Rupert Murdoch’un sahibi olduğu News Corporation, içeriklerinin yapay zeka şirketleri tarafından kullanımı konusunda yapmış olduğu müzakerelerin son aşamasında bulunduğunu ve anlaşmaların tamamlanması için dava yerine müzakerelere öncelik verileceğini duyurdu. Şirketin küresel başkanı Robert Thomson, şirketin üç aylık kazanç brifinginde yaptığı açıklamada, dünya genelinde medya şirketlerinin, yapay zeka ürünlerini eğitmek için kullanılan içeriklerine nasıl tazminat alacakları konusunda endişelerini dile getirdi.

Thomson, “Mahkeme salonlarından çok bir flörtün gerçekleşmesini tercih ediyoruz” diyerek anlaşmaları sağlamak için görüşmelerin devam ettiğini belirtti ve “Yapay zeka dünyası içerik sahtekarlarıyla dolu” dedi. Yapılan görüşmelerin ileri bir aşamada olduğunu da vurguladı.

“We are hopeful that again News Corp will be able to set meaningful global precedents with digital companies that will assist journalists and journalism, and ensure that [generative AI] is not fuelled by digital dross.”

News Corp olarak, dijital şirketlerle anlaşmalar yaparak gazetecilere ve gazeteciliğe yardımcı olan ve [üretken yapay zeka]’nın dijital sahtekârlık tarafından desteklenmediğinden emin olacağımızı umuyoruz.”

Yapay zeka destekli teknoloji şirketlerinin yükselişiyle yayıncılar farklı yaklaşımlar sergiliyor. Bazıları anlaşmalar imzalarken, diğerleri tazminat talep ediyor. The New York Times, OpenAI ve Microsoft’a karşı içeriklerinin büyük dil model sistemlerini eğitmek için kullanılmasından dolayı dava açtı ve bu hareket gazete şirketinin milyarlarca dolar tazminat almasını sağlayabilir. The Guardian ise OpenAI’nın içeriğine erişimi engelledi.

Öte yandan, Associated Press (AP) geçtiğimiz yıl OpenAI ile bir lisans anlaşması yaparak arşivinin bir kısmına erişim imkanı elde etti.

News Corp, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir medya konglomerasyonudur ve ABD, İngiltere ve Avustralya’da gazete başlıklarının yanı sıra kitap yayıncıları, abonelik televizyonu ve gayrimenkul ilanlarına sahiptir. Şirket, maliyet tasarrufu sağlayan yapay zeka üretimi içeriklerin kullanımını genişletmekte fırsatlar gördüğünü belirtmektedir.

Rupert Murdoch’un yayın imparatorluğunun bir parçası olan şirket, artık gelirinin yarısından fazlasını dijital yayın yoluyla elde etmektedir ve bu, matbaa geçmişinden bir kayma olarak değerlendirilmektedir.

News Corp’un geliri, 2023’ün son üç ayında %3 artarak 2.6 milyar dolara yükselmiştir. Bu artış, Dow Jones iş bilgileri birimi, dijital gayrimenkul portalları ve canlanan kitap yayıncılığı işiyle desteklenmektedir.

News Corp’un haber medya biriminde reklam geliri düşüş gösterirken, Londra’daki The Sun ve The Times, New York Post ve The Australian gibi gazeteleri içeren bölümde düşük reklam geliri kaydedilmiştir.

News Corp’un Avustralya iş biriminde ise reklam geliri %6 düşmüş ve şirketin Avustralya’daki dijital abone tabanı bir önceki yıla göre 1.05 milyon olarak kaydedilmiştir.

Thomson, “News Corp olarak bu çeyrekte hem gelir hem de karlıkta büyüme gördük. Stratejik bir dönüşüm olan dijital ve abonelik gelirlerine doğru bir kayma ve zaman zaman dalgalanan reklam gelirlerinden uzaklaşmanın kolektif faydasını gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

News Corporation tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket, içeriklerinin yapay zeka şirketleri tarafından kullanımıyla ilgili müzakerelerin son aşamasında bulunuyor. Anlaşmalar için dava yerine müzakerelere öncelik verileceği belirtiliyor. Şirketin küresel başkanı Robert Thomson, medya şirketlerinin yapay zeka ürünlerini eğitmek için kullandıkları içeriklerine tazminat almaları konusunda endişelerini dile getirdi. Thomson, anlaşmaları sağlamak için görüşmelerin devam ettiğini ve yapay zeka dünyasının içerik sahtekarlarıyla dolu olduğunu söyledi.

Gazetecilere ve gazeteciliğe yardımcı olmak ve üretken yapay zekanın dijital sahtekarlıkla desteklenmediğinden emin olmak amacıyla News Corp olarak dijital şirketlerle anlaşmalar yapmayı umduklarını belirttiler.

Yapay zeka destekli teknoloji şirketlerinin yükselişiyle birlikte yayıncılar farklı yaklaşımlar sergiliyor. Bazıları anlaşmalar imzalarken, diğerleri tazminat talep ediyor. Örneğin The New York Times, OpenAI ve Microsoft’a karşı içeriklerinin büyük dil model sistemlerini eğitmek için kullanılmasından dolayı dava açtı. The Guardian ise OpenAI’nın içeriğine erişimi engelledi. Associated Press (AP) ise geçtiğimiz yıl OpenAI ile bir lisans anlaşması yaparak arşivinin bir kısmına erişim imkanı elde etti.

News Corp, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir medya konglomerasyonudur. Şirket, gazete başlıklarının yanı sıra kitap yayıncılığı, abonelik televizyonu ve gayrimenkul ilanlarına da sahiptir. Şirket, yapay zekanın maliyet tasarrufu sağlayan içerik üretiminin genişletilmesinde fırsatlar gördüğünü belirtmektedir.

Rupert Murdoch’un yayın imparatorluğunun bir parçası olan News Corp’un gelirinin yarısından fazlasını artık dijital yayın yoluyla elde ettiği belirtilmektedir. Gelirinin %3 artarak 2.6 milyar dolara yükseldiği bildirilmiştir.

News Corp’un haber medya biriminde reklam geliri düşüş gösterirken, reklam geliri açısından düşük performans gösteren bölümdeki gazeteler arasında The Sun, The Times, New York Post ve The Australian bulunmaktadır. Avustralya iş biriminde ise reklam geliri %6 düşmüş ve dijital abone tabanı bir önceki yıla göre 1.05 milyon olarak kaydedilmiştir.

News Corp olarak, gelir ve karlıkta büyüme gördüklerini belirten Robert Thomson, dijital ve abonelik gelirlerine doğru bir kayma ve reklam gelirlerinden uzaklaşmanın kolektif faydasını gerçekleştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Kaynaklar:
Haber
İlgili Bağlantı