Texas’un En Büyük Şirketleri

Forbes Fortune 500 listesine göre 2023 yılında, Texas bir kez daha en başarılı eyaletler arasında yer aldı. Lone Star Eyaleti, listedeki şirketlerin %10’dan fazlasını oluşturarak, en iyi 100 şirket arasında 14 şirket ve toplamda 55 şirket bulundurduğunu kanıtladı.

Listede ilk sırada ve genel bir eğilim olarak, Texas şirketlerinin enerji ve teknolojiye önem verdiği görülüyor. Dell ve Tesla gibi tanınmış markalar yine yer alsa da, bu şirketler ilk beşe girmeyi başaramadılar.

İşte Forbes Fortune 500 listesine göre gelire göre sıralanmış Texas’ın en büyük beş şirketi:

Exxon Mobil
Forbes’a göre 2023 yılında en yüksek geliri elde eden şirket Exxon Mobil oldu. Şirketin geliri 413.6 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu rakam, bu petrol devine ikinci sırada yer alan şirketten rahat bir fark sağladı ve hatta Exxon’u 2023 Fortune listesinde 6. sıradan 3. sıraya taşıdı. Exxon’un merkezi, şirketin 1919 yılında Texas’ın Humble Oil & Refining Company’sini satın almasıyla başlayan bir geçmişe sahip olan Irving’de bulunuyor.

McKesson Corporation
McKesson Corporation, Fortune 500’ün en büyük 10 şirketi arasına girmeyi başardı ve 9. sırada yer aldı. Sağlık sektörünün önde gelen toptancısı olan McKesson, 263.9 milyar dolar gelir elde etti ve ülkenin en büyük üçüncü sağlık şirketi oldu. Daha önce de belirtildiği gibi, Irving, gelir devlerinin tercih ettiği bir yer. McKesson, 1883 yılında New York City’de kurulmuş olsa da, 2019 yılında Texas’a taşındı.

Phillips 66
2023 yılında Phillips 66’nın geliri 175.7 milyar dolar oldu ve bu, şirketi listede 17. sıraya yerleştirdi. Geçen yıldan 12 basamak yükselerek 29. sıradan 17. sıraya yükselmesini sağlayan 2022 yılına kıyasla 50 milyar dolarlık bir gelir artışı yaşadı. Phillips 66, merkezi Houston, Tx olan ve 2002’de ConocoPhillips ile birleşerek ortaya çıkan bir petrol şirketidir.

Valero Energy
Phillips 66’nın hemen ardından gelerek 171.1 milyar dolarlık bir gelir elde eden Valero, listeye 18. sıradan girdi. Ancak, Phillips 66’ya hemen yetişemese de, 60 milyar doların üzerinde bir gelir artışı yaşayarak 30. sıradan ilk 20’ye girmeyi başardı. San Antonio’nun vazgeçilmezi olan Valero, Lone Star Eyaleti’nde doğan ve büyüyen ilk şirkettir ve hala merkezi bu şehirdedir.

AT&T
AT&T, ABD’nin en büyük 30. şirketi ve Texas’ın en büyük 5. şirketidir. 120.7 milyar dolarlık bir gelire sahip olsa da, AT&T bu makaledeki diğer şirketlerin aksine önceki yıla göre gerileme kaydetti. Yaklaşık 50 milyar dolarlık bir düşüş, AT&T’yi önceki yıldaki listeden 13. sıradan bu yılın listesinde 30. sıraya geriletmiştir. AT&T de Delaware’de kurulan ve daha sonra Texas’a taşınan bir şirkettir.

Texas’ın Fortune 500 listesindeki en büyük şirketleri, eyaletin güçlü ekonomisine ve çeşitli endüstrilere odaklanma stratejisine bir örnektir. Enerji ve teknoloji sektörü, Texas’ın ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

Forbes Fortune 500 listesine göre 2023 yılında Texas, en başarılı eyaletler arasında yer aldı. Lone Star Eyaleti, listedeki şirketlerin %10’dan fazlasını oluşturarak, en iyi 100 şirket arasında 14 şirket ve toplamda 55 şirket bulundurduğunu kanıtladı.

Texas şirketlerinin enerji ve teknolojiye önem verdiği görülüyor. Dell ve Tesla gibi tanınmış markalar da yer alsa da, bu şirketler ilk beşe girmeyi başaramadılar.

Forbes Fortune 500 listesine göre gelire göre sıralanmış Texas’ın en büyük beş şirketi şunlardır:

1. Exxon Mobil: 2023 yılında en yüksek geliri elde eden şirket Exxon Mobil oldu. Şirketin geliri 413.6 milyar dolar olarak kaydedildi. Exxon Mobil, Texas’ın Irving şehrinde merkezi bulunan bir petrol şirketidir.

2. McKesson Corporation: McKesson Corporation, sağlık sektörünün önde gelen toptancısıdır. Şirket, 263.9 milyar dolar gelir elde etti ve ülkenin en büyük üçüncü sağlık şirketi oldu.

3. Phillips 66: 2023 yılında Phillips 66’nın geliri 175.7 milyar dolar oldu. Houston, Tx merkezli bir petrol şirketi olan Phillips 66, geçen yıla göre 12 basamak yükselerek 17. sıraya yerleşti.

4. Valero Energy: Valero Energy, 171.1 milyar dolarlık bir gelir elde ederek listeye 18. sıradan girdi. San Antonio merkezli olan Valero, Lone Star Eyaleti’nde doğan ve büyüyen ilk şirkettir.

5. AT&T: AT&T, ABD’nin en büyük 30. şirketi ve Texas’ın en büyük 5. şirketidir. 120.7 milyar dolarlık bir gelire sahip olan AT&T, önceki yıllara göre gerileme kaydetmiştir.

Bu Texas şirketleri, eyaletin ekonomik gücüne ve çeşitli endüstrilere odaklanma stratejisine bir örnektir. Enerji ve teknoloji sektörü, Texas’ın ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Key Terms/Anahtar Terimler:
– Forbes Fortune 500 listesi: Forbes dergisinin her yıl yayınladığı, dünyanın en büyük şirketlerinin gelirine göre sıralandığı bir liste.
– Lone Star Eyaleti: Texas eyaletinin diğer bir adı.
– Gelir: Bir şirketin belirli bir dönemde elde ettiği toplam kazanç.
– Petrol: Kayaçlardan elde edilen ve enerji üretiminde kullanılan bir yakıt türü.
– Toptancı: Üretici veya tedarikçi şirketlerden ürünleri toptan alarak perakende satış yapan işletmeler.
– Sağlık sektörü: Hastaneler, doktor ofisleri, sağlık sigortası şirketleri gibi sağlık hizmetlerinin sunulduğu işletmelerin oluşturduğu sektör.
– Merkezi: Bir şirketin karar alma ve yönetim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği yer.
– Enerji sektörü: Elektrik, petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynakları üretimi ve dağıtımıyla ilgilenen sektör.
– Teknoloji sektörü: Bilgisayar, yazılım, telekomünikasyon gibi teknolojik ürün ve hizmetlerin üretimi ve satışıyla ilgilenen sektör.

İlgili linkler:
Forbes
Exxon Mobil
McKesson Corporation
Phillips 66
Valero Energy
AT&T