Adam Neumann, WeWork’un İflasını Satın Almaya Çalışıyor

WeWork’un kurucu ortağı ve eski CEO’su Adam Neumann’ın, iflas halindeki iş ortaklık şirketini satın almak için arayışta olduğu bildirildi. Neumann’ın yeni gayrimenkul şirketi olan Flow Global, bu işlemi finanse etmek için Third Point ile iş birliği yapacak. Flow Global’in avukatları, WeWork’e danışmanlık yapanlara gönderilen bir mektupta, Daniel S. Loeb’in hedge fonu olan Third Point’in işlemi finanse etmeye yardımcı olacağını ortaya koydu. Third Point, WeWork fikirleri üzerine Neumann’ın başlattığı ön görüşmelerde bulundu, ancak herhangi bir anlaşmaya bağlanmadı.

Flow Global, WeWork’ten teklif yapmak için Aralık ayından bu yana bilgi toplamaya çalışıyor ve son zamanlarda iş birliği yapmaya çalıştığı iflas finansman paketi üzerinde çalışıyor. Neumann’ın avukatı, WeWork’ten bilgi eksikliği nedeniyle teklif yapma çabalarının engellendiğini belirtti. Neumann’ı temsil eden avukat olan Quinn Emanuel’dan Alex Spiro, “Değerin en üst düzeye çıkarıldığı bir işlem olması amaçlanan şirket maksimizasyonu hedefinde olan müvekkillerime bilgi vermek için WeWork tarafından sağlanan bilgi eksikliği nedeniyle hayal kırıklığına uğruyoruz” ifadelerini kullandı.

WeWork, önerilen şirketi satmaktansa Neumann’a iflas finansmanı sağlama önerisinde bulundu ve Neumann, 200 milyon dolarlık bir kredi teklifi sundu. Ancak WeWork, finansal bilgi sağlamadı.

Mektupta, Neumann’ın WeWork’i finanse etme konusundaki geçmiş başarısız girişimleri de anlatılıyor. 2022 yılında şirketi dengelemek için yapılan 1 milyar dolarlık sermaye artırımı gibi tasarruflar başarısız oldu. 2010 yılında kurulan WeWork, bir zamanlar ofis alanlarının geleceği olarak övüldü ancak hızla büyüyerek birçok şehirde en büyük kiracı haline geldi ve dünya genelinde 800’den fazla şubeye ve 47 milyar dolarlık bir değere ulaştı. CEO Adam Neumann, bunu “dünyanın farkındalığını yükseltme” şeklinde anlattı, ancak büyüme sürdürülebilir olmaktan çok maliyetli bir hale geldi ve şirketin milyarlarca dolarlık zarar etmesine neden oldu. Neumann, iş modeli ve yönetim kurallarıyla ilgili endişeler nedeniyle 2019 yılında CEO olarak görevden alındı. Şirket sonunda 2021 yılında halka arz edildi, ancak iki yıl sonra kaderine terk edildi. Kasım 2023’te, karlı bir halka açık şirket haline dönüşmeye çalışırken iflas başvurusunda bulundu. Ancak, pandemi nedeniyle New York merkezli şirket ağır kiralar nedeniyle para kaybetmeye başlamıştı.

Neumann’ın avukatı, mektupta WeWork’ün eski CEO’su tarafından sağlanabilecek “yönetim uzmanlığı” ve şirketin değerini artırabilecek olası faydaları göz önünde bulundurmasını önerdi.

WeWork’un eski CEO’su Adam Neumann’ın, iflas halindeki iş ortaklık şirketini satın almak için arayışta olduğu bildirildi. Neumann’ın yeni gayrimenkul şirketi olan Flow Global, bu işlemi finanse etmek için Third Point ile iş birliği yapacak. Flow Global’in avukatları, Third Point’in işlemi finanse etmeye yardımcı olacağını ortaya koydu.

Flow Global, WeWork’ten teklif yapmak için bilgi toplamaya çalışıyor ve iş birliği yapmaya çalıştığı iflas finansman paketi üzerinde çalışıyor. Neumann’ın avukatı, WeWork’ten bilgi eksikliği nedeniyle teklif yapma çabalarının engellendiğini belirtti.

WeWork, önerilen şirketi satmaktansa Neumann’a iflas finansmanı sağlama önerisinde bulundu ve Neumann, 200 milyon dolarlık bir kredi teklifi sundu. Ancak WeWork, finansal bilgi sağlamadı.

Neumann’ın WeWork’i finanse etme konusundaki geçmiş başarısız girişimleri de mektupta anlatılıyor. WeWork, hızla büyüyerek dünya genelinde 800’den fazla şubeye ve 47 milyar dolarlık bir değere ulaştı, ancak büyüme sürdürülebilir olmaktan çok maliyetli bir hale geldi ve şirketin milyarlarca dolar zarar etmesine neden oldu. Neumann, 2019 yılında CEO olarak görevden alındı. Şirket 2021 yılında halka arz edildi, ancak iki yıl sonra iflas başvurusunda bulundu. Neumann’ın avukatı, WeWork’ün eski CEO’su tarafından sağlanabilecek “yönetim uzmanlığı” ve şirketin değerini artırabilecek olası faydaları göz önünde bulundurmasını önerdi.

Key terms:
– WeWork: Neumann’ın eski CEO olduğu iş ortaklık şirketi.
– Flow Global: Neumann’ın yeni gayrimenkul şirketi.
– Third Point: Flow Global için işlemi finanse etmek için iş birliği yaptığı hedge fonu.
– iflas finansmanı: Şirketin iflas durumunda finansal sıkıntıları gidermek için sağlanan fonlar.
– bilgi eksikliği: WeWork’in bilgi sağlamayarak teklif yapma çabalarını engellemesi.
– sermaye artırımı: Şirketin sermayesini artırmak için yapılan finansal işlemler.
– CEO: İngilizce’de Chief Executive Officer olan şirketin en üst düzey yöneticisi.

Suggested related links:
WeWork Türkiye
Flow Global Resmi Websitesi