Türkiye’deki İşsizlik Oranı Arttığında Şirketlerin Dili Neden Önemli Oluyor?

2024 yılının ilk ayında gerçekleşen işten çıkarmalarla birlikte on binlerce insan işsiz kaldı ve yalnızca teknoloji sektöründe 32.000 kişi işten çıkarıldı. Kötü haberin iletilme yöntemi artık hiç olmadığı kadar önemli hale geldi, çünkü şirketler, yanlış bir şekilde gerçekleştirilen son konuşmanın ardından sosyal medyada iptal edilmekten korkuyorlar. Yöneticiler, çalışanlarıyla doğrudan konuşmaktan kaçınmak için her türlü örtüşme kullanıyorlar.

Harvard Business School profesörü Sandra Sucher, ince dilin “ahlaki olarak bağlantısız kalmak” olarak adlandırılan şeyden kaynaklandığını söyledi; zarar verenlerin eylemlerini kendileri için meşrulaştırmak ve yumuşatmak için bir çaba gösterdikleri. Sonuç olarak, işçi için anlam aynıdır: İşlerini kaybediyorlar.

Sucher’a göre, işten çıkarmaları örtük bir şekilde tanımlamak için bir lingo, 1980’lerin sonu ve 1990’lar boyunca normal hale gelmeleriyle birlikte daha yaygın hale geldi. Daha önce, işten çıkarmalar daha nadirdi ve çoğunlukla bir üretici firmanın bir kasabayı kapatma sonucuydu.

Aralık ayının başlarında, Spotify Technology SA, işten çıkarmaları duyuran mektupta “right-sized” terimini tercih etti. Citigroup Inc.’in Kasım ayındaki açıklaması, 20.000 işi kesme planlarını tanımlamak için “simplified operating model” teriminden bahsetti. Meta Platforms Inc.’de Mark Zuckerberg şirketteki iş kayıpları da dahil olmak üzere bir dizi personel değişikliğini içeren uzun bir mektupta “org changes” terimine başvurdu. Ve United Parcel Service Inc., en son kazanç görüşmesinde 12.000 kişilik bir “workforce reduction” açıkladı. CEO Carol Tomé, bir transkripte göre, “Örgütümüzü stratejimize uygun hale getireceğiz” dedi.

Stanford profesörü Robert Sutton’a göre, yöneticiler bu tür belirsiz bir dilin çalışanları sakinleştirdiğine inanıyor. O, “uyuşturucu” dili “abartma monoksidi” olarak adlandırdı.

“Bu şekilde daha belirsiz ve daha az duygusal bir dil kullandıklarında insanların daha az üzüleceğine inanıyor gibi görünüyorlar” dedi Sutton. Bunun yerine tam tersi etkisi olduğunu söyledi.

“Firing” kelimesinden uzaklaşma eğiliminin nedeni muhtemelen bununla ilişkili olan korkudur, diyor CU Denver Business School’daki bir profesör Wayne Cascio. “Layoffs” nedeni belirsiz bir şekilde işi sona erdirmek için kullanılırken, “firing” genellikle şirket kurallarının ihlaline yanıt olarak kullanılmaktadır.

İşten çıkarmalar için kullanılan eşanlamlılar tamamen amaçsız değildir. Şirkete gelecek adımları düzenlemede potansiyel anlam genişliği açısından farklılıklarına sahiptir. “Simplification” insanların işten çıkarılabileceği anlamına gelebileceği gibi, şirketin toplantılardan tasarruf etmesi anlamına da gelebilir. Öte yandan, “restructuring” bir çalışanın departman değiştirdiğini de gösterebilir. “Furlough” ise tamamen farklı bir şeydir, çalışanların ücretsiz izinden sonra işlerine geri dönebilmelerine izin verir. “Rightsizing” ise kasıtlı olarak belirsizdir, böylece şirket planını değiştirme olanağını kendisine bırakır, diyor Cascio.

Sucher’a göre, ifade biçimi bölgeye göre değişebilir. “Personel azaltma” teriminin Avrupa’da daha yaygın olarak kullanıldığını söyledi.

Genel olarak, bir işten çıkarmayı duyurmanın iyi bir yolu vardır ve bu da örtük bir şekilde değildir. Uzmanlara göre şirket liderleri iş kayıplarını üstlenmeli, özellikle pandemiden sonraki aşırı işe alımlarına yanıt olarak birçok lider yanıt veriyor.

“Çok açık bir şekilde anladıkları şekilde hayatlarını zedelediğinizi kabul etmelisiniz” dedi Sucher. CHRO Daily’e üye olun, işyerinin değişen ihtiyaçlarına yönelik yardımcı olma odaklı bültenimize ücretsiz kaydolun.

Makalede sunulan ana konular ve bilgilere dayalı olarak aşağıdaki SSS bölümünü sunabilirim:

S: İşten çıkarmalar neden bu kadar önemli hale geldi?
C: İşten çıkarmaların yanlış bir şekilde gerçekleştirilmesi, şirketlerin sosyal medyada iptal edilmekten korkmasına neden oluyor. İşten çıkarma haberi yöneticiler tarafından örtülü bir şekilde iletiliyor ve çalışanlar doğrudan bilgilendirilmek yerine farklı terimler kullanılıyor.

S: İşten çıkarmaların terimleri nelerdir?
C: İşten çıkarmaların terimleri şirketler ve yöneticiler arasında farklılık gösterebilir. Bunlar arasında “right-sized”, “simplified operating model”, “org changes”, “workforce reduction” gibi terimler bulunabilir. Bu terimler işi sona erdirmek, departman değiştirmek veya şirketin planını değiştirmek gibi farklı anlamlara gelebilir.

S: İşten çıkarmaların etik yönü nedir?
C: İşten çıkarılan çalışanlar işlerini kaybettiklerinden dolayı zarar görüyorlar. İşten çıkarmaların yöneticiler tarafından örtülü bir şekilde gerçekleştirildiği düşünülsen de, uzmanlara göre şirket liderleri iş kayıplarını üstlenmeli ve çalışanlara dürüst bir şekilde bilgi vermeli.

S: Hangi terimler Avrupa’da daha yaygın kullanılıyor?
C: “Personel azaltma” terimi Avrupa’da daha yaygın olarak kullanılıyor.

S: İşten çıkarmaların iletim yöntemi neden bu kadar önemlidir?
C: İşten çıkarmaların doğru bir şekilde iletilmesi önemlidir çünkü yanlış bir iletişim çalışanları daha fazla üzebilir ve şirketin itibarını zedeler.

Bu makalede kullanılan bazı önemli terimler ve jargonlar şunlardır:
– İşten çıkarılmalar: Bir şirketteki işçilerin işten çıkarılması.
– Lingo: Bir grup insan arasında özel bir dil veya argo.
– Right-sized: Bir şirketin gereksinimleri doğrultusunda personel sayısını ayarlamak.
– Simplified operating model: Bir şirketin işletim modelini basitleştirme.
– Org changes: Bir şirketin organizasyonel değişiklikleri.
– Workforce reduction: Bir şirketin iş gücünün azaltılması.
– Restructuring: Bir şirketin yeniden yapılanması.
– Furlough: Bir çalışanın ücretsiz izne çıkarılması.
– Rightsizing: Bir şirketin planını değiştirme olanağını kendisine bırakma.

Makalenin ana alanıyla ilgili önerilen ilişkili bağlantılar:
Harvard University
Stanford Graduate School of Business
University of Colorado Denver Business School