Canada’s Largest Communications Company Announces Major Workforce Reductions

BCE, Kanada’nın en büyük iletişim şirketi olarak bilinen bir şirket, iş gücünü temsil eden %9’luk bir azalış olan 4,800 pozisyonda azaltmaya gideceğini duyurdu. Başbakan, bu kararı “berbat bir karar” olarak niteledi.

Bell, geniş bant kablosuz, internet, TV, medya ve iş iletişimi hizmetleri sunan Bell Broadband Wireless’i sağlayan BCE, işten çıkarmalar ve fiber ağ genişlemelerini geri çekme gibi bir dizi maliyet tasarrufu önlemi duyurdu.

BCE, 2023 sonuçlarının özeti yayınlandığında, fiber genişleme için sermaye harcamalarını azaltma kararlarını federal hükümet politikalarının bir sonucu olarak suçladı.

Şirket ayrıca, Kanada Radyo, Televizyon ve Telekomünikasyon Komisyonu’nun (CRTC) toptan erişim oranı konusunda verdiği bir kararı, duyurdukları değişikliklerden sorumlu tutarak CRTC’nin toptan erişim oranı kararının “ağ yatırımlarını engellediğini” belirtti.

BCE’nin duyurusuna göre, yeniden yapılandırmada 750 yüklenici işten çıkarılacak ve şirket, bu yeniden yapılandırmanın 30 yıldır geçirdikleri en büyük yeniden yapılandırma olduğunu söyledi.

Aynı duyuruda, BCE ve Bell Canada CEO’su ve başkanı Mirko Bibic, BCE’nin 2023 ve Q4 sonuçlarını “sağlam” olarak nitelendirdi.

“Bell ekibi, bu çeyrekte güçlü bir yürütme disiplini ve maliyet kontrolü sergileyerek, Bell’in Q4 ve 2023 boyunca sağlam sonuçlar elde etmesini sağlayarak güçlü bir performans sergiledi,” diye aktarıldı.

Başbakan Justin Trudeau ise BCE’nin duyurulan işten çıkarmalarıyla ilgili olarak gazetecilere “öfkeli” olduğunu belirterek tepki gösterdi.

“Bu, daha iyi bilecek bir şirket tarafından alınan berbat bir karar,” Trudeau, Ontario’da düzenlediği bir basın toplantısında söyledi.

Bibic’in kaleme aldığı 8 Şubat tarihli açık mektupta, şirketinin iş gücünü yeniden yapılandırma kararının mantığı hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

“Zorlu bir ekonomiyle karşı karşıya gelmeye devam ediyor ve yatırımlarımızı zayıflatmayan, medya işimizi bir kriz döneminde desteklemeyen ve küresel teknoloji devleriyle rekabet şansını eşitlemeyen hükümet ve düzenleyici kararlarla karşı karşıya geliyoruz,” Bibic yazdı. “Özellikle endişe verici olan, Bell’in çok milyar dolarlık yatırımını geri kazanmadan hızlı fiber ağımıza üçüncü taraf satıcıların erişim sağlama kararına zorlayan CRTC’nin son kararıdır.”

Bibic, Bell Canada’nın yıllık gelirlerinde 250 milyon dolarlık bir düşüş beklediklerini belirtti ve “reklam gelirlerinin 2023’te 2022’ye göre 140 milyon dolar azaldığını” yazdı.

Değişikliklerin bir parçası olarak BCE, 103 radyo istasyonunun 45 tanesini elden çıkaracaklarını duyurdu.

“Bu işlemler kapanınca, satılan istasyonların iHeartRadio Kanada’nın bir parçası olarak kalacağı ve Bell Media’nın radyo işini yenilikçi bir ses işine dönüştürmeye yardımcı olacağı niyetimizdir,” şirketin duyurusunda belirtildi.

Şirket daha önce Kasım ayında duyurdukları sermaye harcamalarını 2024’te “en az 500 milyon dolar” azaltma planlarını ayrıntılı olarak açıkladı ve işten çıkarmaların “150 milyon ila 200 milyon dolar arasında maliyet tasarrufu” sağladığını belirtti.

CBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, BCE’nin kesintileri, televizyon haber bültenlerine ve haber istasyonlarına büyük etkileri olacak.

Bibic, açık mektubunda şirketin duyurduğu değişikliklerle ilgili olarak şunları yazdı: “Dönüşümümüz bize daha hızlı ve daha çevik olmamızı sağlar, ancak aynı zamanda daha önceki düzenlemelere tabi olan işin bölümlerinden yeni büyüme alanlarına geçmemizi gerektirir.”

Bu arada, şirket BCE’nin ortak hisse senedi temettüsünü 2024 için %3,1 artırdığını, hisse başına 0,12 dolarlık bir artış olduğunu ve BCE’nin yıllık ortak hisse senedi temettüsünü 3,99 dolara getirdiğini duyurdu.

Trudeau, BCE’nin duyurulan değişikliklerine tepki göstererek, şirketlerin gazetecilik kuruluşlarını satın aldığını, gazetecileri işten çıkardığını ve mevcut haber içeriğinin kalitesini düşürdüğü bir döngüye işaret etti.

“Ve sonra insanlar çok fazla izlemediğinde veya çok fazla ilgilenmediğinde, kurumsal varlık ‘oh, görüyorsun, artık karlı değilller. Satıp gideceğiz,'” şeklinde konuşan Trudeau, “Bu, gazetecilikten, yerel haberciliğin kalitesinden, insanların desinformasyon ve yanlış bilgilendirme döneminde, ihtiyaç duyduğu, hatta demokrasimizi aşındıran bir durumdur” dedi.

Brad Randall ile iletişime geçmek için [email protected] e-posta adresini kullanabilirsiniz.

BCE, Bell Broadband Wireless tarafından sağlanan geniş bant kablosuz, internet, TV, medya ve iş iletişimi hizmetleri sunan Kanada’nın en büyük iletişim şirketidir. Şirket, iş gücünde %9 azalışa denk gelen 4,800 pozisyonun azaltılacağını duyurdu. Bu karara Başbakan “berbat bir karar” olarak niteledi.

BCE, fiber ağ genişlemelerinin geri çekilmesi ve işten çıkarmalar gibi bir dizi maliyet tasarrufu önlemi duyurdu. Şirket, fiber genişleme için sermaye harcamalarını azaltma kararını federal hükümet politikalarının bir sonucu olarak suçladı.

Ayrıca, BCE, Kanada Radyo, Televizyon ve Telekomünikasyon Komisyonu’nun (CRTC) toptan erişim oranı konusunda verdiği bir kararı, duyurdukları değişikliklerden sorumlu tutarak CRTC’nin toptan erişim oranı kararının “ağ yatırımlarını engellediğini” belirtti.

BCE’nin duyurusuna göre, yeniden yapılandırmada 750 yüklenici işten çıkarılacak ve şirket, bu yeniden yapılandırmanın 30 yıldır geçirdikleri en büyük yeniden yapılandırma olduğunu söyledi.

Bell Canada CEO’su Mirko Bibic, BCE’nin 2023 ve Q4 sonuçlarını “sağlam” olarak nitelendirdi.

Başbakan Justin Trudeau ise BCE’nin duyurulan işten çıkarmalarıyla ilgili olarak “öfkeli” olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Bibic’in açık mektubunda, şirketin iş gücünü yeniden yapılandırma kararının mantığı hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

BCE, değişikliklerin bir parçası olarak 103 radyo istasyonunun 45 tanesini elden çıkaracaklarını duyurdu.

CBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, BCE’nin kesintileri, televizyon haber bültenlerine ve haber istasyonlarına büyük etkileri olacak.

BCE’nin ortak hisse senedi temettüsü 2024 için %3,1 artırıldı.

Trudeau, BCE’nin duyurulan değişikliklerine tepki göstererek, şirketlerin gazetecilik kuruluşlarını satın alıp gazetecileri işten çıkardığını ve mevcut haber içeriğinin kalitesini düşürdüğüne dikkat çekti.

Kaynaklar:

BCE announces 4,800 layoffs
BCE cuts to have major impact on TV news shows, stations, insiders say