboratuvar üretimi etin yasaklanmasıyla yatırım fırsatlarının kaybedileceğini ve şimdi başka eyaletlere veya ülkelere gideceğini belirtti.

“Florida, inovasyona engeller koymuşsa kaynaklar başka yere yönlendirilecek… İnovasyonun yanı sıra geleneksel yöntemlerle bütünleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz ve zamanla tamamlayıcı hale gelecek” dedi.

“Bu küresel bir inovasyon yarışı olduğunu görebiliriz veya görmemeyi tercih edebiliriz, ancak ABD yatırım yapmıyor ve inovasyona kucak açmıyorsa, başka ülkeler liderlik pozisyonunu ele geçirecek, örneğin Çin, kültürlenmiş ete büyük yatırım yapmaktadır.”

“En azından bu nedenle ABD, bu tür eylemleri durdurmak için bu teknolojilere yatırım yapmalı ve liderlik pozisyonunu korumalıdır… Amerika Birleşik Devletleri kültürlenmiş eti durdurmak için bu tür adımlar attığında, aynı kaynakları başka herhangi bir yere yönlendirebiliriz. İngiltere, Orta Doğu, Asya veya Çin’e kaynak yatırımı yapabiliriz.”

Avrupa Birliği, kültürlenmiş eti benimsemiş ve Hollanda, Almanya, Kuzey ülkeleri gibi birkaç projeye yatırım yapmıştır. Japonya ise kültürlenmiş et için düzenleyici bir çerçeve teşvik etmektedir. Çin ise bu alana yatırım yapmaktadır.

Newsweek, normal iş saatlerinin dışında Cumhuriyet Valisi DeSantis’in ofisine yazılı olarak ulaşarak, yorum yapmasını istedi. Eğer istenilirse, bu makale güncellenecektir.

Florida Valisi Ron DeSantis, laboratuvar üretimi et olarak da bilinen kültür etini yasaklamasıyla ilgili olarak eleştirilere maruz kaldı. İsrail merkezli laboratuvar üretimi et şirketi Aleph Farms’ın CEO’su Didier Toubia, bu hamlenin Florida’ya zarar verebileceğini ve GOP’nin serbest piyasa taahhüdüne aykırı olduğunu belirtti.

Laboratuvar üretimi et, hayvan kök hücreleri kullanılarak üretilir ve hayvanların kesilmesi gerektirmez. Destekçileri, bu yöntemin geleneksel tarıma göre daha iyi olduğunu ve gıda güvenliğini iyileştirdiğini söylerken, eleştirmenler ise doğal olmadığını ve tarıma zarar verebileceğini savunuyor.

Florida’da laboratuvar üretimi etin yasaklanması çabaları diğer eyaletlerde de devam ediyor. CEO Didier Toubia, bu yasağın Florida’da yatırım fırsatlarını kaybetmeye neden olabileceğini ve şirketlerin başka eyaletlere veya ülkelere yönelebileceğini belirtiyor.

Toubia, ABD’nin inovasyon konusunda yatırım yapması ve liderlik pozisyonunu koruması gerektiğini söylüyor. Aksi halde, diğer ülkelerin (örneğin Çin) bu alanda liderlik pozisyonunu ele geçireceğini ifade ediyor. Avrupa Birliği ve Japonya, kültür etiyle ilgili projelere yatırım yaparken, Çin ise bu alanda büyük yatırımlar yapıyor.

Related link: Aleph Farms (Aleph Farms’ın resmi websitesi)

Eldeki bilgilere göre, Cumhuriyet Valisi DeSantis hakkındaki eleştirilere yanıt vermeyi reddetti.