Elon Musk’un Neuralink Şirketi, Delaware’den Nevada’ya Taşındı

Elon Musk’ın beyin implantları üzerinde çalışan şirketi Neuralink, resmi işyeri konumunu Delaware’den Nevada’ya taşıdı. Bu değişiklik, Musk’ın Delaware’de yaşadığı yasal sorunlar, özellikle ödeme sorunları ve Twitter’ın satın alımıyla ilgili sorunlar nedeniyle gerçekleşti.

Musk’ın, ocak ayında yaptığı bir tweet, hiçbir şirketin Delaware’de şirketleşmemesi gerektiğini belirtmişti. “Şirketinizi asla Delaware eyaletinde kurmayın,” yazdı.

Musk’ın bu yorumunun ardından Delaware Kan Chancery Mahkemesi Yargıcı Kathaleen McCormick, Tesla CEO’sunun 56 milyar dolarlık maaşını “anlaşılamaz bir miktar” olarak nitelendirdi.

Delaware dışında yeniden şirketleştirilen ilk Elon Musk şirketi Neuralink değil. Dünyanın en zengin adamı daha önce Twitter şirketini X olarak yeniden adlandırdığında şirketin şirketleşmesini Delaware’den Nevada’ya taşımıştı. Nevada’nın iş yasaları, şirket liderlerine yatırımcılar tarafından açılan davalarla ilgili daha güçlü koruma sağlar.

Delaware’den Nevada’ya olan bu geçiş, şirketin şirketin hissedarlarına gönderilen bir bildiri ve Nevada sekreteri ofisinde tamamlanmıştır. Bloomberg’in incelediği hissedarlara gönderilen bu bildiri, Delaware şirketindeki hisselerin artık Nevada şirketindeki hisselerle birleştirileceğini bildirmişti.

Neuralink avukatı Philip Mao, Bloomberg’e yorum yapmayı reddetti.

Geçen hafta Musk, şirketi Neuralink’in bir insan üzerinde ilk kez bir cihaz yerleştirdiğini Twitter’da duyurdu. Bu cihaz, ciddi yaralanmalara sahip insanların sadece düşünerek bilgisayarları kullanmalarını sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Musk, gelecekte bu cihazın herkesin sadece düşünerek telefonları, bilgisayarları ve birçok başka cihazı kontrol etmesine izin vereceğine inanıyor.

Delaware: ABD’nin Şirketleşme Başkenti
Delaware, birçok şirketin resmi olarak kurulduğu ana lokasyon olmasıyla ünlüdür. ABD’nin Fortune 500 şirketlerinin yüzde 70’i bu eyalette kayıtlıdır çünkü Delaware mahkemeleri hızlıdır ve yargıçlar iş hukuku konusunda çok şey bilirler. Büyük iş anlaşmalarını ve anlaşmazlıkları jüri olmadan hallederler. Diğer ülkelerden gelen şirketler de iş problemlerini çözmek için Delaware’a gitmektedir.

Elon Musk’ın beyin implantları üzerinde çalışan şirketi Neuralink, resmi işyeri konumunu Delaware’den Nevada’ya taşıdı. Bu değişikliğin nedeni, Musk’ın Delaware’de yaşadığı yasal sorunlar, özellikle ödeme sorunları ve Twitter’ın satın alımıyla ilgili sorunlardı. Musk’ın ocak ayında yaptığı bir tweet, hiçbir şirketin Delaware’de kurulmaması gerektiğini belirtmişti. Bunun üzerine Tesla CEO’sunun maaşını değerlendiren Delaware Kan Chancery Mahkemesi Yargıcı, bu maaşın “anlaşılmaz bir miktar” olduğunu ifade etti. Bu nedenle Neuralink, Delaware’den Nevada’ya taşındı. Neuralink daha önce de Elon Musk tarafından yönetilen Twitter şirketiyle aynı şekilde Delaware’den Nevada’ya taşınmıştı. Nevada’nın iş yasaları, şirket liderlerine yatırımcılar tarafından açılan davalarla ilgili daha güçlü koruma sağlar. Bu geçiş, hissedarlara gönderilen bir bildiri ve Nevada sekreteri ofisinin tamamladığı bir süreç sonucunda gerçekleşti. Bloomberg tarafından incelenen bu bildiri, Delaware şirketindeki hisselerin artık Nevada şirketindeki hisselerle birleştirileceğini bildiriyordu. Neuralink, insanlar üzerinde beyin implantlarını test etmeye başladığını duyurarak geçtiğimiz hafta gündeme gelmişti. Bu cihaz, ciddi yaralanmalara sahip insanların sadece düşünerek bilgisayarları kullanabilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Elon Musk ise gelecekte bu cihazın herkesin düşünerek telefonları, bilgisayarları ve diğer cihazları kontrol etmesine izin vereceğine inanmaktadır.

Delaware, ABD’nin şirketleşme başkenti olarak bilinir. Birçok şirket resmi olarak Delaware’de kurulur çünkü Delaware mahkemeleri hızlıdır ve iş hukuku konusunda uzmandırlar. Fortune 500 şirketlerinin yüzde 70’i Delaware’de kayıtlıdır. Delaware’deki mahkemeler jüri olmadan büyük iş anlaşmalarını ve anlaşmazlıkları çözmektedirler. Diğer ülkelerden gelen şirketler de iş problemlerini çözmek için Delaware’a başvurmaktadır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz:

Neuralink Resmi Websitesi
Elon Musk’ın Twitter Hesabı
Bloomberg