Reprieve Cardiovascular: Akut Kalp Yetmezliği İçin Kişiselleştirilmiş Akıllı Sistem

Reprieve Cardiovascular, yakın zamanda 42 milyon dolarlık bir serisi A finansmanıyla gizlilik modundan çıkarak ortaya çıktı. Milford, MA merkezli şirket, hastanın sonuçlarını iyileştirmek ve hastaneye yeniden yatışları önlemek için kişiselleştirilmiş ödem yönetimi ve fazla sıvıyı uzaklaştırma sistemleri geliştirmektedir. Reprieve Sistemi, akut dekompansasyon kalp yetmezliği (ADHF) hastaları için kişisel diüretik dozajı ve sıvı takviyesi sağlamak için idrar çıkışı gibi fizyolojik parametreleri izler.

CEO Mark Pacyna, “Bugün, kalp yetmezliği hastaları için sıvı uzaklaştırması için standart bakım diüretiklerdir. 60 yıl önce onaylanan diüretikler hala birincil tedavi seçeneği olmasına rağmen, gerçek zamanlı hasta bilgileri olmadan optimal bir şekilde uygulanması zor olabilir,” dedi. “Reprieve Cardiovascular, kalp yetmezliği hastalarına akıllı ödem yönetimi getiriyor. Reprieve Sistemi, tedavi sırasında doktorlara ve bakım ekiplerine ek görünürlük ve kontrol sağlar.”

Reprieve, süren FASTR deneyleri ve yaklaşan dönüm noktası deneyi de dahil olmak üzere klinik ve geliştirme programlarını ilerletmek için fonlamayı kullanmayı beklemektedir. Round’a Lightstone Ventures ve Sante Ventures’ın öncülük ettiği Deerfield Management, Genesis Capital ve Arboretum Ventures de katıldı.

Gizlilik modundayken, Reprieve liderlik ekibini büyütüyordu. Pacyna Mayıs 2021’de şirkete katıldı. Reprieve’den önce, Medtronic’te 16 yıl çeşitli liderlik pozisyonlarında bulundu ve en son Medtronic’in periferik vasküler işinin başkan yardımcısı ve genel müdürü olarak görev yapıyordu.

MD+DI yakın zamanda Pacyna ile Reprieve Cardiovascular hakkında daha fazla bilgi edinmek için konuştu. Aşağıdaki soru-cevap bölümü süresi ve netliği için kısaltılmıştır.

MD+DI: Kalp yetmezliği kapsamında henüz karşılanmamış ihtiyaçları ele almayı düşünüyor musunuz? Reprieve Sistemi birçok ürünün ilki olacak mı?
Pacyna: Genel olarak kalp yetmezliğini iyileştirmek için yeterli fırsat var, değil mi? Kronik bakım ve bu yöndeki birçok farklı açı var, ancak hastanede sıvı birikimiyle gelen akut kalp yetmezliği hastaları için de önemli bir ihtiyaç bulunuyor. Dolayısıyla, bizim için en iyi yerin bu akut ihtiyacı ele almaktan geçtiğine karar verdik. Kalp yetmezliğinin temel hastalığını değiştirmiyoruz, ancak akut semptomları hafifletiyoruz.

MD+DI: Reprieve System’in doğuşu nasıl gerçekleşti?
Pacyna: Fikrin doğuşu, bu akut hastaların sağlık dolandırıcılığı için önemli bir miktar harcadığıdır, çünkü ABD’deki Medicare hastaları için tek bir temel kabul nedenidir. Yani, birçok hasta geliyor ve ortalama olarak hastanede 5 günden uzun kalıyorlar, bu nedenle bu sistem üzerinde önemli bir yük var. Gördüğümüz fırsat burasıdır, çünkü tüm bu sıvıyı daha etkili bir şekilde uzaklaştırmanın bir yolu vardır ve aynı zamanda böbreğe olası zararları da göz önünde bulundurursunuz.

Reprieve’nin çıktığı şirket, Boston’da RenalGuard adında bir şirketti. RenalGuard, böbreğe olan etkileri hafifletmek için tuzlu su sağlayarak akut böbrek hasarını ele almayı amaçlayan bir ürün ve klinik programı olan bir ürüne sahipti.

Bu nedenle, akut kalp yetmezliğinde gerçekleşen şey budur. Böbrek, vücuttaki tüm sıvıyı düzenleyen organdır ve bugün bir diüretik alıyorsunuz ve bunun sonucunda böbrek idrar üretmek zorunda kalıyor ve böbrek bunu gerçekten sevmez çünkü dozlara uyum sağlar. Ve bu nedenle, böbreğin bu sıvıyı vermekten çekindiği için sıvıyı uzaklaştırmak o kadar zor olur. Dolayısıyla, biraz sıvı sağlayarak, böbreğe yönelik bazı sinyalleri hafifletebilir ve böbreğe diüretiklerin böbreğe olası zararlı etkilerini hafifletebilirsiniz. Bu hastaların daha fazla sıvıyı uzaklaştırmak için böbrekle daha uzun süre çalışmanızı sağlar.

