Pop Mart, Çin Oyuncak Markasının ABD’deki Genişlemesi

Çin oyuncak ve eğlence markası Pop Mart, özgün koleksiyonluk figürleriyle tanınır. 2010 yılında kurulan şirket, şu anda ABD’de yedi mağazaya sahiptir ve bu ay Los Angeles alışveriş merkezlerinde iki mağaza açmıştır. Pop Mart, 30 ülkede toplamda 450 mağazaya sahiptir. Şirket, Las Vegas ve San Diego gibi şehirlerde daha fazla mağaza açma planları yapmaktadır, ancak açılış tarihleri henüz kesinleşmemiştir.

Pop Mart’ın gayrimenkulden sorumlu başkan yardımcısı Luis Barrientos, ABD’nin şirketin küresel büyümesindeki hedef pazar olduğunu söyledi. Company plans to open up to 200 stores in the country. Şirketin yurtdışı genişlemesi, toplam gelir büyüme planının önemli bir parçasıdır. Haziran 2023’te sona eren altı aylık dönemde, toplam gelirinin yaklaşık %13’ü yurtdışı bölgelerden ve geri kalanı ana karadan geldi.

Pop Mart’ın merkezi Pekin, Çin’de bulunuyor ve 2020 yılında Hong Kong Borsasına kote oldu. Şirket, ortalama olarak 16 ila 1000 dolar arasında değişen küçük figürler satıyor. Molly, Skullpanda ve Dimoo gibi orijinal serilerin yanı sıra Mickey Mouse ve Harry Potter gibi popüler markalarla da işbirliği yapıyor. 2023 yılının ilk yarısında, bir önceki yıla göre %19 büyümeyle 385 milyon dolar gelir elde etti.

Barrientos, Pop Mart’ın özellikle ABD ekonomisinin büyüklüğünden etkilendiğini belirtti. 2020 yılında ilk mağazasını ABD’de açmış olan Pop Mart, daha fazla fiziksel mağaza açma planları yapıyor. Şirket özellikle büyük perakende pazarlarında bulunan geleneksel bölgesel alışveriş merkezlerine ilgi duyuyor. Mağazalarının büyüklüğü 500 ila 5000 metrekare arasında değişiyor. Mağazalarının yanında Pop Mart, kör kutuları dağıtan yüksek teknolojili otomatik satış makineleri olan Robo Shops’a sahip.

Mağazaları genellikle popüler avuç içi boyutlu ürünlerin ve neredeyse 30 inç boyunda olan büyük figürlerin dikkat çekici bir sergisiyle dikkat çekiyor. Sanatçı imza günleri gibi etkinlikler de mağazalarda düzenleniyor. Örneğin, Pop Mart, Peach Riot Serisi’nin yaratıcısı Libby Frame’i Century City mağazasının açılışına davet etti.

Pop Mart, küresel takipçi kitlesini çevrimiçi olarak da büyümeye devam ediyor. Şirketin TikTok’ta 700.000’den fazla ve Instagram’da 300.000’den fazla takipçisi bulunuyor. ABD’de Pop Mart, DesignerCon, ComplexCon, San Diego Comic Con ve AnimeExpo gibi birkaç etkinlikte ürünlerini sergiliyor ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Bazı markaları özellikle belirli pazarlarda popüler. Örneğin, Pino Jelly Güney Kore’de güçlü bir hayran kitlesine sahipken, Crybaby Tayland’da popülerdir. Pop Mart, 2020 yılında 50 milyondan fazla oyuncak satmıştır.

ABD, çok çeşitli tüketici demografisine sahip büyük bir pazardır ve uluslararası markalar için yeni pazarlarda büyüme arayışındadır. Yabancı markalar, Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi mağazalarını açmaktan özellikle çekicilik duyar çünkü bu, alışveriş yapanlar hakkında daha fazla veri toplamalarını ve markanın nasıl sunulduğu konusunda daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar.

Ancak, Amerika Birleşik Devletleri pazarına girmek kolay bir görev değildir. Tesco gibi büyük perakendecilerin bile Amerika Birleşik Devletleri’ne başarılı bir şekilde giremediği ünlü bir örneği bulunmaktadır. “Bu çok karmaşık bir rekabetçi bir piyasa” diyor Beitelspacher. Yabancı markalar için “büyük bir gürültünün içinden sıyrılmak ve var olduğunuzu insanlara fark ettirmek zor olabilir.”

Pop Mart, ABD’de daha fazla mağaza açma planlarına sahip olsa da, Barrientos şirketin bir sonraki mağazasının ne zaman açılacağı konusunda kesin bir tarih olmadığını söyledi.

“ABD pazarında büyük bir başarı elde ettik ve şu anda müşteri tepkisi ve performanstan gerçekten etkilendik” diye devam ediyor Barrientos. “Ancak müşteri talebini ve fırsatı karşılamak için daha çok yol almalıyız, ancak şirketin en büyük odak noktalarından biridir.”

Pop Mart, Çinli bir oyuncak ve eğlence markasıdır. Şirket, 2010 yılında kurulmuştur ve şu anda ABD’de yedi mağazaya sahiptir. Pop Mart, toplamda 30 ülkede 450 mağazaya sahiptir. Şirket, Las Vegas ve San Diego gibi şehirlerde daha fazla mağaza açma planları yapmaktadır, ancak açılış tarihleri henüz kesinleşmemiştir. Şirketin gayrimenkulden sorumlu başkan yardımcısı Luis Barrientos, ABD’nin şirketin küresel büyümesindeki hedef pazar olduğunu belirtmiştir. Pop Mart, ABD’de 200 mağaza açmayı planlamaktadır.

Pop Mart, figürlerini 16 ila 1000 dolar arasında değişen fiyatlarla satmaktadır. Şirket, orijinal serilerinin yanı sıra popüler markalarla da işbirliği yapmaktadır. 2023 yılının ilk yarısında, bir önceki yıla göre %19 büyümeyle 385 milyon dolar gelir elde etmiştir.

Pop Mart’ın mağazaları genellikle popüler avuç içi boyutlu ürünlerin ve büyük figürlerin sergisiyle dikkat çekmektedir. Mağazalarda sanatçı imza günleri gibi etkinlikler de düzenlenmektedir.

Pop Mart, çevrimiçi platformlarda da büyümeye devam etmektedir. Şirketin TikTok’ta 700.000’den fazla ve Instagram’da 300.000’den fazla takipçisi bulunmaktadır. ABD’de Pop Mart, birkaç etkinlikte ürünlerini sergilemekte ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Pop Mart, bazı markalarının belirli pazarlarda popüler olduğunu belirtmektedir. Örneğin, Pino Jelly Güney Kore’de güçlü bir hayran kitlesine sahiptir. Şirket, 2020 yılında 50 milyondan fazla oyuncak satmıştır.

ABD, uluslararası markalar için büyümeye açık yeni pazarlar sunan bir ülkedir. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri pazarına girmek zorlu bir görev olabilir çünkü rekabetçi bir piyasadır ve markaların kendilerini fark ettirebilmeleri için büyük bir çaba sarf etmelerini gerektirir.

Pop Mart, ABD’de daha fazla mağaza açmayı planlamaktadır, ancak kesin bir tarih henüz belirlenmemiştir.

Suggested related links:
Pop Mart Resmi Websitesi
Pop Mart Instagram Sayfası
Videolarını izleyebileceğiniz Pop Mart TikTok Sayfası