Stellantis, 360 Energy Solar İşbirliği ile Güneş Enerjisi Üretimini Artırıyor

Otomobil üreticisi Stellantis, 360 Energy Solar şirketine 100 milyon dolarlık yatırım yaparak, Arjantin’de %49.5 hisse satın alma konusunda anlaştı. İki taraf, yeni güneş santralleri geliştirmeyi, büyük ölçekli depolama sistemleri kurmayı ve hidrojen enerjisi üretmeyi planlıyor.

Stellantis’in Güney Amerika Başkanı Emanuele Cappellano, bu işbirliğinin şirketin 2038 yılına kadar karbon nötralite hedefine ulaşma yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti. Şirket, temiz, güvenli ve uygun fiyatlı mobilite sunma hedefinin, temiz enerjinin hemen hemen her yönünün yeniden düşünülmesini gerektirdiğini ifade etti.

Stellantis’in Arjantin’deki Ferreyra ve El Palomar tesislerindeki yenilenebilir enerji altyapısını genişletmek için çalışmalara başlanacak. Bu tesisler, 360 Energy Solar’ın La Rioja güneş santrali tarafından desteklenmektedir.

360 Energy Solar şu anda San Juan, Catamarca ve La Rioja eyaletlerinde altı güneş santrali işletmektedir ve kurulu gücü 250 MW’dan fazladır. Şirket ayrıca, Arjantin’de devam eden 500 MWp’lik projelere sahiptir. İşbirliği sayesinde, 360 Energy Solar’ın Arjantin’deki büyüme planlarını hızlandıracağı ve Latin Amerika ve Avrupa’daki diğer ülkelere genişleyerek enerji dönüşümünde lider bir aktör haline geleceği ifade edildi.

Stellantis, güneş enerjisi üretimini artırmaya yönelik bu işbirliğiyle enerji bağımsızlığı hedefine bir adım daha atmış olacak. Hijyenik bir şekilde üretim yapan, güvenli ve uygulanabilir hareketlilik sağlamanın sürdürülebilir bir elektrikli mobilite ekosistemi oluşturmanın ön koşulu olduğunu belirtti.

Arjantin’in 2023 yılı sonunda 1.36 GW güneş enerjisi kapasitesine ulaştığı raporları arasında yer alıyor. Bu işbirliği sayesinde, yenilenebilir enerji alanında Arjantin’in lider oyuncularından biri olmanın yanı sıra Latin Amerika ve Avrupa’da faaliyetlerini genişleterek büyüme planlarını hızlandıracağı ifade edildi.

Stellantis, Arjantin’de güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren 360 Energy Solar şirketine 100 milyon dolarlık yatırım yaparak %49.5 hisse satın alma konusunda anlaşmaya vardı. İki taraf, yeni güneş santralleri geliştirmeyi, büyük ölçekli depolama sistemleri kurmayı ve hidrojen enerjisi üretmeyi planlıyor.

Anlaşma hakkında sıkça sorulan sorular:

1. Stellantis’in 360 Energy Solar şirketine yaptığı yatırım miktarı ne kadardır?
2. Stellantis ve 360 Energy Solar arasındaki işbirliği ne konuda anlaşma sağlanmasını içermektedir?
3. Stellantis, Arjantin’deki Ferreyra ve El Palomar tesislerinin yenilenebilir enerji altyapısını nasıl genişletecektir?
4. 360 Energy Solar, Arjantin dışında hangi bölgelerde faaliyet göstermektedir?
5. Arjantin’in güneş enerjisi kapasitesi hakkında nasıl bir rapor bulunmaktadır?
6. Stellantis ve 360 Energy Solar işbirliği ile hedeflenen sonuç nedir?

İşbirliğinde kullanılan terimler:

1. Karbon nötralite: Bir organizasyonun veya şirketin sera gazı emisyonlarını azaltarak veya tümüyle ortadan kaldırarak, net olarak sera gazı salınımını sıfıra indirmesi.
2. Hidrojen enerjisi: Su elektrolizi yoluyla elde edilen bir enerji kaynağıdır. Hidrojen yakıtı, düşük veya sıfır emisyonlu bir alternatif olarak kullanılabilir.
3. Güneş santrali: Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistemdir. Güneş panelleri tarafından toplanan güneş ışığı, elektrik üretmek için kullanılır.
4. Enerji dönüşümü: Fosil yakıtlardan temiz, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş sürecidir.
5. Mobilite: Bireylerin veya nesnelerin yerlerini değiştirebilme yeteneği.

Önerilen ilgili linkler:

1. Stellantis
2. 360 Energy Solar
3. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı