23andMe Hisse Senedi Değer Kaybetti

Genetik test şirketi 23andMe’nin hisse senetleri, şirketin üçüncü çeyrek 2024 mali sonuçlarını açıklamasının ardından ve hisse senedi fiyatını artırmak için kendini ikiye ayırma planlarının konuşulmasıyla birlikte Perşembe günü %21 oranında düştü.

23andMe, çeyrek gelirinin 66,9 milyon dolar olduğu bir önceki yılın aynı dönemine göre 44,7 milyon dolarlık bir gelir bildirdi.

Kasım ayında 23andMe, hisse senedi fiyatını 1 doların üzerine çıkarmak için şirkete 180 gün süre tanıyan Nasdaq Listeleme Nitelikleri Departmanı’ndan bir eksiklik mektubu aldı.

Şirketin Kurucu Ortağı ve CEO’su Anne Wojcicki, şirketin yatırımcı tabanını genişletmek için tüketici ve terapötik işlerini bölmeyi düşündüğünü belirterek, 23andMe’nin yatırımcılarla gerçekleştirdiği çeyreklik toplantıda bunu söyledi.

23andMe’nin hisse senedi Perşembe günü yaklaşık olarak 56 sent seviyesinde işlem gördü.

23andMe, gelirin çeyreklik bir dönemde 67 milyon dolar olduğunu bildirdi, geçen yılın aynı dönemine göre daha dik olan çeyreklik net kaybı ise 278 milyon dolar oldu.

23andMe, 2006 yılında kuruldu ve DNA test kitlerinin popülerliğe ulaşmasıyla patladı. Bu kitler, tüketicilere soykütüğü ve genetik profilleri hakkında bilgi sunuyordu. CNBC Disruptor 50 listesine beş kez giren şirket, 2021 yılında özel bir amaçlı satın alma şirketi ile birleşme yoluyla halka açıldı ve şirketin değeri yaklaşık olarak 3,5 milyar dolar olarak değerlendirildi.

Ancak 23andMe, sadece bir kez DNA testi yapmaya ihtiyaç duyan tüketiciler tarafından sürekli tekrarlayan gelir elde etmekte zorlandı. Şirket ek terapötik ve araştırma işleri başlatsa da, hisse senedi fiyatı 2021 yılı Şubat ayındaki zirvesinden %95’ten fazla düştü ve 17,65 dolardı.

2024 mali yılının tamamlanması için 23andMe, şirketin geçen çeyrek için tahmin ettiği 240 milyon ile 250 milyon dolar aralığından daha düşük bir gelir olan 215 milyon ile 220 milyon dolar arasında bir gelir beklediğini belirtti.

23andMe ayrıca geçen yıl açıkladığı bir veri ihlali sonrasında 30’dan fazla toplu dava ile karşı karşıya kalmaktadır. Hack’çiler, TechCrunch’a doğrulanan bilgilere göre yaklaşık olarak 6,9 milyon kişiden isimler, soy raporları, doğum yılları ve daha fazlası gibi hassas bilgilere erişti.

CFO Joe Selsavage, şirketin veri ihlaliyle ilgili olarak bugüne kadar 2,7 milyon dolarlık masrafı olduğunu belirtti. Selsavage, kazanç çağrısı sırasında, “Artık tüm müşterilerimizden iki faktörlü kimlik doğrulama gerektiriyoruz ve işimizin gerçekten müşterilerimizin güvenine dayandığını fark ettik” dedi.

Citi’deki analistler, devam eden toplu dava iddiaları ve “sürekli başlık/itibar riski” nedeniyle 23andMe’nin görünümü konusunda dikkatli olduklarını belirtti. Talep fiyatını 90 sentten 85 sente düşürdüler.

Genetik test şirketi 23andMe, üçüncü çeyrek 2024 mali sonuçlarını açıkladıktan ve hisse senedi fiyatını artırmak için kendini ikiye ayırma planlarının konuşulmasıyla birlikte, Perşembe günü %21 oranında düştü. Şirket geçen yılın aynı dönemine göre 44,7 milyon dolarlık bir gelir bildirirken, çeyreklik geliri 66,9 milyon dolar oldu.

23andMe, hisse senedi fiyatını 1 doların üzerine çıkarmak için Nasdaq Listeleme Nitelikleri Departmanı’ndan bir eksiklik mektubu aldı. Şirketin Kurucu Ortağı ve CEO’su Anne Wojcicki, çeyreklik toplantıda şirketin yatırımcı tabanını genişletmek için tüketici ve terapötik işlerini bölmeyi düşündüklerini belirtti.

Şirketin hisse senedi Perşembe günü yaklaşık olarak 56 sent seviyesinde işlem gördü. Gelirin çeyreklik bir dönemde 67 milyon dolar olduğu bildirilirken, çeyreklik net kaybı 278 milyon dolar olarak gerçekleşti.

23andMe, 2006 yılında kuruldu ve DNA test kitlerinin popülerliğiyle patladı. Şirket, 2021 yılında özel bir amaçlı satın alma şirketi ile birleşme yoluyla halka açıldı ve yaklaşık olarak 3,5 milyar dolar değerinde olduğu değerlendirildi.

Ancak 23andMe, sadece bir kez DNA testi yapmaya ihtiyaç duyan tüketiciler tarafından sürekli tekrarlayan gelir elde etmekte zorlandı. 2021 yılı Şubat ayındaki zirveden bu yana hisse senedi fiyatı %95’ten fazla düştü ve 17,65 dolara kadar indi.

2024 mali yılı için 23andMe, geçen çeyrekte tahmin ettiği 240-250 milyon dolarlık gelir aralığından daha düşük bir gelir bekliyor.

23andMe ayrıca geçen yıl açıkladığı bir veri ihlali sonrasında 30’dan fazla toplu dava ile karşı karşıya. Hack’çiler, 6,9 milyon kişinin hassas bilgilerine erişti.

Şirketin CFO’su Joe Selsavage, veri ihlaliyle ilgili olarak bugüne kadar 2,7 milyon dolar masraf olduğunu belirtti. Şirket şu anda tüm müşterilerinden iki faktörlü kimlik doğrulama gerektiriyor.

Citi’deki analistler, 23andMe’nin devam eden toplu dava iddiaları ve itibar riski nedeniyle dikkatli olduklarını belirtti ve talep fiyatını 85 sente düşürdüler.

Anahtar kelimeler: genetik test, 23andMe, hisse senedi, gelir, yatırımcı, tüketici, terapötik, toplu dava, veri ihlali.

İlgili bağlantılar:
23andMe
Nasdaq
CNBC