Yeni Haven’daki Şubert Tiyatrosu’nda Yaşanan Sıra Dışı Müzikal Deneyim

Jan. 31 – Feb. 4 tarihleri arasında Şubert Tiyatrosu’nda sahnelenen COMPANY müzikali, Stephen Sondheim’ın 1970 yapımı müzikalinin yeni bir yorumunu sunuyor. Sondheim, ölümünden sonra Broadway’de tekrar popülerlik kazanan bir isimdir ve kariyeri boyunca sekiz Tony Ödülü, bir Akademi Ödülü, sekiz Grammy Ödülü, bir Olivier Ödülü ve Pulitzer Ödülü gibi birçok ödüle layık görülmüştür.

Tiyatronun ışıkları söner ve sahneden, Manhattan’ın gürültüsü duyulmaya başlar: polis sireni, çalan bir sabit telefon ve jinglenen anahtarlar. Bobbie’nin doğum günüdür ve ellerindeki balonlarla “35” yazılıdır. Bobbie, hayatta ve evlilikte mutlu olmanın ne anlama geldiğini düşünerek kutlamalıdır, zamanın geçişini hatırlatarak.

Bu yeni yorumda, orijinal kompozisyonun müzikal ve anlatı bütünlüğü korunurken, merkezi karakter cinsiyet değiştirilir ve bağımsızlık ile evlilik tercihleri arasındaki duygusal denge kadın cinsiyeti üzerine odaklanır.

“Bu bir hayat hikayesi. Yolunu bulmaya çalışıyor ve bunu başaracağını biliyoruz,” Barbara ve Louis, balkon koltuklarında sevinçle söyledi.

Müzikal, bir dizi sahneyle, Britney Coleman’ın canlandırdığı Bobbie’nin 35. yaşını kutlayan bekar, çocuksuz bir kadın olarak yakın arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği zamanı takip ediyor. Evli, nişanlı, boşanmış veya çocuk sahibi olan her karakter, Bobbie’nin henüz yaşamadığı bir yol sunar. Bu klasik çizgiden sapma, seyircilerin, Bobbie ile birlikte istenmeyen tavsiyeleri deneyimlemesini sağlar.

Gösterinin karmaşıklığı ve izleyicilerin kendi deneyimlerini düşünmeleri gerekliliği, Sondheim’ın çalışmalarının bir özelliğidir.

Yale’deki Müzikal Tiyatro Shen Müfredatı koordinatörü ve Amerikan müzikal tiyatro tarihi profesörü olan Daniel Egan, akademik ve profesyonel kariyeri boyunca Stephen Sondheim’ın eserlerine odaklandı. Yale’deki yüksek lisans eğitimi sırasında, Egan tarafından Sondheim yapımlarını ele alan ilk seminer geliştirildi.

“Benim için çekici olan her zaman psikolojik keskinlik ve kompozisyon ustalığı kombinasyonu oldu. Birçok insan gibi, Sondheim’ın karakterlerinin duygusal gerçekliğini ve üzerimizde bıraktığı etkiyi anlaşılır, etkileyici ve insanî buluyorum,” diyor Egan.

35. doğum gününü New Haven’da sahnelemeye bir hafta kala kutlayan Coleman için, bu müzikalin etkisi öncelikli olarak bireylerin yaşadıkları deneyimlerle bağlantılıdır. Cinsiyet dinamikleriyle oynayan bu yeni yoruma özel olarak değinen Coleman, karakteriyle kişisel hayatı arasındaki ilişkiye odaklanıyor.

“Cinsiyet değişimi, özellikle 35 yaşında, erkeklerin yerleşmesi beklenirken kadınların yerleşmesi beklenmesi gibi çifte standartları akıllara getiriyor. 35 yaşında çocuğu olmayan bir kadının arkasındaki bir takım düşünceler bulunur,” diyor Coleman.

Makalede sunulan bilgilere dayalı olarak aşağıdaki SSS bölümünü sunuyorum:

S. COMPANY müzikali ne konuyla ilgili?
C. COMPANY müzikali, Stephen Sondheim’ın 1970 yapımı müzikalinin yeni bir yorumunu sunar. Bu yorumda, orijinal kompozisyonun müzikal ve anlatı bütünlüğü korunurken, merkezi karakterin cinsiyeti değiştirilir ve bağımsızlık ile evlilik tercihleri arasındaki duygusal denge kadın cinsiyeti üzerine odaklanır.

S. Stephen Sondheim kimdir?
C. Stephen Sondheim, ölümünden sonra Broadway’de tekrar popülerlik kazanan bir isimdir. Kariyeri boyunca sekiz Tony Ödülü, bir Akademi Ödülü, sekiz Grammy Ödülü, bir Olivier Ödülü ve Pulitzer Ödülü gibi birçok ödüle layık görülmüştür.

S. Müzikalde hangi karakteri canlandırıyor?
C. Müzikalde Bobbie karakterini Britney Coleman canlandırmaktadır.

S. Müzikal hangi konuları ele almaktadır?
C. Müzikal, Bobbie’nin 35. yaşını kutlayan bekar, çocuksuz bir kadın olarak yakın arkadaşlarıyla birlikte geçirdiği zamanı takip etmektedir. Evli, nişanlı, boşanmış veya çocuk sahibi olan her karakter, Bobbie’nin henüz yaşamadığı bir yol sunar.

S. Müzikal hakkında ne düşünülüyor?
C. Seyirciler, müzikalin karmaşıklığından ve kendi deneyimlerini düşünmeleri gerekliliğinden etkilenmektedir. Müzikal, Sondheim’ın karakterlerinin duygusal gerçekliğini ve izleyiciler üzerinde bıraktığı etkiyi anlaşılır, etkileyici ve insani bulmaktadır.

S. Müzikalde cinsiyet dinamikleriyle ilgili ne vurgulanıyor?
C. Müzikaldeki yeni yorum, cinsiyet dinamikleriyle oynamaktadır. 35 yaşında çocuğu olmayan bir kadının yaşadığı çifte standartların üzerinde durulmaktadır.

Yararlı Bağlantılar:
Şubert Tiyatrosu (https://www.shubert.com/)
Stephen Sondheim (https://sondheim.com/)
Yale Üniversitesi (https://www.yale.edu/)