MD+DI: Teknolojinizin akıllı yönü nerede devreye giriyor?
Pacyna: Bu konuda kişiselleştirilmiş ve akıllı bir sistem olduğunu söylüyoruz. Diüretikler 60 yıldır tedavinin temelidir ve diüretikler ilginçtir çünkü bunlar eşik bir ilaçtır. Yani, ihtiyacınız olan seviye, benim ihtiyacım olan seviye, Julia’nın ihtiyacı olan seviye hepsi farklıdır. Ve her birimiz için. Bu nedenle, etkili bir yanıt elde etmek ve çok idrar üretmek için belirli bir eşiğin üzerine çıkmanız gerekiyor. Şu anda doktorlar her hastanın bu eşiğini bilmiyorlar ve bu yüzden evdeki hastanın belirli bir dozdaysa belki X ile çarparak ve oradan başlarlar … Ancak mükemmel bilgileri yok, bu yüzden sabah bir dozla başlarlar, öğleden sonra veya ertesi gün geri dönerler ve işe yaramadığı durumda dozu artırırlar. Bu nedenle, hastaların ihtiyaç duydukları uygun dozu bulmak için bugün sağlık sisteminde birkaç gün sürebilir.

Biz ise gerçek zamanlı idrar üretimini izleyen bir doz bulma algoritmasına sahibiz çünkü bu, her bir birey için etkili olacak bir doza ulaştığımızı bilmemiz için bir sinyaldir. Bu nedenle, ilk saatte bunu kişiselleştiriyoruz ve bugün sağlık sistemine birkaç gün sürebilecek bir şeyi bir saat içinde yapabiliyoruz.

MD+DI: İdrar çıkışı dışında başka çıktılar veya biyoölçütler de inceliyor musunuz?
Pacyna: İki ana şeyi inceliyoruz, toplam idrar çıkışı ve idrarın sodyum içeriği. Sodyum içeriği neden önemlidir? Aslında vücudun sıvı dengesini düzenlemek için kullandığı temel mekanizma, sisteminizde ne kadar sodyum olduğudur. Dolayısıyla, sodyumu atarsanız ve böbrek sodyum atarsa, sıvı da gider. Bu nedenle, sıvıyı alırken idrar sodyum içeriğine ve toplam idrar çıkışına bakıyoruz ve bu verileri sistemimize girdi olarak kullanıyoruz ve bu hastalardan ne kadar sıvı aldığımızı ve bu hastaların uzun vadede nasıl gideceğini belirliyoruz.

MD+DI: Yani, açık olmak gerekirse, bu diüretiklerin yerini almayı amaçlamadığı bir sistem gibi görünüyor.

Reprieve Cardiovascular, kalp yetmezliği hastalarına kişiselleştirilmiş ödem yönetimi ve sıvı uzaklaştırma sistemleri sunmak için geliştirme çalışmaları yapan bir şirkettir. Akut dekompansasyon kalp yetmezliği (ADHF) hastaları için Reprieve Sistemi, fizyolojik parametreleri izleyerek kişisel diüretik dozajı ve sıvı takviyesi sağlamaktadır.

Reprieve Cardiovascular, 42 milyon dolarlık bir serisi A finansmanıyla gizlilik modundan çıkarak ortaya çıkmıştır. Şirket, bu fonu süren deneylerini ilerletmek ve klinik programlarını geliştirmek için kullanmayı planlamaktadır. Finansmana Lightstone Ventures, Sante Ventures, Deerfield Management, Genesis Capital ve Arboretum Ventures katılmıştır.

Reprieve liderlik ekibi, Medtronic’teki çeşitli liderlik pozisyonlarında bulunan ve son olarak Medtronic’in periferik vasküler işinin başkan yardımcısı ve genel müdürü olan Mark Pacyna tarafından güçlendirilmiştir.

Reprieve Sistemi, diğer diüretiklerin yerini almayı hedeflememektedir. Ancak, hastaların optimal diüretik dozajını belirlemelerine ve sıvıyı etkili bir şekilde uzaklaştırmalarına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş ve akıllı bir sistem sunmaktadır. Sistem, gerçek zamanlı idrar üretimini izleyen bir doz bulma algoritması kullanarak hastaların uygun dozajını belirlemektedir.

Reprieve Sistemi, idrar çıkışı ve idrarın sodyum içeriği gibi çıktıları izlemektedir. İdrar çıkışı, her birey için etkili olacak bir doza ulaşmayı sağlayan bir sinyaldir. Sodyum içeriği de önemlidir çünkü vücudun sıvı dengesini düzenlemek için sodyumu kullanmasıdır.

Reprieve Cardiovascular, kalp yetmezliğinin akut semptomlarını hafifletmeyi hedeflemektedir. Bu sistem, hastaların sonuçlarını iyileştirmek ve hastaneye yeniden yatışları önlemek amacıyla geliştirilmiştir.

Kaynak: https://www.mddionline.com/cardiovascular/reprieve-cardiovascular-brings-personalized-fluid-management-heart-failure-patients