Washington Eyaleti Mali Kurumları Departmanı, TradeStation Crypto ile anlaştı

Washington Eyaleti Mali Kurumları Departmanı (DFI), Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Düzenleyiciler Birliği (NASAA) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyelerine TradeStation Crypto, Inc. (TradeStation) ile toplam 3 milyon dolarlık bir anlaşmaya girdi. 2018 yılında kurulan TradeStation, ABD’deki perakende ve kurumsal müşterilere kripto varlıkla ilgili finansal hizmetler sunan Florida merkezli bir şirkettir. Anlaşmaya göre, TradeStation, eyalet menkul kıymet düzenleyicilerine toplam 1,5 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti ve bunun 29.000 dolarlık kısmı DFI’ye ödendi.

DFI ve diğer eyalet düzenleyicilerinden oluşan bir görev gücü, TradeStation’ın kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin teklif ve satışını yapma ihtimalini araştırmak için iki yıldan beri çalışmaktaydı. Yürütülen soruşturma, TradeStation’ın Washington’daki yatırımcılara kripto faiz kazandırma programı sunduğunu ortaya koydu. Bu programda, yatırımcılar kripto varlıklarını TradeStation’a borç vererek faiz geliri elde ediyordu. TradeStation, yatırımcılar için getiri üretmek için kullandığı gelir yaratma faaliyetlerine tam yetki sahibiydi. Şirket lisans olmaksızın kripto faiz kazandırma programını Washington ve ABD genelindeki web sitesi ve çeşitli platformlarda sundu ve tanıttı.

Soruşturmanın sonucunda, DFI ve diğer düzenleyici kurumlar, TradeStation’a kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin teklif ve satışıyla ilgili suçlamaları çözmek için müzakerelere liderlik etti. Sekiz çalışma grubu eyaleti ve 18 ek menkul kıymet düzenleyicisi, anlaşma şartlarını kabul etti. Diğer eyaletlerin de katılması beklenmektedir. DFI ve TradeStation 21 Aralık 2023 tarihinde anlaşma şartlarını benimseyen bir rıza kararı imzaladılar.

Monetik anlaşmanın yanı sıra, TradeStation NASAA yargı alanlarındaki, Washington dahil, yatırımcılara kayıtlı, uygun veya muaf olmayan herhangi bir menkul kıymet teklif etme, satma veya yenileme faaliyetlerini durdurma ve kesin bir şekilde vazgeçme kararı aldı.

DFI, faiz getiren kripto hesaplarının teklif ve satışını araştırmaya devam etmekte olup, eyalet kanunlarına uyumlu olmayan şirketlere karşı yaptırım uygulama ihtimalini değerlendirecektir. Kayıtlı olması gereken ve geçmiş kayıtsız faaliyetlerle uğraşması gereken şirketler, DFI Menkul Kıymetler Bölümü ile çevrimiçi olarak https://dfi.wa.gov/securities veya posta, telefon veya faks yoluyla iletişime geçebilirler.

Washington Eyaleti Mali Kurumları Departmanı (DFI), Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Düzenleyiciler Birliği (NASAA) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyelerine TradeStation Crypto, Inc. (TradeStation) ile 3 milyon dolarlık bir anlaşmaya girdi. TradeStation, Florida merkezli bir şirket olup, ABD’deki müşterilere kripto varlıkla ilgili finansal hizmetler sunmaktadır. Anlaşmaya göre TradeStation, eyalet menkul kıymet düzenleyicilerine toplam 1,5 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti ve bunun 29.000 dolarlık kısmı DFI’ye ödendi.

DFI ve diğer eyalet düzenleyicileri, TradeStation’ın kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin teklif ve satışını yapma ihtimalini araştırmak için iki yıldan beri çalışmaktaydı. Soruşturma sonucu, TradeStation’ın Washington’daki yatırımcılara kripto faiz kazandırma programı sunduğu ortaya çıktı. TradeStation, yatırımcıların kripto varlıklarını borç vererek faiz geliri elde etmelerini sağlıyordu. Şirket, lisans olmaksızın kripto faiz kazandırma programını Washington ve diğer platformlarda sunmuş ve tanıtmıştır.

Soruşturmanın sonucunda, DFI ve diğer düzenleyici kurumlar, TradeStation’a kayda alınmamış menkul kıymetlerin teklif ve satışıyla ilgili suçlamaları çözmek için müzakerelere liderlik etti. Anlaşma şartlarını kabul eden 8 eyalet çalışma grubu ve 18 ek menkul kıymet düzenleyicisi bulunmaktadır. Diğer eyaletlerin de katılması beklenmektedir. DFI ve TradeStation, 21 Aralık 2023 tarihinde anlaşma şartlarını benimseyen bir rıza kararı imzaladılar.

TradeStation ayrıca, NASAA yargı alanındaki (Washington dahil) yatırımcılara kayıtlı, uygun veya muaf olmayan herhangi bir menkul kıymet teklif etme, satma veya yenileme faaliyetlerini durdurma ve kesin bir şekilde vazgeçme kararı aldı.

DFI, faiz getiren kripto hesaplarının teklif ve satışını araştırmaya devam etmekte ve uyumsuz şirketlere karşı yaptırım uygulama ihtimalini değerlendirecektir. Kayıt yapması gereken veya geçmişte kayıtsız faaliyetlerle uğraşması gereken şirketler, DFI Menkul Kıymetler Bölümü ile iletişime geçebilirler: https://dfi.wa.gov/securities.

Ana kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz:
DFI Menkul Kıymetler Bölümü